Home > Szukaj wg kraju > Sri lanka > Sri Lanka warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Sri Lanka warto zobaczyć

Świątynia, miastoDo najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Sri Lanki należy Złota Świątynia Dambulla, której wiek określa się na 2200 lat. Świątynia  została wykuta w skale, zajmuje powierzchnię 2100 m kw.  i składa się z pięciu jaskiń:

  • Dewadżara Wihara (Świątynia Króla-Boga) z rzeźbą przedstawiającą odpoczywającego Buddę  i dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi;
  • Maharadża Wihara (Świątynia Wielkiego Króla), największa ze wszystkich z najwspanialszymi malowidłami ściennymi przedstawiającymi sceny z życia Buddy i historii wyspy;
  • Maha Alut Wihara (Wielka Nowa Świątynia), najmłodsza z świątyń pochodząca z XVIII wieku;
  • świątynia poświęcona królowej Somawathi;
  • piąta świątynia była remontowana w XVIII wieku;

Warto zobaczyć także portowe miasto Galle, które znajduje się w południowo zachodniej części Sri Lanki nad Oceanem Indyjskim. Składa się ono z dwóch części: wysuniętego w morze, wpisanego na listę UNESCO, zabytkowego fortu i znajdującej  się na lądzie nowej części miasta, z małymi domkami i targami.

Słynny Ząb Buddy przechowywany jest w mieście Kandy, które niegdyś było stolicą królów z dynastii syngaleskiej. Na  przybywających tu co roku tłumy turystów czeka wiele zabytków np. Fontanna Słonia czy Muzeum Archeologiczne

Symbol Sri Lanki – postać paszczy wielkiego lwa, znajduje się w Dawnym Mieście Sigiria,  na 370 metrowej skale, którą otacza dzika dżungla.

rzeźby, święci, posągiGodne  polecenia jest także Anuradhapura, które położone jest 250 km na północny wschód od  Kolombo. To historyczna stolica syngaleskiego buddyjskiego państwa, które rozwijało się w okresie III wiek p.n.e.–XI wiek n.e.. Według legendy początek miastu miała dać mniszka buddyjska Sanghamitta przywożąc i ofiarując królowi Sri Lanki  gałąź ze świętego drzewa Bodhi pod którym miał medytować i doznać oświecenia Budda. Po upadku synagleskiego państwa zostało opuszczone i odkryte ponownie przez brytyjską ekspedycję w 1820 roku. Jest to obecnie ważne centrum buddyzmu – historyczne święte miasto, gdzie do dziś rośnie szczep drzewa bodhi. Wśród ruin tego starożytnego miasta zachowało się kilka buddyjskich świątyń, pałaców oraz dom jałmużny. Anuradhapura została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Kolejnym miejscem  wartym odwiedzenia jest zabytkowe miasto Polonnaruwa, w którym znajdują się ruiny niezwykle pięknego  miasta-ogrodu z XII w. założonego przez Parakramabahu Wielkiego. Znajdują się tam  bajeczne pałace, łaźnie królewskie, sale obrad, „Dom ośmiu relikwii” oraz „Okrągła Skrzynia – relikwiarz” z „Księżycowym kamieniem”. Polecamy zwiedzanie Polonnaruwy  na rowerze, który za niewielką opłatą wypożyczyć można  na miejscu.

słońNa Sri Lance  odnaleźć można także  niespotykane nigdzie indziej odmiany roślin i zwierząt.

Trudno sobie wyobrazić codzienne życie  na Sri Lance bez słoni, które uważane są tutaj za zwierzęta domowe i używane do większości prac.

Dodatkowy banner