Home > Szukaj wg kraju > Turcja
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Turcja

Stolica: Ankara  

Waluta: Jedna lira turecka = 100 kruszy (TRY)  

Język urzędowy: turecki ; inne języki kurdyjski, arabski  

 ŚWIĘTA  

  •  1 stycznia – Nowy Rok
  • 23 kwietnia Święto Niepodległości i Dzień Dziecka
  • 19 maja Święto Młodzieży i Sportu ; rocznica urodzin Atatürka
  • 30 sierpnia Dzień Zwycięstwa
  • 29 października Święto Republiki

Daty świąt religijnych są ruchome i wyznaczane zgodnie z kalendarzem muzułmańskim, opartym na roku księżycowym, dlatego co roku wypadają w inne dni. W czasie świąt otwarte są sklepy, restauracje, natomiast zamknięte są urzędy.  

WALUTA  

W Turcji można płacić walutą narodową ale Państwo mimo tego, że nie jest w Unii Europejskiej to wszystkie sklepy są przystosowane do przyjmowania obcych walut : EURO I USD.  

Banki  

Wymiany waluty można dokonać praktycznie wszędzie, niekoniecznie w banku. Wymienić walutę można w hotelowych kantorach, na mieście w kantorach czy przez bankomaty. Wymiana waluty w kantorze może okazać się bardziej korzystniejsza niż w Banku.  

Karty kredytowe  

Płatność kartą kredytową jest możliwa prawie wszędzie.  Nie mniej jednak należy pamiętać o przeliczniku bankowym w twoim kraju.   

Panorama, portPRZEPISY WIZOWE   

Od obywateli polskich wymagana jest wiza. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy .Ważne aby dokument był w dobrym stanie technicznym.  

PRZEPISY CELNE   

Przed wyjazdem do każdego kraju warto poznać zwyczaje, obyczaje. W Turcji, podobnie, jak we wszystkich krajach są zakazy i przyzwolenia. Turyści, którzy chcieliby zabrać z sobą broń albo zakupić ją w Turcji, ostrzegamy, że  w Turcji obowiązuje zakaz posiadania broni bez zezwolenia. Nie można też posiadać noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na potrzeby własne.  

PODRÓŹOWANIE   

Autobusy  

Komunikacja w Turcji jest ulubionym sposobem na przemieszczanie się Turków, a to ze względu na koszty i szybkość. Rozwój transportu równa się konkurencji, najlepsze firmy transportowe, są oczywiście  najdroższe, ale w zamian oferują nowoczesne autobusy z klimatyzacją, toaletą a nawet poczęstunkiem.  

Osoby, które same postanowią zwiedzić Turcję, muszą bardzo uważnie wybierać firmę transportową. Przed kasami biletowymi przewoźników, stoją naganiacze, którzy zachęcają, nakłaniają zakupu biletu właśnie danej firmy. Miejsca w autobusach są rezerwowane. Samotnie podróżującej kobiecie nie wolno usiąść koło nieznajomego mężczyzny.  

Pociągi  

W Turcji pociągi nie są ulubionym środkiem transportu turków. Większe miasta łączą pociągi Tureckich Kolei Państwowych TCDD, jednakże ich sieć ogranicza się do linii ze Stambułu. Koszt biletu to około 15 USD, nie jest to duży koszt ale dla każdego cenny jest czas. Podróż pociągiem może być o wiele dłuższa niż autobusem, który poza tym z reguły jest wygodniejszy.  

Komunikacja miejskamiasto o poranku, port  

Miejskie Autobusy oznaczone są literami IETT, są czerwono- białe z niebieskim paskiem z boku. Bilety można zakupić w różnych punktach : w specjalnych sklepach, budkach, kioskach i od ulicznych sprzedawców znajdujących się w okolicy przystanków. Koszt biletu to około 1$. Do autobusu wsiada się z przodu, a zakupiony bilet wrzuca się w autobusie do specjalnego pudełeczka. Autobusy poruszają się powoli, a w godzinach szczytu nie należy z nich korzystać, są wówczas bardzo zatłoczone.   

W prywatnych autobusach pomarańczowo- kremowych za przejazd płaci się bezpośrednio bileterowi.  

Zdecydowanie szybsze od autobusów są prywatne minibusy, charakteryzuje je biały lub błękitny kolor. Koszt przejazdu jest uzależniony od trasy. Za przejazd płaci się kierowcy.  

