Home > Szukaj wg kraju > Kuba
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Kuba

Stolica: Hawana
Waluta: peso cubano czyli kubańskie (CUP)  

Język urzędowy: hiszpański  

ŚWIĘTA  

  • 1 stycznia – Rocznica Rewolucji, Dzień Wyzwolenia
  • 1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy
  • 25 -27 lipca – obchody Insurekcji Narodowej
  • 10 października – rocznica wybuchu walk o niepodlegość (ogłoszenie manifestu Cespedesa)
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie  

Podczas świąt działają placówki turystyczne, ale zamknięte są wówczas banki i urzędy administracji państwowej.  

WALUTA  

Na Kubie obowiązują dwie waluty:
1. peso cubano czyli kubańskie (CUP) tzn. dzielące się na 100 centavos.
2. peso convertible czyli wymienialne (CUC) potocznie zwane „chavito”, także dzielące się na 100 centavos.  

Stosunek wzajemny ich wartości to 1 CUC do 24 CUP przy sprzedaży i 1 do 25 przy zakupie.  

miasto, widokPeso convertible jest oficjalną walutą i ma wartość wyłącznie na terytorium Kuby. Od kwietnia 2005 r. peso convertible ma wartość wyższą o 8% od dolara amerykańskiego, z którym jest sztywno związane (jego wartość w stosunku do innych walut zależy więc od kursu dolara).
Za peso niewymienialne trudno jest cokolwiek kupić w wolnej sprzedaży. Obcokrajowcy muszą płacić w tej walucie za prawie wszystkie towary i usługi (oprócz transportu publicznego i imprez kulturalnych, a także zakupów na targach) Zakupów można dokonać w sklepach „dewizowych” np. sieci Tiendas Panamericanas czy Cubalse. Ceny są średnio 3-4-krotnie wyższe od polskich.  

Dolar amerykański nie jest akceptowany jako środek płatniczy na Kubie. Zamieniono go na peso wymienialne, który obowiązuje jako oficjalny środek płatniczy zarówno dla turystów jak i Kubańczyków. Operacja wymiany USD obłożona jest 10 % podatkiem (w praktyce za 1 USD otrzymuje się 0,80 CUC). Podatek ten nie dotyczy innych walut. Na terenie Kuby do obiegu dopuszczone są: euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. Korzystniejsze jest zatem zabranie euro (niż dolarów), gdyż euro można wymienić zarówno na CUC jak i na CUP bez podatku. Wymiany pieniędzy na CUC i CUP można dokonać w oficjalnych kantorach, bankach czy hotelach (nie należy korzystać z usług tzw.  ulicznych „koników”). Należy pamiętać także o wymianie pozostałych peso wymienialnych na lotnisku w drodze powrotnej, gdyż obowiązuje zakaz wywozu miejscowej waluty  

Banki i urzędy nie honorują kart kredytowych ani czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie ( np. American Express) lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Inne karty kredytowe (np. VISA, MasterCard) są akceptowane w dużych hotelach, wypożyczalniach samochodów i restauracjach. Czeki podróżne można zrealizować tylko w oficjalnych punktach np. banki państwowe, hotele. Transakcje opłat kartami lub czekami są obarczone 3-4% prowizją.  

plaża, palmyPRZEPISY WIZOWE   

Turyści chcąc odwiedzić Kubę muszą posiadać paszport ważny minimum 3 miesiące. Należy wcześniej uzyskać wizę turystyczną w ambasadzie kubańskiej w Warszawie bądź zakupić  na lotnisku na terytorium Kuby bądź w ambasadzie kubańskiej w Warszawie tzn. Tarjeta de Turista (Kartę Turysty).  Koszt karty to ok. 17 euro. Należy pamiętać, aby koniecznie podstemplować ją na lotnisku i posiadać ze sobą aż do momentu opuszczenia wyspy. Wizę turystyczna po 30 dniach można przedłużyć na miejscu w urzędach imigracyjnych Inmigración y Extranjeria. Przy przekraczaniu granicy turysta zobowiązany jest okazać również bilet powrotny lub na dalszą trasę. Wypełnia się także formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque, który po podstemplowaniu należy mieć aż do opuszczenia wyspy. Kolejną formalnością jest uiszczenie przy wylocie z Kuby obowiązkowej opłaty lotniskowej w wysokości 25 CUC, a jej odmowa może spowodować zatrzymanie w areszcie imigracyjnym. Turyści indywidualni muszą udokumentować posiadanie przynajmniej 100 CUC (lub jej równowartość w walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu lub okazanie odpowiednich kart kredytowych (turyści grupowi są z tego zwolnieni). Straż graniczna często bardzo dokładnie sprawdza turystów indywidualnych.  

PRZEPISY CELNE   

Na Kubę  wolno przywieść  lekarstwa, które są przeznaczone na własny użytek,  ale ich  łączna wartość nie może przekraczać  250 CUC (przy czym kwota 200 CUC podlega opodatkowaniu w wysokości 100%). Na terytorium Kuby nie wolno wwozić  odtwarzaczy video i magnetowidów, odtwarzaczy i nagrywarek DVD, urządzeń łączności radiowej, itd.  

Jest także zakaz  wwozu owoców, warzyw, roślin, wędlin i innej żywności.  

