Home > Szukaj wg kraju > Polska
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Polska

Stolica: Warszawa
Język: polski
Waluta: 1 złoty (PLN) = 100 groszy

Naród Polski uchodzi za wesoły, waleczny, tradycyjny, katolicki. Wiele też przeszedł w przeszłości, II Wojna Światowa, a w jej następstwie  „skrzydła Związku Radzieckiego” na długo ponownie „zniewoliły Polaków” . W 1980roku zamieszki robotnicze doprowadziły do powstania niezależnego związku zawodowego „Solidarność”, który z czasem stał się ważną siłą polityczną i wygrał przeprowadzone w 1990 roku wyborach parlamentarnych i prezydenckie. W 2004 roku Polska wkroczyła w struktury Unii Europejskiej.

Tradycje w Polsce dominują podczas Świąt. W Święta Bożego Narodzenia, na polskich stołach musi królować 12 bezmięsnych potraw. W przypadku potraw rybnych musi być to koniecznie karp. Po uroczystościach  w Wigilię  rodziny idą do kościoła na pasterkę.

Naród Polski bardzo lubi świętować, dlatego też mimo, że Dzień Kobiet, obchodzony 8 marca, jest związany z czasami Polski Ludowej, pozostał do dzisiaj. Nie jest on już jednak tak uroczyście obchodzony jak kiedyś.

W wachlarzu tradycji znajdziemy też i trochę magii. „Andrzejki” – to ostatnia zabawa przed Adwentem. Podczas spotkań towarzyskich, szczególnie Pań, rozpoczynają się wróżby związane z nadchodzącym rokiem, lejemy wosk przez klucz, aby odczytać przyszłość z kształtu jaki przybiera gorący wosk w zimnej wodzie,  ustawiamy buty do wyjścia, ten który będzie pierwszy przy wyjściu ta wyjdzie pierwsza za mąż.

jesień, jezioroDni wolne od pracy w Polsce:

Naród polski nie może narzekać na ilość dni wolnych.  Dniami wolnymi od pracy są wszystkie weekendy i święta.
W dni świąteczne, nie działają urzędy i obowiązuje zakaz handlu. Zdarzają się również tzw. długie weekendy, kiedy dni świąteczne występują w niedalekiej odległości od weekendu. W ten sposób Polacy wydłużają sobie wypoczynek.

Kalendarz świąteczny w Polsce  jest ruchomy. Niektóre Święta niezależnie od roku wypadają w ustalony wcześniej dzień, a niektóre nie. Na przykład do ruchomych Świąt zalicza się Wielkanoc, zaś Święto 3 maja co roku odbywa się  tego samego dnia , czyli 3 maja.

Dni wolne od pracy przypadające na rok  2011 :

Nowy Rok  – 01 stycznia /sobota/

Święto Trzech Króli 06 stycznia /czwartek/

Wielkanoc  24 kwietnia /niedziela/
Poniedziałek Wielkanocny 25 kwietnia /poniedziałek/
Święto Pracy 01 maja /niedziela/
Święto Konstytucji 3 Maja 03 maja /wtorek/
Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)12 czerwca /niedziela/
Boże Ciało 23 czerwca /czwartek/
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia /poniedziałek/
Wszystkich Świętych 01 listopada /wtorek/

Święto Niepodległości 11 listopada /piątek/
Boże Narodzenie (pierwszy dzień) 25 grudnia /niedziela/
Boże Narodzenie (drugi dzień )26 grudnia /poniedziałek/

Najważniejsze święta:

Boże Narodzenie

Wielkanoc

Święto Wojska Polskiego, związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej (1920roku) zwanej też Cudem nad Wisłą oraz Święto Wniebowzięcia Maryi Panny.

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.

Podróżowanie po kraju podróżowanie, autostop

Podróżować po Polsce można na różne sposoby.

- Samolotem przemieścimy się szybko i wygodnie do największych miast.

- Pociągiem dostaniemy się do większych miejscowości oraz tych do których możemy dotrzeć też i samolotem, jednakże  często decydujemy się na pociąg, a to ze względu na wysoki  koszt biletu lotniczego. Poza tym lotniska i dworce kolejowe są często bardzo oddalone od siebie i będąc już na dworcu kolejowym , czy na lotnisku  trudno jest stwierdzić co nam się bardziej opłaca, jeżeli wcześniej nie sprawdzi się cenników.

- Poza samolotem i pociągiem można podróżować i przemieszczać się po Polsce autobusem. Autobusem na pewno dotrzemy do mniejszych miejscowości do których nie docierają pociągi.

- Zawsze można podróżować po Polsce samochodem i tu warto przypomnieć podstawowe zasady ruchu drogowego:

Prędkość

 • teren zabudowany – do 50 km/h
 • poza terenem zabudowanym – do 90 km/h
 • strefa zamieszkania – do 20 km/h
 • droga ekspresowa dwujezdniowa – do 110 km/h
 • droga ekspresowa jednojezdniowa – do 100 km/h
 • droga dwujezdniowa, o co najmniej dwóch pasach w każdą stronę – do 100 km/h
 • autostrada – do 130 km/h

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera

 • Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe dla kierowców oraz pasażerów na przednich i tylnich siedzeniach, jeżeli auto jest wyposażone w pasy na tylnych siedzeniach. Dzieci do 12. roku życia muszą jeździć w specjalnych atestowanych fotelikach.
 • Obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania przez cały rok.
 • Podczas jazdy rozmowa przez telefon komórkowy może odbywać się jedynie przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący.
 • Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u kierowcy to 0,2 promila. Przekroczenie 0,5 mg/l alkoholu we krwi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do dwóch lat.
 • Wszystkie pojazdy muszą być wyposażone w gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Poza tym w samochodzie powinna znajdować się  nie przeterminowana apteczka i kamizelka odblaskowa. Wyposażenie apteczek samochodowych jest dość ubogie, zatem warto dokupić niektóre rzeczy.

