Home > Szukaj wg kraju > Tunezja
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Tunezja

Stolica: Tunis
Waluta: 1 dinar tunezyjski (DT) = 1 000 milimów

Język urzędowy: arabski (dialekt tunezyjski)

 

ŚWIĘTA

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 20 marca – Święto Niepodległości
  • 21 marca – Święto Młodzieży
  • 9 kwietnia – Święto Męczenników
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 25 lipca – Święto Republiki
  • 13 sierpnia – Święto Kobiet
  • 7 listopada – Święto Wielkiej Przemiany

Dniem wolnym od pracy jest niedziela, jednakże sklepy i restauracje są otwarte poza urzędami. Tak też jest w przypadku świąt państwowych. W przypadku świąt religijnych zamknięte są sklepy i restauracja.

WALUTA

W  Tunezji  obowiązującą walutą jest  DINAR TUNEZYJSKI (DT = 1000milimów) jest to waluta niewymienialna, można ją zakupić i sprzedać tylko na terenie Tunezji . Jeżeli chcemy odzyskane wymienione pieniądze należy okazać kwit wymiany, dzięki któremu można wymienić ale tylko 30% pierwotnej sumy, danej  operacji można dokonać  tylko na lotnisku. 1USD = okl. 1,32DT, 1 Euro = okl. 1.91 DT .  ZAKAZ WYWOZU WALUTY TUNEZYJSKIE.

PRZEPISY WIZOWE   

Od Obywateli Polskich  nie wymagana jest wiza wjazdowa, paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.  Wjazd bez wizy odnosi się do wjazdówkonie, plaża grupowych, zorganizowanych przez biura podróży.  Podróżujący musi przekroczyć granicę wraz z grupą.

Od osób podróżujących indywidualnie, mimo zakupionego biletu w biurze podróży i świadczeń w ramach wycieczki , od turysty wymagana jest wiza. Ważność wizy wynosi  3 miesiące. Ważne jest aby paszport był w dobrym stanie technicznym aby uniknąć długich procedur wyjaśniających na granicy.

PRZEPISY CELNE

Do Tunezji można wwieźć : Papierosy lub cygara do 400sz., 2L alkoholu poniżej 25% i 1L powyżej 25%,

Ważne : można przewieźć dwa aparaty fotograficzne i ok. 20 filmów, jedna kamera filmowa.

PODRÓŻOWANIE

Po Tunezji można podróżować koleją, którą dotrzemy do większych miast. Poza tym autobusami. Do rozbudowanej sieci połączeń autobusowych należą autobusy linii SINTRIA . Autobusy, co jest ważne, wyposażone są w klimatyzację, posiadają dość wysoki standard. Poza koleją i autobusami między miastami można podróżować, też taksówkami zwanymi „taksówki międzymiastowe”. Taksówki te z reguły wynajmowane są przez kilka osób, to pozwoli zmniejszyć koszty podróży.  Można też wynająć samochód, to koszt na poziomie około 40 -70euro za dzień.  W Tunezji jest honorowane polskie prawo jazdy. Ważne jest zachowanie ostrożności na drodze, gdyż Tunezyjczycy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, zaś stan techniczny pojazdów jest bardzo zły.

BEZPIECZEŃSTWO

Tunezja jest stosunkowo krajem bezpiecznym, jednakże zalecane jest uwzględnienie komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat bezpieczeństwa w Tunezji. W razie potrzeby, będąc już w Tunezji  należy kontaktować się z Ambasadą RP w Tunezji.

Nie należy pozostawiać ani pieniędzy ani dokumentów w hotelach. Hotele na pewno nie wezmą odpowiedzialności  za ich brak. Często hotele posiadają sejfy w pokojach hotelowych, warto z nich skorzystać. Należy też uważać na kieszonkowców, zwłaszcza na bazarach, w środkach komunikacji miejskiej i innych zatłoczonych miejscach.

Wychodząc z hotelu  nie należy zabierać z sobą dużej ilości pieniędzy ani paszportu. W przypadku paszportu wystarczy jego kopia.

Jeżeli utracimy pieniądze należy zgłosić się do ambasady, która może pomóc w skontaktowaniu się z rodziną albo ze znajomymi. Niewskazane jest podróżowanie w nieturystycznych regionach kraju  samotnie, szczególnie graniczących z Algierią.

