Home > Zabawa karnawałowa w Czechach- może cię zaskoczyć!
> Planowanie
> Wakacje marzeń
ZE WSZYSTKICH STRON
> Akademia

Zabawa karnawałowa w Czechach- może cię zaskoczyć!

Mięsopust, karnawał, zapusty  – to określenia kojarzące się ze wspaniałą zabawą, inspirowaną karnawałem weneckim oraz z tradycjami ludowymi.   Dawniej ważnym elementem karnawału było ucztowanie – należało się porządnie najeść przed czterdziestodniowym okresem postu. Tradycja zabaw i biesiadowania przetrwała do dziś.

 

Bohemian_carnevale, fot. Archiv Carnevale Praha © Triglaw Corp s.r.o.

Bohemian_carnevale, fot. Archiv Carnevale Praha © Triglaw Corp s.r.o.

Czechy zapraszają na karnawałową ucztę, gdzie niczego nie zabraknie na świątecznych stołach. Na pewno nie zabraknie  pączków, faworków, kiełbas, mocnych trunków.

Korowody karnawałowe w regionie  Hlinecko leżącym niedaleko Pardubic zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w pochodzie przebierańców są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym barwny korowód wędruje po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno  (www.hlinsko.cz). W skansenie na Wesołym Wzgórzu (czes. Vesely Kopec) możemy obejrzeć stałą ekspozycję hlineckich masek karnawałowych (www.vesely-kopec.eu).

Pochód przebierańców zobaczymy także w Lednicy na południu Moraw. Spróbujemy tradycyjnych wyrobów, kołaczy morawskich, śliwowicy i miejscowego wina i nie tylko.

Wielobarwne korowody masek przemierzą średniowieczne uliczki pięknego miasta Czeski Krumlov. Na gości czekają przedstawienia teatrów ulicznych, kuglarze i muzykanci, nie zabraknie również zabawy tanecznej i uczty (www.ckrumlov.cz).

PragueTriumf 2, fot. Archiv Carnevale Praha © Triglaw Corp s.r.o.

PragueTriumf 2, fot. Archiv Carnevale Praha © Triglaw Corp s.r.o.

Praski festiwal Carnevale nawiązuje do tradycji sięgającej czasów średniowiecza. Impreza odbywa się w muzeach, pałacach, galeriach, teatrach, szkołach, restauracjach i sklepach, a także na praskich ulicach. Jest  festiwalem talentów i kreatywności, radości i barwnych maskarad. W tym roku festiwal będzie trwać od 20 lutego do 4 marca (www.carnevale.cz)

 

 

 

 

Źródło : materiał prasowy

 

GAGA