Home > Szukaj wg kraju > Sri lanka
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Sri lanka

Stolica: Jayawardenepura Kotta (stolica konstytucyjna), Kolombo (stolica administracji)
Waluta: rupia Sri Lanki (LKR)

Język urzędowy: syngaleski, tamilski, angielski (pomocniczy)

ŚWIĘTA

  • Duruthu Poya (styczeń) – wielka procesja (perahera) w Kelanii na pamiątkę pierwszej wizyty Buddy na Sri Lance
  • 4 luty – Dzień Niepodległości
  • Navam Poya (luty) – w parku Viharamahadevi w Kolombo w czasie pełni odbywają się festiwale buddyjskie, połączone z występami słoni
  • Puyhandu (kwiecień) – tamilski Nowy Rok
  • Wesak Poya (maj) – zapalenie lamp olejowych, na pamiątkę narodzin, oświecenia i śmierci Buddy
  • Kandy Esala Perahera (lipiec/sierpień) – przemarsz słoni w Kandy
  • Vel-Festiwal – święto hinduistyczne – spotkanie boga wojny z żoną – procesje w Kolombo w dzielnicy Pettah.

wodospad PRZEPISY WIZOWE

Przy wjeździe do Sri Lanki wymagana jest wiza. Koszt wizy turystycznej (jednokrotnej, ważnej 3 miesiące) wynosi 48 USD; można ją otrzymać w  Ambasadzie  Sri Lanki w Warszawie. Władze lankijskie udzielają również obywatelom polskim bezpłatnych wiz wjazdowych w punkcie granicznym na lotnisku w Kolombo na okres 1 miesiąca. Okres ważności wizy można przedłużyć w miejscowych biurach imigracyjnych. Dokumenty wymagane przy wizie turystycznej: paszport, jedna aplikacja i 2 zdjęcia. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum rok. Konieczne jest posiadanie także  biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien być wyposażony w środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

PRZEPISY CELNE

Obowiązujące przepisy celne powszechnie nie odbiegają od przyjętych standardów.

PODRÓŻOWANIE

plaża, palmyAutobusy to tani i powszechnie dostępny srodek lokomocji. Należy jednak uważać, bo niektórzy. Kierowcy pracują na akord i bardzo szybko oraz nierozważnie prowadzą pojazdy.

Najlepszym  sposobem poruszania się po kraju jest wynajęcie klimatyzowanego vana z kierowcą. Van może mieć: klimatyzację, wygodne siedzenia , dobry sprzęt stereo, dvd i tv, internet wi-fi lub na kabel USB. Kierowca powinien mówić dobrze po angielsku. Koszt:  ok. 70 USD za dzień i limit 100 km, za każdy dodatkowy kilometr tego samego dnia 65 rupii. Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny.

Innym przyjemnym sposobem podróżowania są pociągi, którymi można dojechać praktycznie wszędzie. Są one bardzo komfortowe i przewiewne. Niestety jeżdżą nieregularnie a zdarza się także, że w ogóle nie przyjeżdżają.  Nie ma  też większego znaczenia czy  wybierzemy drugą czy pierwszą klasę.

Jeśli chodzi o taksówki to koniecznie umówić się trzeba na cenę przed wejściem do pojazd.  Generalnie taksówkarze mówią po angielsku.

BEZPIECZEŃSTWO

herbata, pola, kobiety W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne komórki policji do udzielania pomocy turystom. W dużych skupiskach ludzkich niebezpieczni mogą okazać się kieszonkowcy. Należy uważać na  bagaże i dokumenty. Warto zrobić także kopię niektórych dokumentów, które musimy mieć przy sobie, a oryginały bezpiecznie przechować np. sejfie hotelowym.
Odradza się także podróże  w północno-wschodnie regiony opanowane przez separatystów tamilskich

ZAKUPY

Maski, rzeźby w drewnie i kamieniu, kamienie szlachetne, odzież, przyprawy – curry, cynamon, trawa cytrynowa, koriander, szafran i tamarynd – oraz herbatę (bez cła można wywieźć do 3 kg).

TELEFONY

Z Polski:
00 94 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Aby upewnić się o  możliwości korzystania z telefonu komórkowego na terenie Sri Lanki najlepiej skontaktować się bezpośrednio z operatorem sieci.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, ale zaleca się wcześniejsze zaszczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B oraz tężcowi. Koszt dziennego pobytu w szpitalu publicznym wynosi około 30 USD plus wynagrodzenie lekarza i koszt medykamentów. Woda wodociągowa nie nadaje się do picia. Należy na to zwracać uwagę przede wszystkim podczas wycieczki objazdowej po Sri Lance. W każdym hotelu i gospodzie można kupić wodę mineralną. Zamawiając wodę mineralną, otrzymuje się  wodę nie gazowaną w plastikowych butelkach.

UBEZPIECZENIE

Wskazane jest wykupienie dodatkowego. Ubezpieczenie komunikacyjne miejscowych towarzystw ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Polisy polskich firm nie są uznawane.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie elektryczne takie samo jak w Polsce czyli 230V/50Hz.

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki
Al. Wilanowska 313 A
02-665 Warszawa
tel. 853 88 96, 853 88 97;
fax 843 53 48
e-mail: lankaemb@medianet.pl
Internet: www.srilanka.pl, www.ceylontea.com.pl

Konsulat RP w Kolombo
Konsul Honorowy: Mr Desamanya Kandiah Balendra (Ken)
adres: C/o Deputy Chairman’s Office
Phoenix Ventures Ltd.
2nd Floor, 409 Galle Rd.
Colombo 03 Sri Lanka
nr tel. +94 112 565612, 693307
fax. +94 112 669639
e-mail: kenbalendra@hotmail.com

MINI-LEKCJE języka synagelskiego
Maaghe nama – Nazywam się
Stuh tee – Dziękuję
Hello! – Cześć !
naeh – Nie
Karuna kara – Proszę
Owo – Tak
Sama venna – Przepraszam
Ehekka keeyada? – Ile to kosztuje ?
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski +4:30 godz.