Home > Szukaj wg kraju > Maroko
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Maroko

Stolica: Rabat
Waluta: dirham

Język urzędowy: arabski

  

ŚWIĘTA

Istnieją dwie kategorie świąt religijne i narodowe. Święta religijne oparte na kalendarzu muzułmańskim (księżycowym) sa ruchome.

 Święta muzułmańskie

Eid es-Seghir (święto zakończenia ramadanu)
Eid El-Kebir (święto ofiarowania owcy przez Abrahama w zamian za syna)
Muzulmański Nowy Rok
Mulud (urodziny Proroka)

 Święta narodowe

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 11 stycznia Manifest Niepodległości
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 14 sierpnia – Wadi-Eddahab
  • 20 sierpnia – Rocznica Rewolucji
  • 21 sierpnia – Dzień Młodzieży
  • 6 listopada – Rocznica zielonego marszu
  • 18 listopada – Dzień Niepodległości

 WALUTA

 Walutą narodową w Maroku jest niewymienialny dirhem. Jego przywóz i wywóz z kraju jest zakazany. Nie stosuje się natomiast ograniczeń w stosunku do innych walut, których wymiany dokonać można w bankach, kantorach i hotelach. Powszechnie stosowany jest tu także dolar.

Na większości marokańskich lotnisk i w dużych miastach oraz kurortach turystycznych  ogólnie dostępne są bankomaty. Nie należy ich jednak traktować jako jedynego  źródła gotówki. Najbardziej wiarygodne są urządzenia sieci Wafabank.

 Marokański Teatr, miastoPRZEPISY WIZOWE

Obywatele RP udający się do Maroka na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, w celu podjęcia pracy. Udając się w podróż z dzieckiem, należy koniecznie wyrobić mu własny paszport i numer PESEL.

 PRZEPISY CELNE

Do Maroka można wwieźć bez dodatkowych formalności ubrania, biżuterię i przedmioty osobistego użytku. Bez cła przewieźć można 250 gramów tytoniu, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar, litr alkoholu.

 PODRÓŻOWANIE

Między międzynarodowymi lotniskami a centrami miast kursują taksówki, które w większości nie mają liczników i można się targować. W miastach najwygodniej korzystać z petit texis, małych samochodów. Warto zawsze przed podróżą zapytać o koszt. W Marrakeszu kursują także miejskie dorożki na wielkich kolach, z głośnymi klaksonami i składanymi dachami.

Pociągi jeżdżą do Marrakeszu, Safi, Al.-Dżadidy, Casablanki, Rabatu, Fezu, Meknesu i Tangeru. Wagony pierwszej i drugiej klasy są wyposażone w klimatyzację.

W Maroku dość sprawnie podróżować można także autobusami. Przejazdy autobusowe są o 20% tańsze od kolejowych.

W Maroku jest około 1000 km autostrad, które  są stosunkowo tanie.  Kierowcy muszą mieć ukończone 21 lat i posiadać pełne ubezpieczenie. Honorowane jest polskie prawo jazdy, warto jednak posiadać także to międzynarodowe.                               

arabskie kobiety, skałyBEZPIECZEŃSTWO

Należy unikać noszenia przy sobie dużych sum pieniędzy. Warto w tym wypadku korzystać z hotelowych sejfów. Podczas zwiedzania wartościowe przedmioty należy bezpiecznie schować. Najbardziej kłopotliwe szczególnie w miastach, są nagabywania fałszywych przewodników.

 KOBIETY W PODRÓŻY

Kobiety podróżujące samotnie lub w towarzystwie przyjaciółek mogą narażone być na niechciane względy okazywane im przez Marokańczyków. Należy zachować środki ostrożności. Najważniejszym z nich jest konserwatywny ubiór. W Maroku obowiązują nieco odmienne normy zwyczajowe dotyczące zachowania i ubierania się. Poza terenem eleganckich hoteli za szokujące mogą uchodzić zbyt swobodne stroje, zwłaszcza u kobiet (np. spódnice mini, bluzki z odkrytymi ramionami, szorty, zbyt obcisłe ubrania). Takich strojów (należy unikać, zwłaszcza przy podróżach na południe kraju i z dala od ośrodków turystycznych. Odradza się kobietom samotne podróżowanie po odludnych rejonach.

 rynek w MarokuZAKUPY

Maroko jest krajem bazarów, gdzie każdy ma coś do sprzedania. Nie można powrócić z Maroka bez jakiejś pamiątki – zakupy są jedną z najprzyjemniejszych rozrywek, a targowanie się to niemal rytuał przy każdym zakupie i nieodzowna część transakcji. Ocenia się, że  ok. 20% pobytu w Maroku turysta spędza na zakupach. Najlepszym zakupem są nadal tradycyjne wyroby rękodzieła np. ręcznie tkane dywany, koce, kilimy. Duza popularnością ciesza się także wyroby skórzane : torebki, paski oraz charakterystyczne pantofle (babouches). Wszędzie można także dostać biżuterię.