 Wymagane dokumenty kierowcy

 • Dowód osobisty.
 • Międzynarodowe Prawo Jazdy- jeżeli jest taka potrzeba
 • Karta rejestracyjna samochodu z aktualnym przeglądem technicznym.
 • Ubezpieczenie OC.
 • Zielona Karta (dotyczy turystów spoza Unii Europejskiej).

Autostrady

Autostrady są niestety odpłatne

Pomoc drogowa

Ogólnopolska pomoc drogowa jest dostępna pod numerem : 071 19 637

Pozostałe informacje

Obcokrajowcy odwiedzając nasz kraj mogą wynająć samochód. Wymagane jest podpisanie odpowiedniej umowy i wpłacenie kaucji.

 W większych miastach można przemieszczać się taksówką lub komunikacją miejską. Zamawiając taksówkę warto jest zapytać o korporację znajomych lub w hotelu.

Droga morska

Podróżować można również drogą morską, o ile ktoś nie jest zbyt wrażliwy na chorobę morska. Do głównych portów należy Gdańsk, Gdyni, Szczecin i Świnoujście.

Polska ma stałe połączenia promowe z Danią i Szwecją. Bezpośrednie połączenie z miejscowościami: Ystad, Karlskrona, Kopenhaga, Nynäshamn (koło Sztokholmu) i Ronne. Promy wypływają ze Świnoujścia, Gdyni i Gdańska.

Opieka medyczna

Opieka medyczna dla obcokrajowców jest płatna. Ważne jest posiadanie ubezpieczania na czas podróży. Osoby posiadające Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą korzystać z darmowej opieki medycznej.

Niespodziewane zdarzenia

W  przypadku nagłego zachorowania ,wypadku, urazu, porodu, lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia należy wezwać pogotowie ratunkowe lub zgłosić się bezpośrednio do szpitala, w szczególności na szpitalny oddział ratunkowy (SOR). Transport medyczny jest w takich przypadkach nieodpłatny. W szpitalu należy okazać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub certyfikat zastępczy.

Telefon na pogotowie ratunkowe:

 • z telefonów stacjonarnych 999
 • z telefonów komórkowych 112

Maki, polne kwiatyBezpieczeństwo

Nad bezpieczeństwem obywateli czuwa policja i straż miejska. W przypadku sytuacji alarmowej należy zadzwonić pod numer 112.  Jest to ogólny numer alarmowy i do policji i do pogotowia, jak i do straży pożarnej.

Mimo poczucia bezpieczeństwa, warto mieć ograniczone zaufanie i nie pozostawiać auta otwartego lub z kluczykami wewnątrz, nawet w sytuacji szybkich zakupów. W tłocznych miejscach, jak tłok w autobusach, podczas koncertów lub w innych tłocznych miejscach , należy pilnować swojej torebki i zakupów.

Płatności

Polską walutą jest złoty (zł, PLN). Jeden złoty dzieli się na 100 groszy (1 zł = 100 gr).
W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł oraz monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 gr oraz 1, 2, 5 zł.

W Polsce można płacić tylko w walucie narodowej. Bez problemu można dokonać wymiany waluty w bankomatach, bankach, czy w licznych kantorach.

Płatność może być gotówką albo kartą bankową.

Telefon

Niestety budek publicznych telefonicznych praktycznie nie ma.  Tak więc przed wyruszeniem na miasto należy podładować swój telefon komórkowy. Jeżeli, już się uda znaleźć taką budkę i będzie konieczność z jej skorzystania należy do niej zakupić kartę, którą można bez problemu dostać w kioskach, czy na stacjach benzynowych. Dla obniżenia kosztów jest kilka sposobów : skype –czyli telefonia internetowa, kartę pre-paid – jak telegrosik, telerabat. Karty te można kupić również w kioskach czy na stacjach benzynowych.

Poczta

W ofercie Poczty Polskiej są między innymi listy priorytetowe czy ekonomiczne. Przesyłki priorytetowe dostarczane są w ciągu 2 /3 dni roboczych.

Przesyłki priorytetowe zagraniczne dostarczane są do 3/4 dni roboczych w krajach Europy, natomiast do 5 dni roboczych w dowolne miejsce na świecie.

Nocleg

Turyści odwiedzający Polskę, nie powinni mieć problemu ze znalezieniem noclegu. Wachlarz ofert noclegowych jest bogaty od noclegów w Hotelach, poprzez pensjonaty czy kwatery prywatne. Dla młodych osób są też hostele czy tez schroniska młodzieżowe.

Wyprawa wzdłuż Amazonki