Home > Velehrad na Morawach – to słynne miejsce pielgrzymkowe, czy je znasz ?
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Velehrad na Morawach – to słynne miejsce pielgrzymkowe, czy je znasz ?

Odwiedź kolebkę chrześcijaństwa Słowian

Velehrad na Morawach i znajdująca się w nim bazylika to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w Republice Czeskiej. Każdego roku odbywa się tu Pielgrzymka Narodowa, w której uczestniczą dziesiątki tysięcy wiernych. W roku 2013 upływa 1150 lat od przybycia na Morawy braci sołuńskich Cyryla i Metodego.

 

Kulminacyjnymi punktami obchodów rocznicowych będą uroczystości       w Velehradzie na Morawach od 4 do 5 lipca, w ramach  czternastej edycji „Dni ludzi dobrejCzechy Velehrad - bazylika woli”, organizowanych tradycyjnie przez  Kościół katolicki. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa w związku z obchodami 1150 rocznicy przybycia Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy.

W czwartek 4 lipca w godzinach od 10 do 19 goście będą mogli wziąć udział w różnych projektach, między innymi w ręcznym przepisywaniu Biblii, imprezie Velehrad dzieciom, konkursach piłkarskich, międzynarodowym spotkaniu osób na wózkach inwalidzkich czy imprezach w Skansenie Archeologicznym w Modrej. Nie zabraknie także konkursu fotograficznego dla dzieci i dorosłych, gier i zabaw dla całej rodziny i workshopów. Obejrzymy kilka wystaw, między innymi wystawę Papieskich dzieł misyjnych.

O godzinie 19.30 rozpocznie się na podium przed bazyliką uroczysty koncert Wieczór ludzi dobrej woli. Wystąpi Jiří Pavlica z zespołem Hradišťan, Filharmonia Bohuslava Martinů Zlín, znana śpiewaczka koncertowa ze Słowacji Simona Houda-Šaturová, z Włoch przybędzie baryton Franco Vassallo a z Estonii mezzosopranistka Kai Rüütel.

W piątek 5 lipca o godz. 10.30 rozpocznie się uroczysta msza święta, którą będzie celebrował legat papieski arcybiskup Zagrzebia kard. Josip Bozanić.

Więcej informacji: www.czechtourism.com, www.velehrad.eu

Afrykański sen