Home > Szukaj wg kraju > Portugalia
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Portugalia

Stolica: Lizbona
Waluta: euro

Język urzędowy: portugalski

Portugalia to piękny  zielony i słoneczny kraj, który przyciąga turystów swoją różnorodnością. Wspaniałe plaże, tętniące życiem nadmorskie kurorty, urzekające maleńkie górskie osady, klimatyczne knajpki , w których słuchać można nostalgicznej muzyki fado i sączyć wspaniałe porto.  Stolica Portugalii Lizbona zachwyca zaś swoją atmosferą.  Z jednej strony  tradycyjna Alfama, z drugiej zaś nowoczesny  Park Narodów (Parque das Nações), powstały na terenach Expo’98.

ŚWIĘTA

 • 1 styczeń – Nowy Rok
 • marzec / kwiecień – Wielkanoc
 • 25 kwiecień – Rocznica Rewolucji Goździkowej z 1974
 • 1 maj – Święto Pracy
 • Czerwiec – Boże Ciało
 • 10 czerwiec – Święto Wspólnoty Języka Portugalskiego
 • 15 sierpień – Wniebowzięcie NMP
 • 5 październik – Dzień Republiki Portugalii
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 1 grudnia – Dzień Niepodległości
 • 8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie

miasto, tęczaWALUTA

Od dnia 1 marca 2002 obowiązującą waluta w Portugalii stało się EURO, waluta Unii Europejskiej.

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Portugalii jest paszport bądź dowód osobisty.

PRZEPISY CELNE

Zgodnie z normą unijną nie istnieją ograniczenia w przewozie towarów przeznaczonych do użytku osobistego. Nie ma ograniczeń przy wwozie pieniędzy, ale w przypadku dużych sum podczas kontroli granicznej mogą być wymagane dodatkowe wyjaśnienia.
Wywieźć w gotówce można do 10 tys. EUR.

PODRÓŻOWANIE

Turyści mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Rezydenci powinni je wymienić na portugalskie. Zielona karta nie jest wymagana. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Zabronione jest rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu. Istnieje dobrze rozwinięta sieć płatnych autostrad (opłata w zależności od przejechanych kilometrów). Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego. Uwaga: Od grudnia 2005 r. w Portugalii wprowadzono surowe przepisy w zakresie sprawdzania ważności polis ubezpieczenia OC. Jeśli policja stwierdzi brak ważnej polisy, może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 500 do 2500 EUR, a także zatrzymać pojazd do czasu wyjaśnienia i opłacenia wszelkich kosztów związanych z przywróceniem ważności polisy ubezpieczeniowej.

Po Portugali można też podróżować pociągiem. Do mniejszych miejscowości dotrzemy pociągami Regional a do większych Inter-Regional lub szybkimi kolejami Intercidades lub Rapidos (są dwukrotnie droższe).

zamek,BEZPIECZEŃSTWO

Portugalia nie jest krajem mniej bezpiecznym niż inne kraje UE. W miejscach wzmożonego ruchu, takich jak dworce, środki komunikacji i miejsca odwiedzane masowo przez turystów, zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Ponieważ samochody zaparkowane w miejscach publicznych są okradane, lepiej nie zostawiać w nich na widocznym miejscu przedmiotów mogących skusić złodzieja. W Lizbonie, w Palácio Foz, na Praça dos Restauradores, znajduje się posterunek policji przeznaczony dla turystów (Polícia de Segurança Pública, Esquadra de Turismo), gdzie bez problemu można się porozumieć w języku angielskim. W nagłych sytuacjach policję lub pogotowie ratunkowe można wezwać, telefonując pod numer 112

ZAKUPY

Sklepy są czynne codziennie (oprócz niedziel) w godz. 08.30.-13.00 i 15.00-19.00. W soboty zamykane są trochę wcześniej. Centra handlowe otwarte są przez cały tydzień od 9.00 do nawet 23.00. Jako pamiątki z podróży turyści kupują bezpośrednio od rzemieślników dzieła ceramiczne, garncarskie, ozdobne azulejos, haftowane obrusy a także wytwory z korka i wikliny, słomiane kapelusze i kosze.

TELEFONY

Z Polski:
00 351 + numer kierunkowy miasta + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + prefiks + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Połączenia międzynarodowe można uzyskać z każdej budki telefonicznej zarówno na karty (credifones, TLP Card) jak i monety. Karty magnetyczne można dostać na poczcie i w kioskach. Najtańsze rozmowy są pomiędzy godziną 22.00 i 08.00 oraz w weekendy.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE

W Portugalii nie występują zagrożenia sanitarne i nie wymaga się specjalnych szczepień. Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych oddziałach pogotowia ratunkowego (Urgências). Istnieje również rozwinięta sieć prywatnych placówek medycznych. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 70 EUR. Wiele lekarstw dostępnych jest bez recepty, a pracownicy aptek zwykle są w stanie udzielić fachowej porady.

UBEZPIECZENIE

Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Osoby opłacające w Polsce składki na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą korzystać w Portugalii z publicznych placówek opieki zdrowotnej. W Portugalii jednakże obowiązuje współpłacenie za świadczenia. Ze względu na kolejki w państwowej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Napięcie elektryczne takie samo jak w Polsce czyli 230V/50Hz.

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

 Ambasada Republiki Portugalskiej
ul. Francuska 37, 03-905 Warszawa
tel. 511 10 10-12; fax 511 10 13
e-mail: embaixada@embport.internetdsl.pl

Ambasada RP
Avenida das Descobertas 2, 1400-092 Lisboa, Portugal
tel. (0351 21) 3012-350, 21 3014-200, 21 30414-10 fax 21 3010-202
e-mail: embpol@mail.telepac.pt; www.emb-polonia.pt
adres internetowy sekcji konsularnej: konsulat@mail.telepac.pt

.

MINI-LEKCJE języka portugalskiego
Bom dia – Dzień dobry
Olá – Witam!
Adeus – Do widzenia
Bem, obrigado – Dobrze, dziękuję
Desculpe/Perda~o – Przepraszam
Obrigado – Dziękuję
Como está? – Jak się masz?
Por favor – Proszę
CZAS LOKALNY
GMT/UTC
czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski -1 godz.
Sekrety po zmierzchu