Home > Szukaj wg kraju > Włochy
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Włochy

Stolica: Rzym
Język: włoski
Waluta: 1 euro (€) = 100 centów

Język urzędowy : włoski

Włochy położone są na południu europy na półwyspie Apenińskim z trzech stron oblewa je morze Śródziemne, Liguryjskie, Tyrreńskie, Jońskie i adriatyckie.

Król Wiktor Emmanuel w 1861 roku przyczynił się do  zjednoczenia  Półwyspu Apenińskiego i Sycylii, w ten sposób Włochy stały się jednym Państwem.  Tereny dzisiejszych Włoch w czasach starożytnych były częścią Imperium Rzymskiego.

Włosi to bardzo miły, rodzinny naród, niektórym może się wydać bardzo kłótliwy, a to ze względu na emocjonalność wypowiedzi i gestykulację podczas rozmów. Jednakże mamy „ale” – kobiety we Włoszech są traktowane gorzej, co można zauważyć na południu kraju w małych miejscowościach, gdzie rodzinny pielęgnujące tradycję zakazują kontaktów swoim córkom z osobami odmiennych płci.Obecnie Włochy są członkami wielu organizacji, m.in. : NATO, UE. Należą też do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych, bogatych Państw Świata, czyli do „G8”.

ŚWIĘTA :

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego -Trzech Króli
  • Poniedziałek Wielkanocny 25 kwietnia – Święto Wyzwolenia
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia NMP
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych
  • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
  • 25 i 26 grudnia – Pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

We Włoszech świąt ogólnonarodowych nie ma zbyt wiele ale każda okazja jest dobra do świętowania dlatego uroczystościom lokalnym nigdy nie ma końca. Najwięcej uroczystości organizowanych jest podczas Wielkanocy poza tym w maju, w sierpniu i wrześniu.  Polecamy również karnawał we Włoszech.

WALUTA

Włochy jako członek Unii Europejskiej  wprowadził wspólną walutę unijna – euro : 1€ to 100 centów. W ten sposób  28 lutego 2002 narodowy Lir, który po raz pierwszy pojawił się w średniowieczu,  stracił swój status  prawnego środka płatniczego.

Okno, widok z okna, panorama, plaża PRZEPISY WIZOWE

Polska będąca w Unii Europejskiej może swobodnie przemieszczać się po krajach Unii Europejskiej z dowodem osobistym lub paszportem. Ważne jest sprawdzenie ważności dokumentu oraz jego STANU TECHNICZNEGO POZWALAJĄCEGO NA STWIERDZENIE TOŻSAMOŚCI.

PRZEPISY CELNE

W przypadku w wożenia dużych sum pieniędzy mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia. Teoretycznie w gotówce można posiadać do 10.000euro.

Od 1 października 2004 roku chcąc podróżować ze swoim pupilem po krajach Unii Europejskiej, musimy mu wyrobić paszport. Do wyrobienia takiego paszportu potrzebny jest dokument zawierający dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Ważne są również wszelkie zaświadczenia o szczepieniach i przebytych chorobach. Nasz ulubieniec musi mieć posiadać identyfikator w postaci elektronicznego chipa, którego numer i miejsce umieszczenia będzie odnotowane w paszporcie.

PODRÓŻOWANIE

Podróżując po Włoszech należy pamiętać o sjeście, gdyż podczas jej trwania sklepy i urzędy oraz inne instytucje  są zamykane. Ten zwyczaj, nie jest charakterystyczny tylko dla Włoch o sjestach należy pamiętać też i w innych krajach, na przykład w Hiszpanii, Grecji czy Francji.

Najlepszym środkiem do odkrywania tego malowniczego kraju są pociągi. Pociągi jeżdżą często są czyste i wygodne. Kolejnym środkiem transportu może być autobus. Poza pociągami i autobusami Włosi mają dobrze rozwiniętą sieć promów i wodolotów, które są obsługiwane przez prywatne firmy. Podobnie jak w innych krajach w większych miastach kursują też samoloty ale, niestety, bilety są bardzo drogie.

Przemieszczając się autem po Włoszech należy pamiętać, że autostrady są płatne. Polscy turyści posiadający polskie prawo jazdy mogą nim się bez problemu posługiwać. Oczywiście ważne jest aby dokument był ważny.
Za przekroczenie prędkości mandaty reguluje się natomiast, jeżeli tego nie zrobimy, nasze auto zostanie odholowane na płatny parking do czasu zapłaty. W przypadku dużej ilości wykroczeń drogowych nasze prawo jazdy zostaje zawieszone na okres 15 /6 miesięcy.

