Home > Zagubiony bagaż? Co robić?
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Zagubiony bagaż? Co robić?

 

Zgubienie bagażu podczas podróży lotniczych zdarza się bardzo często i niestety na niewiele zdadzą się w takim przypadku nerwy.  Pocieszyć może fakt, że zaledwie 2 procent bagaży przewożonych przez linie lotnicze nigdy się nie odnajduje. Większość z nich zostaje bardzo szybko zlokalizowana i po kilku czy kilkunastu godzinach lub dniach wraca do właściciela.  Warto jednak wiedzieć jak należy zachować się w sytuacji, gdy  przy odbiorze bagażu okaże się, że nie ma naszej walizki.

Zanim opuścisz lotnisko

Przede wszystkim należy udać się do punktu zgubionego bagażu  (Lost luggage) i przedstawić kartę pokładową (tę, z którą wchodziliśmy do samolotu) i otrzymany przy odprawie biletowo-paszportowej odcinek świadczący o nadaniu bagażu (karteczka z kodem kreskowym, przylepiona na bilecie lub paszporcie). Następnie należy opisać zaginiony bagaż i wypełnić stosowny formularz , podając  także adres, na jaki linia lotnicza ma przesłać odnaleziony bagaż (oczywiście na swój koszt).  

Co nam przysługuje

Jeśli przylecieliśmy do obcego kraju, solidni przewoźnicy oferują rodzaj zapomogi na zakup niezbędnych rzeczy. O ile nie zaproponowano nam takiego wsparcia mamy  prawo się o niego domagać.  Jego wysokość zależy od przewoźnika. Czasami  linia informuje do jakiej sumy można zrobić zakupy, należy  wówczas ponieść koszty z własnych funduszy, ale po przedstawieniu rachunków, wydatki zostaną  zwrócone.  Zdarza się i tak, że linia lotniczej przekaże pasażerowi tak zwany „pakiet przetrwania”. Zazwyczaj jest to kosmetyczka z podstawowym zestawem higienicznym, koszulka, skarpetki itp.

Kolejny krok

Jeśli minął termin dostarczenia bagażu, należy zadzwonić do biura, w którym zgłoszony był zaginięty bagaż. Jeśli  jednak okaże się, że  nasz bagaż zaginął bezpowrotnie, konieczne będzie  wypełnienie kolejnych druków i oczekiwanie na odszkodowanie.  Linie lotnicze nie zwrócą nam jednak kosztów zapakowanych do feralnej walizki rzeczy wartościowych oraz dokumentów, czy kluczy do mieszkania. Takich przedmiotów do odprawianego bagażu nie należy po prostu wkładać.  Należy je przewozić w bagażu podręcznym.

Co warto zrobić aby uniknąć ?

  • Zainwestuj w torbę lub walizkę, która będzie rzucać się w oczy, np. w oryginalnym kolorze lub we wzory.  Łatwiej będzie  ją  zauważyć, gdy spadnie z taśmy bagażowej, zmniejszy to także ryzyko, że inny pasażer pomyli ją ze swoją.
  • Podpisz bagaż (imię, nazwisko, adres, telefon). Możesz w tym celu wykorzystać specjalne zawieszki, które otrzymasz przy odprawie na lotnisku.
  • Pamiętaj o zdjęciu starych naklejek i przywieszek. Mogą one spowodować, że twoja walizka zostanie wysłana w inne miejsce.
Jak urządzić mieszkanie