Taksówki  

Jaskrawożółte mają światło na dachu. Miastach i większych miasteczka bez trudno można je znaleźć, kierowcy nawet sami wypatrują pasażerów. Jedno czerwone światełko to taryfa dzienna, dwa czerwone światełka to taryfa nocna. Dobrze być   czujnym i warto jest po wejściu do taksówki rzucić okiem  na licznik. Czy pali się światełko i czy jedno czy dwa.  

Przy przejeździe na drugą stronę Bosforu , do taryfy doliczana jest opłata celna. Oczywiście, nie uniknie się nieuczciwych taksówkarzy ,którzy nie włączą licznika lub okaże się uszkodzony. Przylatując do Turcji warto mieć w portfelu drobne pieniądze, gdyż na turystów z wysokimi nominałami tylko czekają taksówkarze, aby później stwierdzić, że nie mają możliwości wydania reszty.  

Wynajem samochodu  

W Turcji do wynajęcia samochodu trzeba mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy od co najmniej roku. Potrzebna jest również karta kredytowa albo gotówka by złożyć depozyt. Koszt wynajęcia auta kształtuje się na poziomie 320USD/ tydzień. Przy wynajmie auta należy sprawdzić czy ubezpieczenie obejmuje zwolnienie z obowiązku wypłaty odszkodowania w następstwie wypadku drogowego. Jeżeli nie ma to zalecamy dokupić. Wynajmowanie samochodu za pośrednictwem międzynarodowej firmy pozwala oddać auto w innym miejscu bez dodatkowych opłat.  

Wynajem innych pojazdów  

W pobliżu największych ośrodków  turystycznych można wypożyczyć, rowery, skutery, motocykle, przyczepy kempingoweg.  

Ograniczenia prędkości   

W mieście:   

  • 50km /godz.

Poza miastem :   

  • 90km/godz. dla samochodów osobowych
  • 80km/godz. dla furgonetek
  • 70km/godz. dla samochodów z przyczepą  

Na autostradzie :  

  • 120km/godz.

Jeżeli podróżujemy po Turcji autem pożyczonym, musimy mieć przy sobie notarialną zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie. Taka notarialna zgoda powinna być przetłumaczona na język turecki przez tłumacza przysięgłego i zalegalizowana przez Ambasadę Turecką w Warszawie. Podobnie jak w Polsce, tak i w Turcji wymagana jest zielona karta i ubezpieczenie OC. Pojazdy czy też urządzenia elektryczne powinny być wpisane do paszporty.  

Aparaty telefoniczne są na kartę. Za rozmowę w Urzędzie Pocztowym płaci się po zakończeniu rozmowy. Fax można nadać z każdego urzędu pocztowego, a także w hotelach i punktach ksero.  

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
  

BEZPIECZEŃSTWO
W Turcji jest niska przestępczość. Obcokrajowców uważa się za gości. Obszary uczęszczane przez Turystów są kontrolowane przez Policję . Nie mniej jednak lepiej nie kusić losu i nie pozostawiać, swoich rzeczy bez nadzoru. W miastach gdzie jest duże skupisko ludzi warto pilnować swojej torebki. Odrobina nieufności nie zaszkodzi. Szczególną ostrożność należy zachować na bazarach.
Przed wyjazdem do każdego kraju warto poznać zwyczaje, obyczaje. W Turcji, podobnie, jak we wszystkich krajach są zakazy i przyzwolenia. Turyści, którzy chcieliby zabrać z sobą broń albo zakupić ją w Turcji, ostrzegamy, że w Turcji obowiązuje zakaz posiadania broni bez zezwolenia. Nie można też posiadać noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na potrzeby własne. Dlatego zalecane jest zachowanie ostrożności polegającej na pilnowaniu bagażu, czy też nie pozostawiania auta bez nadzoru. Na terenie Turcji znajduje się dużo wyraźnie oznakowanych obiektów wojskowych. Nie należy w ich pobliżu robić zdjęć, zatrzymywać się, czy też wokół niego rozbijać namiotu.  

RELIGIA   

Dominującą religią w Turcji jest Islam. Inne wyznania jak prawosławni, protestanci, katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość. 

ZAKUPY 

Turcja jest otwarta na turystów i oferuje bardzo dużo różności od ubrań do artykułów spożywczych. Idealnym prezentem dla przywiezionym z Turcji może być miod, oko proroka, czy słodkości tureckie. 

Poczta 

Urząd Pocztowy w Turcji jest oznaczony żółtym szyldem z czarnym napisem PTT. Otwarte są od  pn-sb. Główna Poczta Sirkeci w Stambule otwarta jest całą dobę. W miejscach turystycznych znajdują się kioski PTT ze znaczkami i kartami do telefonów. W nich też można nadać list. Skrzynki pocztowe są żółte  z napisem PTT (şehiriçi – przesyłki miejscowe; yurtiçi  – krajowe). 

