Home > Szukaj wg kraju > Portugalia > Portugalia warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Portugalia warto zobaczyć

Portugalczycy są narodem o bogatej tradycji żeglarskiej: Vasco da Gama  i inni żeglarze  przed wiekami właśnie stąd wyruszali na podbój Afryki i Nowego Świata. Dzięki dalekim podróżom Portugalczyków w kulturze kraju zaznaczyły się wpływy afrykańskie i południowoamerykańskie. Widoczne są one szczególnie w architekturze, gdzie wyróżnia się nawiązujący do mauretańskiego styl manueliński, w którym wzniesiono najwspanialsze budowle Portugalii.

 tramwaj, uliczkaLIZBONA

Stolicą Portugalii – o bogatym życiu kulturalnym.  Lizbona dzieli się na nową, czyli nowoczesną i starą zabytkową z licznymi muzeami, galeriami, kawiarenkami, zabytkowy turystyczny  tramwajami z XIX wieku, wieczornymi biesiadami przy fado. Będąc w Lizbonie  warto zwiedzić Belém: Klasztor Hieronimitów, Torre de Belém, Pomnik Odkrywców i skosztować słynne babeczki-pastel de Belém. W centrum  trzeba zobaczyć  Baixa z Elevador Santa Justa, Kościołem Dominikanów, placem Rossio, Ruinami Kościoła Karmelitów  oraz wybrac się na przejażdżkę tramwajem28, którym można dojechać do Kościoła da Graça z punktem widokowym na całą Lizbone lub nieco wyżej do punktu widokowego Sra do Monte, aby schodząc w stronę rzeki Tejo zwiedzić Alfame. Jadąc  natomiast tymże tramwajem w odwrotnym kierunku, można się dostać na Bairro Alto, które żyje szczególnie  nocą.

 

Cascais: miasteczko portowe z plażami piaszczysto – kamienistymi i Wrotami Piekieł, a także długą promenadą wzdłuż plaży, która możemy dostać się do Estroil.

Guincho: wielka plaża piaszczysta miedzy kamiennymi urwiskami gdzie zawsze wieją wiatry. Idealne miejsce dla surferów.

latarnia, ocean, wodaCabo de Roca: najbardziej wysunięty na zachód kraniec  Europy, ze skalnymi urwiskami i wiecznie wiejącymi, silnymi wiatrami.

Sintra: warto zwiedzić starówkę z Pałacem Narodowym oraz Zamek Maurów, Pałac de Pena z przepięknym ogrodem, a także w okolicy Sintry: Pałac de Seteais i piękne ogrody Monserrate.

Mafra: małe miasteczko z olbrzymim kompleksem klasztorno – pałacowym z XVIII wieku.

Ericeira: małe miasteczko portowe z przepiękną, piaszczystą plażą, gdzie w małych barach można skosztować świeże owoce morza lub ryby.

Obidos: małe, średniowieczne i urzekające miasteczko, z mauretańskim zamkiem, (zamienionym obecnie w luksusową pousada), gdzie warto się zatrzymać na kieliszek schłodzonego wina.

Peniche: otoczony imponującymi wałami obronnymi z fortecą port rybacki. Stąd odpływają statki na wyspę Berlenga. A parę kilometrów dalej przepiękna wioska Baleal położona na wyspie połączonej z lądem piaszczystą mierzeją.

Nazare: Dawna rybacka wioska, w której wciąż można napotkać bose kobiety niosące na głowach ogromne tace pełne ryb oraz rybaków siedzących na plaży przy swoich łodziach. Długie piaszczyste plaże ciągnące się na północ latem niestety bywają zatłoczone.

Batalha: z przepięknym klasztorem Matki Boskiej Zwycięskiej uznawanym za jedno z największych osiągnięć portugalskiej architektury.

Coimbra: stare miasto uniwersyteckie, w którym życie zamiera w czasie wakacji, gdy studenci wyjeżdżają na wakacje. Ulice pełne są sympatycznych barów, w których można usłyszeć fado z Coimbry.

