Home > Tajemnica klucza i wosku…-
> Planowanie
> Wakacje marzeń
ZE WSZYSTKICH STRON
> Akademia

Tajemnica klucza i wosku…-

Choć w wielu krajach andrzejki przypadają w wigilię św. Andrzeja, czyli 29 listopada to w Polsce data 30 listopada przyjęła się jako szczególny czas, związany z wróżbami i przepowiedniami. To święto owiane tajemnicą, magią i daleko zakorzenione w słowiańskiej tradycji.

wróżbyWróżby andrzejkowe znane były w wielu krajach europejskich, a ich geneza wiąże sięczasami pogańskimi, chociaż dokładnie nie wiadomo, skąd pochodzi ten zwyczaj. Jedna teoria mówi, że ma on związek z germańskim bogiem Frezerem – patronem stadła małżeńskiego. Według innych poglądów początków wróżb andrzejkowych należy szukać w starożytnej Grecji – ta teoria wiąże pokrewieństwo greckiego słowa „anêr” (mąż, mężczyzna) z imieniem świętego „Andreas”. Pierwsza wzmianka o wróżbach andrzejkowych w Polsce znajduje się w sztuce „Justyn i Konstancja” Marcina Bielskiego z 1557r., gdzie mowa jest o laniu wosku na wodę w wigilię świętego Andrzeja.

Dawniej wróżby traktowane były bardzo serio – dziewczęta dzięki nim starały się dowiedzieć, czy wyjdą za mąż. Z jednej strony był to efekt naturalnego pragnienia znalezienia swojej „drugiej połowy”. Poza tym dawniej kobieta niezamężna była w trudnej sytuacji społecznej i ekonomicznej – stąd nie ma się co dziwić, że sprawa zamążpójścia była dla dziewcząt kwestią priorytetową. – mówi etnograf Hanna Łopatyńska i dodaje: W Polsce ten zwyczaj znany był w różnych regionach etnograficznych, niektóre wróżby miały charakter lokalny. Na przykład na Lubelszczyźnie dziewczyny piekły kuleczki z ciasta, kładły je na podłodze i wołały psa. Jeśli pies chwycił kulkę i zaniósł ją pod stół lub na próg, to dziewczyna miała wyjść za mąż, jeśli pod okno – to umrzeć.

 Jak wróżyć, by coś wywróżyć

- Bierzemy duży klucz (kiedyś z kościoła) i przez dziurkę lejemy wosk na zimną wodę. Obrazy, które uzyskamy kierując wosk w stronę światła, odczytujemy. Jeżeli zobaczymy coś na kształt serca będzie to znak, że czeka nas owocny czas na miłość. Zwierzęta – oznaczają wiernych przyjaciół wokół nas, przedmioty związane z podróżą – kreatywny, pełen wyjazdów rok. Czasami można dostrzec kufer, pieniądz, czy nawet sypiące się pieniądze – co przepowiada bogactwo. W kształtach każdy dostrzeże co innego, należy jednak pamiętać, że wizja jest tylko podpowiedzią. – radzi wróżka Victoria.

Warto  stworzyć tajemniczy nastrój do wróżenia i pokusić się o nietuzinkowe wróżby. Do zbudowania atmosfery wskazane jest, aby zapalić dwie, proste, różowe świece (na pewną miłość). Oczywiście można użyć też świec w innych kolorach, gdzie każdy ma odrębne znaczenie. Czerwona świeca – namiętna miłość, żółta – dobry stan zdrowia, zielona – fundusze, finanse, niebieska – rozwiązanie trudnych spraw urzędowych i zawodowych, brązowa – na pozbycie smutków, powrót do zdrowia. Natomiast jeżeli chcemy odgonić złe myśli, czy na przykład zapomnieć o mężczyźnie należy poddać się rytuałowi. Andrzejki to świetny czas na zmiany, a w tym roku święto wiąże się z dodatkową energią, ze względu na pełnię księżyca. W celu oczyszczenia myśli trzeba ponacinać na siedem linii białą świecę i palić przez siedem, kolejnych wieczorów. Uwaga! Świecy rytualnej nie można palić w obecności osób trzecich, a służy ona wyłącznie do rytuału. – instruuje wróżka Victoria.

- Warto jednak w wigilię świętego Andrzeja przypomnieć te mniej popularne wróżby. Do nich należy ta, polegająca na wyborze (z zasłoniętymi oczami) jednego z trzech talerzy pod którymi ukryte są pierścionek (symbolizujący ślub), kwiatek (panieństwo) i różaniec (klasztor). Panna poszukująca przyszłego wybranka może rano zjeść bardzo solonego śledzia, cały dzień nic nie pić i nie jeść, wówczas w nocy z pewnością przyśni jej się przyszły mąż. Podobny efekt można osiągnąć w mniej drastyczny sposób kładąc się do łóżka z męskimi

spodniami pod poduszką. – mówi  Hanna Łopatyńska.

- 30 listopada to też świetny czas na postawienie tarota. Wróżenie w okolicznościach andrzejek wiąże się z bardzo silną energią i wibracjami – w kartach pokazują się nowe rozwiązania, możliwości, przełamanie trudnej passy, czy początek zupełnie nowych wydarzeń. -  tłumaczy Victoria, i puentuje: Trzeba jednak pamiętać, że każda wróżba jest tylko i wyłącznie podpowiedzią, a to my sami jesteśmy kowalami naszego losu.

Autor: Redakcja wakacjenaobcasach.pl