Specyfiką Maroka jest targowanie się w tych sklepach, w których nie ma wywieszek cenowych (także w niektórych restauracjach konieczne jest upewnienie się co do ceny poszczególnych dań, jeżeli nie ma menu w widocznym miejscu). Negocjacje cenowe nie są jednak przyjęte w eleganckich sklepach i butikach. W restauracji lub kawiarni dobrze jest zostawić napiwek w wysokości 5-10 proc. rachunku lub wedle uznania.

TELEFONY

Dzwoniąc z Maroka za granicę, należy wykręcić numer 00 dla połączeń międzynarodowych, poczekać na sygnał, a następnie wybrać numer kierunkowy kraju.

INTERNET

Korzystanie z poczty elektronicznej jest w Maroku bardzo tanie, dzięki dostępnym w całym kraju, kawiarniom internetowym.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE

Dla własnego bezpieczeństwa przed podrożą warto zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu, polio, cholerze i tężcowi, szczególnie gdy planuje się podróż w odległe rejony na południu. Warto zaopatrzyć się także w leki przeciwko malarii. Najczęstszą przypadłością turystów w Maroku są kłopoty żołądkowe. Warto zabrać ze sobą leki przeciwbiegunkowe i przeciwbólowe. Należy także unikać jedzenia, które stało w cieple albo było odgrzewane. Warto także pić wodę butelkowaną. We wszystkich większych miastach działają prywatne kliniki, a wielu także publiczne szpitale.

UBEZPIECZENIE

Do Maroka koniecznie przyjechać trzeba z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Należy ządać także rachunków za wszelkie usługi medyczne i zachować je dla ubezpieczyciela.

ELEKTRYCZNOŚĆ

W większości kraju napięcie wynosi 220V, ale w niektórych miejscach nawet 110V. Gniazdka i wtyczki są takie jak w Polsce.

WSTĘP DO MECZETÓW

Obcokrajowców nie będących wyznawcami islamu obowiązuje zakaz wstępu do meczetów (często nad ich wejściem umieszczane są stosowne ostrzeżenia). Nie jest też dopuszczalne fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu. Osoba, która te zakazy zlekceważy, może być narażona na nieprzyjemności. Dla turystów dostępne do zwiedzania są jedynie cztery muzułmańskie miejsca kultu: meczet Hasana II w Casablance (za opłatą 100 MAD, z wyjątkiem piątku, dnia głównych modlitw), część pomieszczeń meczetu Moulaya Ismaila w Meknesie, mauzolea Mohammeda V w Rabacie oraz Moulaya Ali Cherifa w Rissani (południe Maroka).

FOTOGRAFOWANIE
Fotografowanie osób bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane i może się spotkać z ich strony z gwałtownym sprzeciwem lub żądaniem wysokiej opłaty.

WAŻNE

W Maroku urzędy państwowe i poczta pracują od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 18.00. Sklepy są otwarte mniej więcej w tych samych godzinach w pierwszej połowie dnia, ale dłużej w godzinach popołudniowych, aż do 20.00. Banki są otwarte od 9.00 do 17.00, z przerwą na obiad. Hipermarkety są otwarte na ogół 7 dni w tygodniu.

Dniami wolnymi od pracy są sobota i niedziela, jednak w piątek, dzień głównych modlitw, niektóre sklepy i urzędy przestają praktycznie funkcjonować od południa.

 

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Królestwa Maroka
ul. Starościńska 1 m. 11/12
02-516 Warszawa
tel.: 849-63-41; fax: 48-18-40;
telex: 813740 mar pl;
e-mail: sifavama@pol.pl

 Ambasada RP
23 Rue Oqbah
Rabat, Maroc B.P. 425
tel. (0-0212 37) 771-173, 771-791;
fax/modem 775-320
tlx: (407) 31003 POLMRAB.
e-mail: apologne@onpt.net.ma

 

MINI-LEKCJE języka arabskiego
salam aleikom – witaj!
sabah al hir – dzień dobry
tasbah ala hir – dobranoc
izajek? – jak się masz?
ismak e? – jak się nazywasz?
Sznu smitek? – Jak masz na imię?
mafhemtsz – nie rozumiem
szu kran – dziękuję
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski -1 godz.
Namiętność po zmierzchu