RELIGIA

W  Tunezji  dominującym wyznaniem religijnym jest islam, ale poza tym w kraju występują też inne społeczności religijne, jak żydowskie czy katolickie. Zgodnie z Koranem, Tunezyjczycy, starają się nie spożywać alkoholu. Muzułmanie konserwatywni nie spożywają wieprzowiny oraz potraw, które zawierają krew.

targ, naczyniaZAKUPY

Bazarów, straganów w Tunezji  jest bardzo dużo. Ofertują turystom dużo różnych pamiątek od najmniejszy ale też i bardzo cennych jak pustynny piasek, po przez przepiękne dywany czy wyroby skórzane.  W Tunezji wręcz należy się targować ,trochę to zajmie czasu ale satysfakcja gwarantowana! Najlepiej targować się jeszcze z kimś, wówczas ma się większą siłę przebicia. My nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich negocjacji więc, żeby nie poddać się podczas nich warto negocjować w parach  a nawet w kilka osób.

Należy przygotować i pamiętać o napiwkach, za obsługę hotelową – 1DT, w lokach rachunek zaokrągla się  lub pozostawia się ok.  10% wartości rachunku.

KOBIETA W PODRÓŻY

Mimo muzułmańskiego charakteru Tunezja to kraj tolerancyjny, którego mieszkańcy odznaczają się otwartością i w dużej mierze europejskim światopoglądem. Jednakże należy pamiętać o odpowiednim stroju oraz zachowaniu w okolicach meczetów oraz w czasie trwania ramadanu.

W Tunezji zgonie z Koranem, źle widziane jest spożywanie alkoholu przez  kobiety w tym też i przez Europejskie. Zalecamy zamawianie drinków w barach hotelowych, również w bracha hotelowych, restauracja czy też w lobby hotelowym można zapalić papierosa. Nie należy togo robić na ulicy.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.

ZDROWIE I UBEZPIECZENIE

W Tunezji nie ma zagrożenia sanitarno epidemiologicznego i nie są wymagane szczepienia przed przyjazdem do kraju. Jedyne szczepienia jakie są zalecane to przeciw Poli i tężcowi. 
Zabierając swoich pupili do Tunezji należy pamiętać o szczepieniach weterynaryjnych, posiadaniu certyfikatu zdrowia  naszego pupila.  Można z sobą zabrać też Leki na wypadek dolegliwości pokarmowy. Nie mniej jednak w tego typu leki najlepiej jest zaopatrzyć się w lokalnej aptece.  W niektórych sytuacji jesteśmy sami wstanie uniknąć, należy pić wodę butelkach i jeść w dobrych restauracjach poleconych przez znajomych lub pilota wycieczki, albo korzystać z restauracji hotelowych.

W przypadku ubezpieczenia w Tunezji obowiązuje zielona karta. Warto jednak posiadać dodatkowe ubezpieczenie, ze względu na wysokie koszty leczenia.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie elektryczne w Tunezji wynosi 220 V. W większości hoteli do gniazdek elektrycznych pasują standardowe wtyczki.

TELEFONY

Kod telefoniczny +216

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH  

Ambasada Republiki Tunezyjskiej
ul. Myśliwiecka 14, 00-459 Warszawa
tel.:628-25-86, 628-63-30; fax:621-62-95
telex 812827 amtu pl;
e-mail: at.varsovie@it.com.pl

Ambasada RP
5, Impasse No 1, Rue de Cordoue, 2092 El Manar I, Tunis
tel. (+0216) 71 873 837, 71 874 843            
e-mail: amb.pologne@wanadoo.tn

Wydział konsularny
e-mail: konsulat.tunis@wanadoo.tn
Wydział EKonomiczno-Handlowy
e-mail: weh@planet.tn

MINI-LEKCJE języka arabskiego
Salam aleikom - Witaj!
Sabah al hir - Dzień dobry
Tasbah ala hir -dobranoc
Izajek? - Jak się masz ?
Mafhemtsz - Nie rozumiem
Szu kran - Dziękuję
Sznu smitek - Jak masz na imię?
CZAS LOKALNY

sobota
28 listopada 2020
Czas polski +0 godz.