Home > Szukaj wg kraju > Włochy > Włochy warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Włochy warto zobaczyć

FLORENCJA

Florencja –to miasto znanych pisarzy, malarzy jak Dante Alighieri, czy Leonardo da Vinci. We Florencji na pewno nie można pominąć Katedry Santa Maria del Fiore. Ten największy zabytek Florencji znajduje się na Piazza del Doumo (na  Placu Katedralnym ).  Katedra była budowana, aż 600 lat.  Spacerując po Florencji nie można pominąć spaceru Dzielnicą Dnatego , po drodze możemy się natknąć na wierze z XII-XIIIw, Kośció Orsanmieherez XIII, czy na Pałac Bargello w którym znajduje się muzeum z kolecją rzeźb florenckich. W kościele Santa Croce znajdziemy grobowce Michała Anioła i Galileusza.

MEDIOLAN

Mediolan –to nie tylko piłka nożna,  to drugie co do wielkości miasto we Włoszech położone w północnej części kraju. Stanowi największy ośrodek finansowy Włoch.  Miasto, które jest nazywane światową stolicą mody zaprasza do La Scali, jednej z najsłynniejszych scen operowych na świecie. 

W Kościele Santa Maria delle Grazie, znajduje się fresk „ Ostatniej Wieczerzy”  autorstwa Leonarda da Vinci oraz grób Ojca Pio. A w zamku  Castello Sforzesco możemy podziwiać niedokończoną Pietę Rondanini  Michała Anioła.

PIZA wieża, kultura

Piza położona jest w północnej części Toskanii na wybrzeżu Liguryjskim. Niegdyś to Miasto ze słynną Krzywą Wieżą było ważnym ośrodkiem portowym, dzięki czemu rozwinięty został tu handel.  Piza została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przekrzywienie wieży nastąpiło na skutek bagnistego terenu i obsuwaniu się gruntów. Niejednokrotnie próbowano wzmocnić podstawę oraz osuszyć  ziemie aby zapobiec jej zawaleniu, ale czy to obecnie wystarczy ?

RZYM

Będąc we Włoszech nie można pominąć Rzymu, stolicy Włoch, której powstanie datowane jest na 753 r p.n.e.  Jedna z legend mówi o bliźniętach  Remusie i Romulusie zrodzonych z nielegalnego związku westalki i boga Marsa. Dziećmi zaopiekowała się wilczyca. Później Romulus, jeden z braci, wyznaczył granice nowego miasta Roma na wzgórzu Palatyn, a sam został jego pierwszym władcą.

Zwiedzając Rzym nie można pominąć : Placu Weneckiego z którego można podziwiać Pałac Wenecki wybudowany na polecenie Papieża Pawła II, czy też Bazyliki św. Marka, Plac di Spagna –  słynny Plac Hiszpański, gdzie wznoszą się Schody Hiszpańskie, Fontanna di Trevi. Znaną budowlą w Rzymie jest też Panteon, którego budowle rozpoczął Wespazjan Agryppa 2 7r. p.n.e., miała być to wielka świątynia ku czci wszystkich bóstw. Niestety w 80r. została zniszczona przez pożar. Po jej odbudowaniu została zamieniona w chrześcijański Kościół Matki Bożej i Świętych Męczenników. Na uwagę zasługuje kopuła z dziewięciometrowym otworem, który miał za zadanie rozświetlać jej wnętrze.

plac, świątynia, miastoWATYKAN

To enklawa w Rzymie. Miasto –Państwo, siedziba najwyższych władz Kościoła Katolickiego, na czele z Papieżem. Obywatelami Watykanu są głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska. Z poza murów Watykanu do pracy przychodzą tu pracownicy poczty, radia, sklepów i innych zawodów. Warto wspomnieć o tym, że obywatelstwo watykańskie jest wyłącznie czasowe, a Kardynałowie otrzymują je na czas pobytu w Rzymie.

Watykan Położony jest na prawym brzegu Tybru. Ważnym miejscem jest tu Bazylika św. Poitra i Kaplica Sykstyńska, która została zaprojektowana przez Giovannio de’Dolci na polecenie Sykstusa IV. Ściany Kaplicy pokryte są freskami m.in. Michała Anioła i Botticellego. Dziełem jaki możemy podziwiać jest „Stworzenie Adama” , a na ścianie ołtarza zaprezentowano „Sąd Ostateczny”. To tu odbywa się Konklawe, czyli zgromadzenie biskupów mające na celu wybranie nowego papieża.

POMPEJE

 Niegdyś zostały zniszczone na skutek wybuchu wulkanu Wezuwiusz . Zostały przysypane grubą warstwa popiołu wulkanicznego, który bardzo dobrze zakonserwował pozostałości po mieście. Podczas prac wykopaliskowych odkryto ruiny starożytnego miasta , różne budowle, rzeźby, a nawet odlewy ciał mieszkańców. Pompeje były miastem handlowym, które znalazło się pod skrzydłami Rzym w 310r. p. n.e.

Gondola, domy na wodzieWENECJA

Przepiękne romantyczne miasto położone jest  na północy Włoch nad Morzem Adriatyckim. Wenecja została założona w 452 r. Na początku zasiedlili ją uciekinierzy przed najazdami Hunów. Przeszła pod panowanie Bizancjum ale udało jej się uzyskać niezależność.  O Wenecji mówi się , „ Miasto-Państwo” rządzone przez książęta – dożów Wenecji. 

Wenecja w swej historii przeszła wiele i rozkwit, i upadek, podbój Napoleona i wcielenie jej pod skrzydła Austrii, dopiero w XIX wieku przyłączona została do Królestwa Włoch.

Transport w Wenecji odbywa się drogą Wodną. Największy z kanałów to kanał Grande. Różne punkty miasta łącza mosty. Dzięki swojemu niezwykłemu pięknu, miasto to zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Wenecja urzekła wszystkich,  jest nazywana „miastem miłości „  idealnym dla zakochanych.  Jej piękno same w sobie oraz zabytki i słynny karnawał Wenecki przyciąga tłumy turystów.

MONTE CASSINO

Położone jest nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Na szczycie wzgórza można dostrzec  opactwo benedyktynów założone w VI.  Miejsce to jest niezwykle ważne też i dla nas Polaków. W czasie II wojny Światowej prowadzonych było tu wiele operacji, a w jednej z nich brał udział II Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa.

 

Jak urządzić mieszkanie