Home > Szukaj wg kraju > Wielka Brytania
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Wielka Brytania

Stolica: Londyn

Waluta: 1 funt brytyjski = 100 pensów

Język urzędowy : angielski

 

Wielka Brytania, czyli Zjednoczone Królestwo, położne na Wyspach Brytyjski w Europie Zachodniej jest jednym z najstarszych w Europie o ogromnym dorobku kulturalnym z niezwykle bogata kulturą. Jest potęgą morską i przemysłową. Odegrała wiodącą rolę w rozwoju demokracji parlamentarnej oraz literatury i nauki. I tak Korona Brytyjska przez stulecia dyktowała całemu światu warunki, na jakich odbywała się kolonizacja najdalszych zakątków świata. Niezaprzeczalnym faktem jest też to, że z jej zdaniem i potęgą liczyły się największe mocarstwa, dostosowujące doń swoją politykę zagraniczną.

Jednakże w pierwszej połowie XX wieku potęgą tego wielkiego kraju nadwyrężyły dwie wojny światowe i niestety w drugiej połowie stulecia rozpadło się imperium kolonialne. To wszystko pociągnęło za sobą transformację Wielkiej Brytanii w dobrze prosperujące i nowoczesne Państwo.  

W skład Wielkiej Brytanii wchodzą Anglia, Walia oraz Szkocja i Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy.   Natomiast Jersey, Guernsey oraz Wyspa Man nie wchodzą w skład Zjednoczonego Królestwa i posiadają odrębny status dependencji Korony Brytyjskiej.

ŚWIĘTA  

W Wielkie Brytania święta państwowe nazywane są bank holidays. Warto wiedzieć, że w każdym należącym do Korony kraju występują unikalne okazje i rozmaite daty do świętowania. Do świąt które obowiązują w całym Zjednoczonym Królestwie to :

  • 1 stycznia, Nowy Rok
  • Wielki Piątek
  • Wielkanocny Poniedziałek
  • Pierwszy poniedziałek maja
  • Ostatni poniedziałek maja
  • Ostatni poniedziałek sierpnia
  • 25 grudnia, Boże Narodzenie
  • 26 grudnia, Boxing Day

most , zamek, LondynWaluta

W Wielkiej Brytanii walutą obowiązującą od XVIII jest funt szterling (pond sterling), który od 15 lutego 1971 roku jest równy 100 pensom (pence). Tradycją jest, że na awersie każdej monety brytyjskiej znajduje się popiersie obecnie panującego monarchy.

Dawniej, monety Brytyjskie były srebrne. Jeden funt był równy 20 szylingom, a jeden szyling 12 pensom, a jeszcze dawniej 1 pens dzielił się na dwie półpensówki lub na 4 ćwiartki.

W obecnych czasach w obiegu znajdują się cztery banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 funtów emitowanych przez Bank of England. Na każdym awersie banknotu widnieje postać królowej Elżbiety II.

Niektóre Szkockie i Irlandii Północnej banki emitują własne banknoty – funta szterlinga, jednakże nie są one prawnym środkiem płatniczym, są czymś w rodzaju weksla.

Prawo wizowe

Polscy obywatele, którzy postanowią odwiedzić ten kraj, na wjazd wystarczy paszport albo dowód osobisty, bez konieczności opłat wizowych. Pobyt powyżej 90 dni nie wymaga legalizacji zarówno w przypadku pobytu turystycznego, jak i związanego z podjęciem studiów czy wykonywaniem pracy.

W przypadku pieniędzy nie ma ograniczeń w wożenia i ich wywożeniu, nie mniej jednak posiadanie większej kwoty pieniędzy na granicy musi być udokumentowane. Może być to na przykład wyciąg bankowy. Przewożone rzeczy uznawane są za przeznaczone do użytku osobistego, o ile nie przekraczają ustalonych ilości, np. : 200szt. papierosów, 10L alkoholu spirytusowego, 20L wina które ma zwiększoną ilość alkoholu, 110L piwa.