BEZPIECZEŃSTWO Toskania, widok, krajobraz

Niestety do głównych zagrożeń we Włoszech zalicza się kradzieże. Należy uważać na kieszonkowców i innych złodziei, nie należy pozostawiać rzeczy wartościowych bez opieki. Podobnie jak w innych krajach należy unikać dużych skupisk w częściach turystycznych i na plaży. Należy również uważać na to gdzie pozostawiamy auto. Wychodząc z hotelu na zwiedzanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, gdyż policja w razie kontroli ma prawo zatrzymać osobę bez dokumentów do wyjaśnienia.

W razie utraty dokumentów należy udać się i na policje oraz skontaktować się z polską placówka.

 RELIGIA

Włosi to kraj w którym Katolicyzm przeważa. W wioskach i miastach uroczyście obchodzi się Wielki Piątek. Zakapturzone osoby w habitach śpiewając pieśni pokutne obnoszą po ulicach figury ukrzyżowanego Chrystusa.

ZAKUPY

Karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Można też swobodnie realizować czeki w wielu bankach i automatach.  Włochy słyną z makaronu, którego warto zakupić aby po powrocie przygotować wieczór wspomnień ze zdjęciami z pobytu we Włoszech. Poza makaronem polecamy ubrania i dodatki. Wyroby skórzane buty, torebki cieszą się od dawna dużą popularnością. Trochę tajemniczości nie zaszkodzi, dlatego też maska wenecka będzie idealną pamiątką dla siebie czy też znajomych.

KOBIETY W PODRÓŻY

Kobiety samotnie podróżujące po Włoszech mogą czuć się bezpieczne przy zachowaniu naturalnej ostrożności. Dobrze jest ustalić sobie trasę zwiedzania, przygotować kopie dokumentów, powiadomić rodzinę, czy też znajomych gdzie zamierzamy przebywać i kiedy wracamy. Należy być ostrożnym i trochę nieufnym przy zawieraniu znajomości. Mężczyźni lubią się  uśmiechać i zaczepiać kobiety, nie zawsze, oczywiście w złych zamiarach jednakże warto mieć to na uwadze.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.

ZDROWIE I UBEZPIECZNIE

We Włoszech nie ma wymagania szczepienia. W ramach opieki medycznej NFZ obywatele Polscy mają prawo do opieki zdrowotnej na terenie Włoch. Ważne jest aby przed podróżą zabrać z sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Karta zastąpiła druk E 111. Oczywiście EKUZ upoważnia do podstawowego leczenia dlatego też zalecane jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, który w razie potrzeby pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie :  220V/ 50Hz

TELEFONY

Kod telefoniczny +39

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Republiki Włoskiej
pl. Dąbrowskiego 6, 00-055 Warszawa
tel. 826 34 71; fax 827 85 07
telex 813742 ital pl
e-mail: ambasciata@italianembassy.pl
Internet: www.italianembassy.pl

Wydział Konsularny
pl. Dąbrowskiego 1, 00-055 Warszawa
tel. 826 53 08, 826 53 02 (dział wizowy)
fax 827 89 42

Ambasada RP
via P.P. Rubens 20, Monti Parioli 00197, Roma, Italia
CENTRALA tel. (0.03906) 362-04200,
SEKRETARIAT AMBASADORA tel. (0.03906) 362-04204,
SEKRETARIAT WYDZIAŁU POLITYCZNEGO tel. (0.03906) 362-04209,
ATTACHAT WOJSKOWY tel. (0.03906) 362-04219,
KANCELARIA tel. (0.03906) 362-04231,
STAŁY PRZEDSTAWICIEL RP PRZY FAO tel. (0.03906) 362-04237,
fax. (003906) 32 17 895
e-mail: polish.embassy@agora.stm.it
adres www: www.ambasciatapolonia.it

MINI-LEKCJE języka włoskiego
Buongiorno - Dzień dobry
Ciao - Cześć !
Come stai - Jak się miewasz?
Mi chiamo e - Nazywam się…
Per favore - Proszę
Grazie - Dziękuję
Arrivederci - Do widzenia
Non capisco - Nie rozumiem
CZAS LOKALNY

sobota
28 listopada 2020
Czas polski +0 godz.
konkurs zimowy