Home > Szukaj wg kraju > Meksyk
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Meksyk

Stolica: Meksyk
Waluta: 1 nowe peso meksykanskie (Mex$) = 100 centavos

Język urzędowy: hiszpański

 

ŚWIĘTA

 • 1 stycznia -  Aňo Nuevo (Nowy Rok) 
 • 5 lutego –  Día de la Constitución (Dzień Konstytucji) 
 • 21 marca –  Natalicio de Benito Juarez (Urodziny prezydenta Benita Juáreza) 
 • marzec/kwiecień – Święta Wielkanocne: Semana Santa (Wielkanocny Tydzień): Jueves Santo (Zielony Czwartek), Viernes Santo (Wielki Piątek) 
 • 1 maja –  Día del Trabajo (Święto Pracy)
 •  5 maja –  Batalla de Puebla (Rocznica bitwy pod  Puebla) 
 • 1 września –  Informe prezidential (Pierwszy Dzień Kongresu) 
 • 16. września –  Día de la Independencia (Dzień Niepodległości) 
 • 12 października –  Día de la Raza, Descubrimiento de América (Święto Kolumba, Odkrycie Ameryki) 
 • 2  listopada –  Día de los Muertos (Święto Zmarłych, Dzień Zaduszny) 
 • 20  listopada –  Aniversario de la Revolución (Rocznica Rewolucji) 
 • 12. grudzień – Día de Nuestra Seňora de Guadalupe (Święto Panny Marie z Guadelupy) 
 • 24 – 25. grudzień –  Noche Buena (Wigilia), Navidad (Boże Narodzenie) 

 
PRZEPISY WIZOWE

W Meksyku obowiązuje ruch bezwizowy przy wyjazdach turystycznych na okres nieprzekraczający 90 dni. Należy posiadać ważny paszport, ale termin ważności nie jest określony. Podróż do strefy przygranicznej z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do zatrzymania w stacji migracyjnej, a następnie usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy – w wypadku podróży samolotem jest to pierwsze lotnisko meksykańskie (a nie docelowe), natomiast przy przekraczaniu lądowej granicy północnej z USA należy zwrócić się do jednego z konsulatów Meksyku przy granicy. Trzeba również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczęć przekroczenia granicy w paszporcie. Brak jakiejkolwiek z tych pieczęci może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku.

skałyPRZEPISY CELNE

Nie istnieją szczególne ograniczenia ani regulacje dotyczące wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Istnieje natomiast całkowity zakaz wwozu i wywozu wszelkich artykułów spożywczych, roślin i nasion. Wwóz i wywóz zwierząt domowych możliwy jest po przedstawieniu zaświadczenia weterynaryjnego. Karom pozbawienia wolności od 5 do 30 lat podlega  wwóz, posiadanie narkotyków oraz  handel nimi. Obcokra­jowiec przyjeżdżający do Meksyku może bez deklaracji i opłat celnych wwieźć rzeczy osobiste, aparat fotograficzny i kamerę, przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane kom­plety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa do użytku osobistego (w przypadku leków psychotro­powych konieczna jest imienna recepta lekarska), do 20 paczek papierosów, maksymalnie 3 l dowolnych napojów alkoholo­wych. 

 PODRÓŻOWANIE

Z uwagi  na ogromne odległości, po Meksyku najwygodniej jest podróżować samolotem.  Największymi meksykańskimi liniami jest Aeroméxico i Mexicana. Najbardziej popularnym środkiem transportu publicznego są autobusy. Te dalekobieżne zazwyczaj są dość wygodne i wystarczająco szybkie, z wygodnymi siedzeniami, klimatyzacją, toaletą, video. W przeciwieństwie do nich autobusy lokalne są stare, zniszczone i brudne.

Podróż samochodem jest  niekiedy jedyną możliwością dotarcia do najbardziej odległych miejsc i wiosek. Jednak prowadzenie samochodu w Meksyku  to z pewnością  przygoda nie  dla każdego. Trzeba przede wszystkim być bardzo cierpliwym i opanowanym.

Kierowcy powinni legity­mo­wać się międzynarodowym prawem jazdy, mimo że samochody można wypożyczyć nawet na podstawie polskiego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów samochodowych. Jednak w razie wypadku, zwłaszcza z udziałem innych pojazdów, posiadanie wyłącznie polskiego prawa jazdy może oznaczać problemy.