Przesyłki wysłane w ekspresie docierają wciągu 3 dni do adresata. Listy wysłane  tradycyjną pocztą  do któryś z krajów europejskich idą od 5 dni do 3 tygodni. 

W przypadku wysyłki paczki, nie należy jej zaklejać przed nadaniem, gdyż na poczcie musi być sprawdzona jej zawartość. 

Targowanie 

Turcja to nie Egipt, czy Tunezja, tu targować można się tylko w na targowiskach, bazarach, gdzie dobrze targując można wytargować nawet połowę ceny. Natomiast w zwykłych sklepach, centrach handlowych, podobnie jak u nas, nie ma zwyczaju targowania się .   

Cena 

Mimo tureckiej waluty najmilej jest widziane euro albo dolary i mimo, że Turcja nie jest w Unii Europejskiej.  To sklepy są przystosowane do przyjmowania obcych walut. W zależności od poziomu danej waluty, ceny są porównywalne do naszych.  Oczywiście zakupy w hotelach są zdecydowanie droższe niż na mieście. 

W Turcji płaci się albo w euro albo w dolarach. Turyści są pożądani ale też wykorzystywani przez handlarzy, co ma też miejsce w innych krajach.  Ceny w sklepach są podawane w Euro i są porównywalne do naszych, oczywiście wszystko jest uzależnione od kursu euro. 

bazarKOBIETY W PODRÓŻY  

Kobiety mogą podróżować po Turcji same, ale za nim to uczynią warto zapoznać się z kulturą tego kraju, jego zwyczajami i obyczajami. Turcy to bardzo otwarty miły naród, dążący do przemian, demokracji. Podróżując samej, niezależnie od kraju warto zachować rezerwę  zaufania i odrobina ostrożności nie zaszkodzi. 

ZDROWIE UBEZPIECZENIE
W Turcji ważne jest aby podróżny posiadał ubezpieczenie, pokrywające wydatki z powodu choroby, czy wypadku drogowego. Korzystając z ubezpieczenia biura podróży w ramach imprezy turystycznej warto zapoznać się z jego zakresem, a szczególnie z tym czego nie obejmuje i na wszelki wypadek warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie. 

Apteki 

W każdej dzielnicy, jakaś apteka ma zawsze dyżur przez całą dobę, tak więc przy niewielkich dolegliwościach najlepiej udać się  do apteki. Przy poważniejszych dolegliwościach warto skorzystać z porady lekarskiej.  

Pomoc lekarska 

Warto wiedzieć, że wizyty lekarskie są odpłatne, dlatego dobrze jest  mieć przy sobie gotówkę lub kartę kredytową. Opieka medyczna w  Turcji jest na niskim poziomie. Przed podróżą należy zadbać o ubezpieczanie. 

Woda pitna 

Woda wodociągowa jest zdatna do umycia zębów, jednak do picia polecamy wodę mineralną w szczelnie zakręconych butelkach, którą można nabyć w każdym barze hotelowym bądź sklepie. 

ELEKTRYCZNOŚĆ  

Elektryczność : 230V / 50Hz 

  

TELEFONY 

Kod telefoniczny +90 

  

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Republiki Turcji;
ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa,
tel.: (022) 646 43 21-22; fax: (022) 646 37 57;

Wydział Konsularny
tel.: 646 43 24;
Wydział Handlowy
tel. 646 14 08; fax 646 34 37
e-mail: dtvar@perytnet.pl

Ambasada RP
Atatürk Bulvari 241
Kavaklidere PK 20, 06650 Ankara
tel. (00 90312) 4572 000         
fax. 467 89 63
e-mail: polamb@superonline.com , polamb@ada.net.tr
strona www: www.polonya.org.tr

Wydział Konsularny: tel. 457 20 04, 467 78 24, adres j.w.
Konsulat Generalny RP w Istambule
Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No.7, Kat 5, Maslak Istanbul
tel. (00-90-212) 290 66 30              
fax. (00-90-212) 290-66-32
e-mail polconsul@superonline.com
www.polonyakons.org.tr

  

MINI-LEKCJE języka tureckiego
Selam - Witam!
Nasılsınız? - Jak się masz?
İyiyim, teşekkürler - Dobrze, dziękuję
Memnun oldum - Miło cię poznać
Teşekkür ederim - Dziękuję
Hoşça kalın - Do widzenia
Adınız ne? - Jak się nazywasz?
Günaydın - Dzień dobry
CZAS LOKALNY

czwartek
29 października 2020
Czas polski +0 godz.
Afrykański sen