Home > Szukaj wg kraju > Tajlandia
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Tajlandia

Stolica: Bangkok
Waluta: 1 baht (B) = 100 satangów

Język urzędowy: tajski

ŚWIĘTA

 • 1 stycznia – Nowy rok 
 • Luty Makha Bucha – wspomnienie kazania Buddy
 • 12 – 15 kwietnia Songkran, tradycyjny tajski Nowy Rok
 • 1 maja – Święto Pracy
 • 5 maja -  Coronation Day święto koronowania obecnego monarchy
 • Maj – Royal Ploughing Cremony, święto Bangkoku rozpoczynające sezon ryżowy
 • Maj – Visakha Bucha – wspomnienie na cześć Buddy
 • 12 sierpnia- Urodziny królowej Sikirit
 • 10 listopada – Loy Krathong – Świeto latarń, najpiękniejsze święto w Tajlandii
 • 5 grudnia – Narodziny Króla
 • 10 grudnia – Dzień Konstytucji
 • 31 grudnia – Sylwester

 WALUTA

Walutą Tajlandii jest 1 baht (B), który dzieli się na 100 satangów

PRZEPISY WIZOWE

lazur, łodzie, plażaObywatele polscy udający się do Tajlandii objęci są obowiązkiem wizowym. W zagranicznych placówkach dyplomatyczno-konsularnych Tajlandii można otrzymać wizę tranzytową do 30 dni, wizę turystyczną do 60 dni, wizę dla nieimigrantów (nonimmigrant visa) do 90 dni, zależnie od celu pobytu (udział w szkoleniu, studia itd.). Obywatele polscy mogą uzyskać wizę do 15 dni pobytu (wliczając dzień wjazdu i wyjazdu) na niektórych przejściach granicznych, tylko w międzynarodowych portach lotniczych w Bangkoku, Chiang Mai, Hat Yai, Phuket i Utapao (nie jest możliwe uzyskanie wizy na przejściach lądowych, np. z Kambodżą). W tym celu po przylocie należy wypełnić aplikację wizową w języku angielskim, wnieść opłatę za wizę w wysokości 1000 BHT (ok. 25,5 USD), załączyć 1 fotografię (można ją zrobić tylko na lotnisku w Bangkoku za 100 BHT), wykazać się posiadaniem biletu powrotnego lub biletu do innego kraju oraz wystarczającej ilości środków płatniczych na pobyt (dotyczy to osób powyżej 12. roku życia). W Tajlandii, tak jak w innych państwach Azji Południowo-Wschodniej, wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od dnia planowanego opuszczenia tego kraju. Niespełnienie tych warunków grozi odmową wjazdu. Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu, należy jednak mieć wystarczające środki finansowe (np. gotówkę, karty kredytowe uznane na świecie, vouchery). Opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 500 BHT, na liniach krajowych – od 50 do 200 BHT, zależnie od lotniska. 

 PRZEPISY CELNE

Nie ma ograniczeń dotyczących przywożenia pieniędzy. Restrykcje celne odbiegające od powszechnie obowiązujących standardów dotyczą zakazu wywozu statuetek i wizerunków Buddy. Wywóz tych przedmiotów wymaga uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Sztuki (poza wyrobami rzemieślniczymi, np. małymi figurkami i wizerunkami zwyczajowo noszonymi przy sobie lub sprzedawanymi turystom na straganach). Istnieją także ograniczenia w przywozie towarów spożywczych. Od 2003 r. Polska znalazła się na liście państw, co do których obowiązuje zakaz importu wołowiny i jej przetworów. Za niektóre towary zakupione w czasie pobytu w Tajlandii można uzyskać przy wylocie zwrot podatku VAT (aktualna stawka – 7 proc.). Warunkiem tego jest wcześniejsze uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia w miejscu zakupu towaru.

PODRÓŻOWANIE

Pałac na wodzie, rzeka, widokNie ma żadnych ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Nie zaleca się jednak przebywania w rejonach przygranicznych (szczególnie z Myanmarem – d. Birmą) z uwagi na okresowe konflikty etniczne i prowadzoną w sposób zdecydowany walkę z przemytem narkotyków. Odnosi się to także do trzech południowych, muzułmańskich prowincji przylegających do Malezji – Pattani, Narathiwat, Yala, a w mniejszym stopniu także, sąsiadujących z nimi, prowincji Songkhla oraz Satun. Jeśli pragniemy przemieszczać się szybko i komfortowo, najlepiej jest skorzystać z bogatej oferty krajowych linii lotniczych. Warto zauważyć, że tutejsze ceny przelotów należą do najniższych na świecie.

Innym sposobem na przemierzenie tajskich ziem wzdłuż i wszerz jest skorzystanie z lokalnych linii kolejowych. To zdecydowanie najtańsza z opcji, a dodatkowo mamy tu możliwość komfortowego spędzenia nawet długich godzin dzielących nas od celu wyprawy, wygodnego podróżowania nocą, a także podziwiania wspaniałych widoków za oknami.

Jeżeli ktoś chce podróżować samochodem to obowiązkowe jest międzynarodowe prawo jazdy. W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo dobrym stanie na terenie całego kraju. Istnieje szeroka sieć autostrad – nie tylko w Bangkoku. Nie ma problemów z wypożyczeniem samochodu i motocykla.
Środki transportu publicznego nie odbiegają od międzynarodowych standardów. Korzystając z taksówki, należy wcześniej ustalić cenę za przejazd lub przypomnieć o włączeniu taksometru.