 BEZPIECZEŃSTWO

 Na terenie całego kraju, zwłaszcza w dużych miastach oraz skupiskach turystycznych, istnieje bardzo wysokie zagrożenie napadami, również z bronią w ręku. Turyści, którzy staną się ofiarami napadu, powinni bezwzględnie skontaktować się najpierw z ambasadą, a dopiero później, za pośrednictwem polskiej placówki, z miejscową policją. W razie napadu z bronią w ręku należy nie stawiać oporu i dla własnego bezpieczeństwa oddać żądane pieniądze i kosztowności. Ambasada sugeruje pozostawianie w hotelowych sejfach, a nawet – w szczególnych sytuacjach – w depozycie placówki ważniejszych dokumentów, biletów lotniczych oraz kosztowności. W mieście Meksyk należy bezwzględnie wystrzegać się podróżowania taksówkami zatrzymanymi na ulicy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w związku z pogorszeniem się stanu bezpieczeństwa wzdłuż całej północnej granicy Meksyku z USA, wzrostem przestępczości pospolitej oraz nasileniem się zjawiska przemytu narkotyków i ludzi (szczególnie w okolicach miast Tijuana, Mexicali, Hermosillo i Ciudad Juarez) władze meksykańskie wprowadziły specjalne środki ostrożności i bezpieczeństwa w ramach wojskowo-policyjnej operacji „Bezpieczny Meksyk”. Zdecydowanie zaleca się polskim obywatelom udającym się do Meksyku unikanie podróży do północnych rejonów tego państwa, szczególnie w odniesieniu do obszarów położonych wzdłuż granicy meksykańsko-amerykańskiej. Wielu podróżujących tam cudzoziemców deklarujących turystyczny cel podróży jest zatrzymywanych i wydalanych z Meksyku. 

plaża, miastoZAKUPY

Z Meksyku warto przywieźć wyroby rzemieślnicze, które najlepiej jest kupować bezpośrednio w wioskach, w których powstały. Zatrzymujmy się zatem przy straganach, a w nie w sklepach, wówczas pozwolimy zarobić biednym ludziom, którzy sami je wytworzyli, a nie pośrednikom.

Kobiety powinny zwrócić uwagę na niesamowitą biżuterię. Piękne bransolety, naszyjniki i kolczyki są również dostępne na lokalnych bazarach. Śliczne są także obrusy i oryginalne, niezwykle wyroby tkackie.

Nie możemy zapomnieć również o zakupie słynnego meksykańskiego trunku – tequili. Jest to nie tylko świetna pamiątka, ale także ciekawy pomysł na prezent.  

Pamiętajmy także o napiwkach, które pełnią bardzo istotną funkcję. Kelnerom przyznaje się zazwyczaj 10-15 % sumy rachunku.

 

TELEFONY

Z Polski:
00 52 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE

Szczepienia ochronne nie są wymagane. Istnieje bardzo wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się wypadki cholery. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców nie poddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana. Należy unikać spożywania napojów z lodem w małych barach czy restauracjach nie budzących zaufania. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 30-50 USD. Doba w szpitalu, w zależności od przyczyny hospitalizacji, kosztuje od 500 USD do 2000 USD, a rachunki szpitalne obejmują wszelkie zabiegi, badania analityczne, aparaturę oraz oddzielnie wysokie honoraria lekarzy.

 UBEZPIECZENIE

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Z ubezpieczeń komunikacyjnych obowiązkowe jest OC. Zaleca się jednak ubezpieczenie od kosztów leczenia i innych (wypadki) w międzynarodowym towarzystwie ubezpieczeniowym z przedstawicielstwem w USA lub Meksyku, ponieważ osoby hospitalizowane nie są wypisywane ze szpitala przed uregulowaniem wszelkich należności za leczenie.

ELEKTRYCZNOŚĆ

W Meksyku stosuje się napięcie 110 V, co w przypadku urządzeń z Polski oznacza konieczność zastosowania adaptora i transformatora. 

 ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych 
ul. Starościńska 1 B
m. 4-5, 02-516 Warszawa 
tel. 646 88 00; fax 646 42 22
e-mail: embamex@ikp.pl 

Wydział Konsularny 
ul. Starościńska 1 B m. 24 
02-516 Warszawa
tel. 646 88 00; fax 646 42 22 
e-mail: embamex@ikp.pl 

Ambasada RP 
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel, 01000 México D.F. 
Apartado Postal 20383 
tel. (0052) (55) 55-50-47-00, 55-50-48-78 
fax. (0052) (55) 56-16-08-22 
www.polonia.org.mx 
e-mail: embajadadepolonia@prodigy.net.mx 
Wydział Konsularny: konsul@prodigy.net.mx 

MINI-LEKCJE języka hiszpańskiego
Muchas gracias – Bardzo dziękuję!
Hola! – Cześć!
Hasta la vista! – Do zobaczenia!
Buenas noches! – Dobranoc!
Buenas noches! – Dobry wieczór!
Buenos días! (rano) – Dzień dobry!
Gracias – Dziękuję
Cómo estás? – Jak się masz?
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski -7 godz.
Afrykański sen