Home > Szukaj wg kraju > Turcja > Turcja warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Turcja warto zobaczyć

Turcja ma tak bogatą kulturę, iż nie sposób opisać wszystkie miejsca. To kraj w którym znaleźć można pozostałości po starożytnych miastach, świątyniach, budowle z czasów bizantyjskich i osmańskich, aż po zabytki przyrody.

Kapadocja

Skały , KapadocjaOdwiedzając ten piękny kraj warto odwiedzić  Kapadocje z imponującymi formami skalnymi, dziesiątkami kościołów wykutych w skałach oraz kanionami, w których znajdują się słynne winnice. Zachęcamy też do rannego lotu balonem nad Kapadocją, tego wrażenia nie da się opisać.  Tak, to zapewne  dobry początek  poznawania uroków tego kraju.

Pamukale

W Pamukale poza wspaniałymi wapiennymi tarasami można również podziwiać ruiny starożytnych budowli: amfiteatr z 200 roku p.n.e mogący pomieścić  około 23 000 widzów, Łuk Domicjana, Nekropolis z doskonale zachowanymi sarkofagami z czasów rzymskich czy basen Kleopatry. Polecamy kąpiele.

Efez

miasto, TurcjaW twoim programie zwiedzania Turcji nie może zabraknąć dobrze zachowanego antycznego miasta Efez, którego początki datowane są na 1000 lat p.n.e. Najbardziej charakterystyczną   i okazałą budowlą jest bez wątpienia biblioteka Celsusa zbudowana w II wieku naszej ery. Poza Pompeją jest to największe i najlepiej zachowane starożytne miasto nad Morzem Śródziemnym . W starożytności jedno z 12 miast jońskich w Azji Mniejszej. Miasto leżało przy ujściu rzeki Kaystros do Morza Egejskiego na terenie obecnej Turcji. Długo przed przybyciem kolonistów greckich osiedlały się na tym terenie ludy Karów i Lelegianów. Znacząca liczba ocalałych ruin Efezu pochodzi z czasów rzymskich. Będąc w Efezie warto zwrócić uwagę na mur miejski, który został zbudowany przez Lizymacha, stanowi wspaniały przykład fortyfikacji hellenistycznej. Gimnazjonu Vediusa – został ufundowany przez bogatego  obywatela miasta . W budynku, zgodnie z panującą modą poza gimnazjonu znajdowały się łaźnie z gorącą i zimną wodą, bogato zdobione mozaikami rzeźbami. Stadion w kształcie podkowy powstał w okresie hellenistycznym, nie mniej jednak obecny kształt nadany został za panowania Nerona . Na Wzgórzu Coressus, zwanym też Wzgórzem Słowików, powyżej ruin Efezu, znajduje się niewielka kapliczka wybudowana na fundamentach domu, w którym, zgodnie z legendą, zamieszkała Maria. Obecnie nazywany jest to Domek Matki Boskiej.  Przy drodze, poniżej domu są trzy źródła wody: źródło miłości, zdrowia i szczęścia. Obok, na kratkach, pielgrzymi, turyści zawieszają prośby kierowane do Matki Bożej, lub wtykają je w szczeliny skał.

Troja

Oczywiście nie można zapomnieć o Troii,  to starożytne miast położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skmander, obecnie stanowisko archeologiczne w Turcji, w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji Canakkale. Słynna Troja opisana w Iliadzie, została zburzona w połowie XIII wieku p.n.e. albo na początku XII wieku p.n.e. Warto przypomnieć, że według legendy miasto zostało zdobyte za pomocą podstępu z Koniem Trojańskim.  Miasto zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO w 1998r.

miasto nocąW Stambule poza spacerem, kawiarniami i restauracjami warto zobaczyć Yerebatan Sarayi, zwany  powszechnie Zatopionym Pałacem, (Cysterna). Cysterna o pojemności 80tys. m3 początkowo była wykorzystywana jako zbiornik wodny służący dla Pałacu. To wspaniałe  miejsce  później przekształciło się w wysypisko śmieci.  Obecnie odwiedzający podziemne komnaty, mogą się poczuć jak w podziemnym, tajemniczym pałacu, a to za sprawą  oświetlenia. Komnaty  podtrzymuje strop 366 kolumn.

Bosfor

Zwiedzając Turcje nie możliwością jest nie przepłynięcie przez cieśninie Bosfor.  Bosfor jest cieśniną łączącą Morze Czerwone z Morzem Marmar, położona między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, oddziela Europę od Azji. Razem z cieśniną Dardanele łączy Morze Egejskie z Morzem Czarnym. Obie cieśniny stanowią szlak morski o międzynarodowym znaczeniu.

Okolice Fethiye to raj dla osób ceniących piękno krajobrazu. Rejs po 12 wyspach zatoki to niezapomniane przeżycie. Płynąc od wyspy do wyspy możemy natknąć się nie tylko na delfiny, ale również na ruiny budowli pod powierzchnią morza.

W portowo-kurortowym mieście Marmaris, wzdłuż brzegu morza Egejskiego, usytuowanych hoteli tętni życie nocne.  Puby i dyskoteki oraz hotelowe restauracje zapewnia szaloną zabawę do samego rana. Port w Marmaris uważany jest za jeden z najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Z Marmaris bez problemu można się wybrać na wycieczkę na słynną grecką wyspę  Rodos.