W przeciążonym ruchem samochodowym Bangkoku działa bardzo przydatna sieć kolei naziemnej (zwanej sky train), a od września 2004 r. także metro (22 km).

 BEZPIECZEŃSTWO

 Kraj jest w zasadzie bezpieczny dla turystów, ale dość często (zwłaszcza w hotelach) zdarzają się kradzieże pieniędzy, sprzętu fotograficznego i dokumentów oraz próby naciągania turystów na wyższe opłaty. Nie należy zawierać znajomości z przypadkowo poznanymi osobami ani też korzystać z poczęstunku, np. cukierkami, papierosami lub napojami, szczególnie w nocnych lokalach, pubach itp., gdyż zdarza się, że zawierają one narkotyki. W razie konieczności można skontaktować się z policją turystyczną (tel. 1155).

 ZAKUPY

warzywa, owoce, łodzie, targTuryści chętnie robią zakupy w Tajlandii ze względu na duży wybór ciekawych towarów oraz stosunkowo przystępne ceny. Dużą popularnością cieszą się figury z drewna, brązu i kamienia. Należy jednak pamiętać, że tajskie prawo zabrania wywozu zagranicę podobizn Buddy ale nie dotyczy to wizerunku innych bóstw religijnych. W Tajlandii jest również mnóstwo wyplatanych z bambusa i innych traw lamp, pojemników, koszy, kolorowych mat, torebek. Bardzo ceniona przez kupujących jest również tajska ceramika i wyroby z laki oraz jedwab sprzedawany w szerokiej gamie kolorów. Ponadto Tajlandia należy do czołowych na świecie eksporterów ciętych rubinów i szafirów. Jednak dokonując takich zakupów należy zachować szczególną ostrożność gdyż na porządku dziennym jest sprzedaż podrabianych kamieni. Biżuterie wykonuje się tutaj również z jasnozielonego birmańskiego jadeitu. Unikalnymi dziełami sztuki są również maski khon wykonane z masy papierowej i zdobione złotem i laką. Popularnością wśród turystów cieszą się również urokliwe parasolki i wachlarze wykonane z jedwabiu lub papieru.

 TELEFONY

Z Polski:
00 66 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Na terenie całej Tajlandii nie ma problemu z dostępem do sieci telefonicznej jedynie za wyjątkiem bardzo  odległych  miejsc. Warto kupić tajską kartę SIM, wówczas opłaty wynoszą zdecydowanie mniej niż przez polskich operatorów. Usługi telefoniczne oferują wszystkie centra turystyczne, hotele, guest-housy i kafejki internetowe. Minuta rozmowy do Polski kosztuje ok. 25 THB.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE

Obecnie nie występują w Tajlandii szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia. W związku z zagrożeniem ptasią grypą wskazane są jednak, podobnie jak w całym regionie, szczepienia przeciwgrypowe. Warto w tym celu zasięgnąć opinii lekarza. Należy przestrzegać zaostrzonych zasad higieny, niezbędnych w krajach tropikalnych. Woda z sieci wodociągowej jest niezdatna do picia. W sprzedaży ogólnie dostępna jest butelkowana woda filtrowana lub mineralna. Nie ma problemów z dostępem do opieki medycznej. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 500 BHT, doba w szpitalu (zależnie od standardu) kosztuje od 1000 do 5000 BHT. 

UBEZPIECZENIE

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy tych polskich towarzystw ubezpieczeniowych, które zawarły umowy z innymi firmami zachodnimi mającymi swoich przedstawicieli w Tajlandii.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie elektryczne takie samo jak w Polsce czyli 230V/50Hz.

 WAŻNE

Tajlandia należy do krajów o bardzo surowym ustawodawstwie antynarkotykowym. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papieros z marihuany) powoduje bezwzględne aresztowanie i zagrożone jest karą wieloletniego więzienia lub śmierci. Posiadanie przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje zatrzymanie, przynajmniej do wyjaśnienia sprawy. Odnosi się to do całego terytorium Tajlandii, w tym stref tranzytowych portów lotniczych.

 ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Królestwa Tajlandii
ul.Willowa 7, 00-790 Warszawa
tel. 849 26 55, 849 64 14, 849 14 06, 
849 47 30, fax 849 26 30
e-mail: thaiemb@thaiemb.pol.pl 

Wydział Konsularny
tel. 849 26 55; fax 849 26 30 

Ambasada RP
Sri-Yukhon Building, 8 A, Soi 5, Sukhumvit Road,10110 Bangkok
tel. (0-0662) 2518-891, 2518-892
telefon dyżurny: (0-0662) 936 4618 (po godzinach urzędowania) 
fax : (0-0662) 2518-895
e-mail: ampolbkk@asiaaccess.net.th , info@polemb.or.th
www.polemb.or.th 

Sekcja konsularna
telef.(0-0662) 251 8891-2, 2518896, 
fax: 251 8895
e-mail: polemb@loxinfo.co.th 

 

MINI-LEKCJE języka tajskiego
Hi! - Witam! 
Khop khun - Dziękuję
Chi - Tak 
Mi – Nie
Laa kon - Do widzenia
Mai kho jai - Nie rozumiem
Sabaai - dii rue? - Jak się miewasz ?
Sabaai-dii - Dobrze
CZAS LOKALNY

sobota
28 listopada 2020
Czas polski +6 godz.
Dodatkowy banner