Przewożenie zwierząt na terytorium Wielkiej Brytanii, wymaga oznaczenia pupila mikrochipem i musi posiadać swój paszport z pełną dokumentacją od weterynarza. Szczepienia, badania, itd. Ważne jest aby na 24 godziny przed przylotem do Wielkiej Brytania zaszczepić zwierzę przeciw kleszczom i je odrobaczywić. Jeżeli tego nie zrobimy wówczas ukochane zwierzątko będzie musiało przejść kwarantannę, nie ma potrzeby narażać swojego pupila na niepotrzebny stres.  Niektóre rasy psów w ogóle nie mogą być w wożone na terytorium Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku meldunkowego, co za pewne ułatwia przemieszczanie się się po tym imperium.

wiejski dom, most , krajobrazPodróże po Anglii

Podróżując po Wielkiej Brytanii samochodem należy pamiętać, że ruch jest lewostronny,  obowiązek zapinania pasów dotyczy również osób siedzących  na tylnych siedzeniach. Norma dopuszczalnego poziomu we krwi dla kierującego pojazdem wynosi 0,8promila. Mimo, że „zielona karta” nie jest dokumentem obowiązkowym, nadal jednak służy za dowód ubezpiecznia i w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania. Po Wielkiej Brytanii można śmiało podróżować z polskim prawem jazdy, oczywiście jeżeli ktoś ma życzenie zamienić go na brytyjskie to w tym celu należy wypełnić formularz D1 znajdujący się na poczcie i wysłać go do DVL wraz z polskim prawem jazdy, dowodem potwierdzającym tożsamość i opłatą  w wysokości około 37/39 funtów GBP.

Komunikacja w Anglii jest na wysokim poziomie. Bardzo dobrze rozwinięta jest sieć metra, która na pewno ułatwia przemieszczanie się do zwiedzanych obiektów.  Poza metrem są też autobusy, słynne czarne taksówki, samoloty, pociągi szybkie i wygodne. Przed podróżą należy się upewnić, rozkłady kursowania autobusów, czy też metra, aby uniknąć nocnego poszukiwania noclegu.

Bile autobusowy na  7 dni  w Londynie kosztuje ok.14 GBP; jednodniowy ok. 3,5 GBP; przejazd jednorazowy ok. 1,5 GBP. Bilet na metro ok. 3 GBP, w przypadku biletu łączonego „ Travelcard” na pociąg, metro, autobus – 4 strefy to koszt ok. 31,6 GBP.

Jak płacić ? Obecnie już, chyba, nie ma kraju w którym karty kredytowe nie byłyby honorowane. Poza kartami można zabrać ze sobą czeki podróżne, którymi najlepiej posługiwać się w funtach szterlingach, to pozwoli uniknąć dodatkowych opłat prowizyjnych.

Czy się szczepić ? Czy musze się ubezpieczyć ? W Wielkiej Brytanii nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Karat ubezpieczania zdrowotnego EKUZ umożliwia obywatelom Unii korzystać z opieki medycznej w innych krajach członkowski. Karata ta uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego też  polecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które w razie potrzeby pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.  

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w innych Państwach Europy Zachodniej zagrożenie przestępczości jest obecne w śród codziennego życia. Wszystkie ofiary przestępstw, mają prawo starać się o odszkodowanie. Instytucją która została stworzona do pomocy  w tego typu sprawach jest Criminal Iniuries Compenstion Authority – CICA.

Podobnie jak w innych krajach należy unikać tłocznych miejsc, w środkach komunikacji miejskiej należy pilnować portfela, torebki, gdyż nasze roztargnienie jest okazją dla złodzieja.

Tulipany, romantycznie, rowerZakupy

Sklepy otwarte są od poniedziałku do piątku  od 9.00 do 17.00. Duże domy towarowe otwarte są do godziny 18.00. Late night to raj dla nocnych marków lubiących zakupy wieczorem. Ten przywilej dotyczy jednego dnia w tygodniu jest nim środa lub czwartek, wtedy to godziny zamknięcia sklepów przesunięte są do godziny 20.00. Sklepy w dużych miastach w niedziele i święta są otwarte od 10.00 do 18.00. Inaczej to wygląda w małych miejscowościach i wsiach.  Banki czynne są od 9.30 do 16.30, w święta państwowe są zamknięte.

W Londynie mamy dużo pubów, restauracji, kawiarni, które serwują nie tylko angielskie dania. Napiwki w hotelach w restauracjach to powszedni zwyczaj. Jeżeli opłata za usługę nie została doliczona do rachunku, należy doliczyć  10- 15% całości rachunku. W przypadku hoteli, napiwki dla obsługi są wg. naszego uznania, ale nie powinna być niższa niż 50 pensów.