Aveiro: z nielicznymi zabytkami, ale z to z przepięknymi plażami i zalewami. Gdzie niezapomniane chwile możemy przeżyć w tutejszych kawiarenkach objadając się lokalnymi smakołykami.

PORTO

dom, mieszkanie,Porto to miejscowość z której pochodzi  słynne wino PORTO. Drugie co do wielkości miasto w Portugalii. Odwiedzając Porto warto wybrać się na mosty Gustawa Eiffla aby po podziwiać Porto i jego zabytki – katedrę , dworzec Sao Bento, wieżę Clerigos,  gmach giełdy, kościół św. Franciszka, czy też dzielnicę winnic  Villa Nova de Gaia z produkcją wina Porto.

FATIMA

To miejsce kultu Maryjnego . Miejsce w którym objawiła się Matka Boska . W bazylice znajdują się groby trojga dzieci, którym objawiła się Matka Boska.

MINHO

Przepiękne zielone miejsce, pełne  tradycji  i  niezwykle miłych mieszkańców. Warto zobaczyć Sanktuarium Bom Jesus de Monte – miejsce narodzin i tradycyjna siedziba pierwszego króla Portugalii – Guimaraes.

ALENTEJO

Evora: jedno z najbardziej malowniczych miast Portugalii z wieloma cennymi zabytkami: rzymską świątynią, mauretańskimi uliczkami, murami obronnymi oraz wspaniałymi pałacami i rezydencjami z XVI w.

Beja: ze starym miastem stworzonym z labiryntu uliczek, klasztorem z XV w. i zamkiem z ciekawymi Torres de Menagem.

Santiago de Cacem: z mauretańskim zamkiem, na którego terenie znajduje się cmentarz, a nieopodal miasta znajdują się rzymskie ruiny Mirobrigi ze świątynią Jowisza i kamienna ulica prowadząca do willi i kompleksu term.
Santo Andre: Z pięknymi plażami lagunowymi oddzielonymi od lądu cienkim piaszczystym paskiem. Życie tu toczy się kawiarniach czy barach położonych tuż przy plaży. Ocean zaś  kusi wielkimi falami idealnymi do uprawiania surfingu.
Praia Odeceixe: leży w pobliżu niewielkiej wsi i łukowatego ujścia rzeki, pod niewysokimi klifami zachwyca swoją urodą, jest osłonięta, co zapewnia doskonale warunki do uprawiania surfingu i pływania.

ALGARVE

 plaża, woda, oceanRegion, w którym niezależnie od pory roku zawsze można liczyć na dobrą pogodę. W zachodniej części Algarve osoby  lubiące wodne sporty w tym surfing znajdą tu idealne warunki do ich uprawiania.  Amatorów golfa zapraszamy na wschodnią część.

Cabo de S.Vincente: urwisko zawieszone nad często wzburzonymi falami oceanu zwane też przez starożytnych „końcem świata”. Klify maja około 60m. wysokości, ale często wzburzone fale oceanu dosięgają brzegu.

Sagres: wioska rybacka z portem, gdzie można skosztować świeżych ryb. Na  przylądku Sagres znajduje się także forteca.

Lagos: jedno z ciekawszych miast prowincji. Wciśnięte między urwiska oferuje nie tylko przepiękne wybrzeże, zaułki starówki, historię, ale i codzienne życie mieszkańców. W jego pobliżu leży Ponta de Piedade – są to urwiska skalne tworzące szereg zatoczek.

Albufeira: wielki kurort, w którym toczy się życie nocne. Dawniej wioska rybacka i to właśnie ona jest oznaczana jako stare miasto.

Faro: stolica Algarve, gdzie najciekawsza jest starówka z wieloma kościołami i słynną już „Kaplicą Kości” wyłożoną ponad tysiącem czaszek zakonnikowi a ściany “zdobią” kompozycje utworzone z ludzkich kości.

Tavira: otoczona gajami pomarańczy i figowców należy do jednych z najprzyjemniejszych miast południa. Jest tu ratusz ze średniowiecznymi arkadami, zamek Maurów, w którym urządzono uroczy ogród botaniczny, z którego rozciąga się widok na panoramę Taviry a także XV wieczny klasztor i wiele kościołów.

Dodatkowy banner