Planując zakupy w Londynie należy pamiętać o wyprzedażach tuż po Bożym Narodzeniu i w styczniu. Przed słynnym Harrodsem, ale i nie tylko, kolejki organizują się już kilka dni przed tym okresem. Letnie sell-out`y odbywają się z reguły w lipcu.

Będąc w Londynie, nie można ominąć Hay`s Galleria – jest to piękne centrum z eleganckimi sklepami i restauracjami, biurami oraz prywatnymi apartamentami, wzniesione na miejsce byłego Hay`s Wharf. Czy Borough Market – niewielkie targowisko hurtowników warzyw i owoców rozciąga się poniżej toru kolejowego. Warto wspomnieć, że targ kontynuuje tradycje założonego w London Bridge średniowiecznego bazaru, który w 1276 roku został przeniesiony na Borough High Street, a następnie w 1756roku znowu dokonano zmiany jego miejsca.  Przyczyną przenoszenia bazaru było uniknięcie tłoku na moście.

Kobiety w Podróży

Kobiety samotnie podróżujące mogą czuć się bezpiecznie, jednakże warto zachować ostrożność, dystans do nowych znajomości oraz odrobina  nieufności nie zaszkodzi, gdyż jak już wcześniej wspominaliśmy przestępczość jest podobna jak w Europie Zachodniej.

Telefony

Kod telefoniczny + 44. Stawka za połączenia z automatów telefonicznych w całym kraju jest taka sama niezależnie od pory dnia: jedna minuta – 30p. Telefony publiczne są dostępne wszędzie. Prawie na każdym rogu ulicy można spotkać czerwoną charakterystyczną budkę. Niewykorzystane monety są zwracane przez automaty. W przypadku połączeń międzynarodowych koszty są znacznie wyższe i tu stawki są różne w zależności od godziny. Za to połączenie można płacić albo bilonem albo kartami do telefonu albo karta kredytową.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.

Zdrowie

Czy się szczepić ? Czy musze się ubezpieczyć ? W Wielkiej Brytanii nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Karat ubezpieczania zdrowotnego EKUZ umożliwia obywatelom Unii korzystać z opieki medycznej w innych krajach członkowski. Karata ta uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego też  polecamy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które w razie potrzeby pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.  

Ubezpieczenie

Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, poza EKUZ, gdyż  świadczenia zapewnione przez EKUZ nie obejmują tych przypadków.

Religia

Brytyjczycy to mieszanka kulturowa, swój udział genetyczny mają Celtowie, Rzymianie, Anglosasi, Normanowie. Obecnie uzupełniony został  przez liczne imigracje z dawnych kolonii czy z Europy Wschodniej . Nie mniej jednak do kościła anglikańskiego należy 56% ludności, katolicy stanowią tu 13%, prezbiterianie 7% i inne.

Elektryczność

Elektryczność : 230V/50Hz. Niezbędny jest adaptor, który dostępny jest na lotnisku w slepach z pamiątkami.

Różne

Adresy placówek dyplomatycznych

Ambasada RP
47 Portland Place, London W1B 1JH
tel. (0.044) 87-07-74-27-00 (centr.), 87-07-74-27-02 (sekr.),
fax. 20-73-23-40-18
adres www: www.polishembassy.org.uk
e-mail: polishembassy@polishembassy.org.uk

Konsulat Generalny RP w Londynie
73 New Cavendish Street, London W1W 6LS
tel. (centr.) (00 44) 870 774-2800

tel. (sekr.) (00 44) 870 774-2802

fax. (0-044) 207 323-2320
e-mail: konsulat@polishconsulate.co.uk

Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
Al. Róż 1, 00-556 Warszawa
tel. 311 00 00; fax 311 03 11
e-mail: info@britishembassy.pl

Wydziały Handlowy, Konsularny i Wizowy
ul. Emilii Plater 28, II piętro,
00-688 Warszawa
tel. 311 00 00; fax 311 02 50

MINI-LEKCJE języka angielskiego
Good morning - Dzień dobry
Good bye - Do wiedzenia 
Hi!/Hello! – Cześć! 
How are you ? - Jak się masz ?
Thank you - Dziękuję?
How much is it? - Ile to kosztuje?
My name is… - Nazywam się …
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski -1 godz.
Dodatkowy banner