Natomiast z Kuby bez rachunku potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 23 sztuki cygar, 4 butelki alkoholu. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury.  Także wywóz  większej ilości złota czy srebra wymaga zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Nie wolno także wywieść  więcej niż 3 dużych muszli. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut.  

Za posiadanie i przemyt narkotyków lub środków odurzających bądź handel nimi grozi kara pozbawienia wolności.  

PODRÓŻOWANIE PO KUBIE   

auta, Kuba, ulica  

Najsprawniejszym środkiem transportu łączącym lotniska ze śródmieściami są taksówki. Transport publiczny to zatłoczone autobusy tzn. guaguas. Można także korzystac z  autobusów turystycznych Transtur lub Viazul albo kolei.  Istnieją dwa rodzaje pociągów: normal i especial – różnią się ceną, komfortem i czasem podróży. Rozkład jazdy jest często umowny i zdarzają się opóźnienia w granicach 5 godzin. Warto kupić bilety przed podróżą. Samochód można wynająć w jednej z wypożyczalni np. Gran Car, Cubacar, Transtur, Rex. Stawka za dobę wynosi ok. 60 CUC za dobę + 10 CUC za ubezpieczenie + 200 CUC kaucja oraz koszt benzyny (0,95 CUC za 1 l.). Polskie prawo jazdy jest honorowane przez okres 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy., ale warto posiadać  międzynarodowe  prawo jazdy. Część autostrad jest są płatnych – od 2 do 4 CUC za odcinek. Na drogach obowiązuje ruch prawostronny, a na rondzie pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony.
Koszt taksówki to  1 CUC za „otwarcie drzwi” oraz 0,50 CUC za każdy kilometr.
Turyści mogą  zatrzymać się w hotelu bądź w tzn. w kwaterach prywatnych (tzw. casas particulares), które  posiadają licencję do przyjmowania turystów (cena za pokój to wydatek ok. 25-30 CUC). Osoby chcące się zatrzymać w domu prywatnym mają obowiązek zameldowania się w delegaturze Imigracion y Extranjera i wnieść  stosowną opłatę. Specjalnego pozwolenia wymaga także wyprawa w góry.  

BEZPIECZEŃSTWO   

Kuba jest co prawda jednym z bezpieczniejszych krajów regionu Karaibów, ale ostatnio znacznie wzrosła tu przestępczość, głównie ze względu na zubożenie społeczeństwa. Dość częste  są  kradzieże w hotelach, napady rabunkowe na turystów, włamania do samochodów. Powszechne są także oszustwa. Nie należy liczyć zbytnio  na pomoc milicjantów –  zdarza się bowiem, że próbują oni  wyłudzić pod byle pretekstem drobne kwoty od turystów, którzy podróżują samochodami z wypożyczalni (na specjalnych rejestracjach turystycznych). Po zachodzie słońca lepiej nie zapuszczać się w Hawanie do takich dzielnic jak: Centro Habana, Habana Vieja, Lavton, Cerro, San Miguel del Padron czy Arroyo Naranjo.  

ZAKUPY    

Sklepy i biura czynne są w godzinach 9.00-17.00, choć sklepy „dewizowe” czynne są nawet do godziny  21.00. W ciągu dnia można także dokonać zakupów na licznych targach.  

TELEFONY   

Połączenia z Polską kosztują w hotelach ok. 6-7 CUC za minutę zależnie od pory dnia. Numer kierunkowy do Polski: 119-48 . Przy głównych ulicach miast Na całej Kubie działają przeszklone budki telefoniczne – centros telefonicos. Przyjmują monety i karty telefoniczne ( można je kupić w hotelowych kioskach).  

ZDROWIE   

Szczepienia nie są wymagane. Warto jednak zaszczepić się  przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy, polio i wściekliźnie.
Zaleca się także przestrzegać  podstawowych zasad higieny, aby nie narazić się na zakażenie: wodę pić tylko z butelki lub przegotowaną oraz myć starannie owoce. Turystom zdarzają się bowiem poważne  zatrucia pokarmowe  lub zarażenia  amebą, lamblią, denga . Nie należy pić wody z wodociągów. Należy natomiast uważać na porażenia słoneczne. W okresie cyklonów (od czerwca do listopada) nasilają się również stany apatii, depresji lub rozdrażnienia.  

W niektórych hotelach jest lekarz pierwszego kontaktu. Konsultacja lekarska kosztuje ok. 40 CUC.  

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
  

UBEZPIECZEINIE   

Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia.  

RELIGIA  

Wielu Kubańczyków to praktykujący katolicy, a zarazem wyznawcy santerii – synkretycznego  wierzenia łączące bóstwa afrykańskie z religią . Należy pamiętać aby  zwiedzając miejsca kultu religijne  być odpowiednio ubranym (mieć zakryte ramiona i kolana).  

ELEKTRYCZNOŚĆ   

Standardowo na całej wyspie  obowiązuje prąd stały 110V, choć w wielu hotelach wynosi 220 V. Gniazdka typu europejskiego (dwa okrągłe bolce) istnieją tylko w dużych hotelach. Poza nimi na wyspie występują raczej gniazdka typu amerykańskiego (dwa płaskie dwa bolce).  

RÓŻNE   

Robienie zdjęć lub kręcenie filmu w celach zawodowych lub komercyjnych, wymaga odpowiedniego pozwolenia. Na Kubie nie ma podatku VAT (ani innych podatków).  

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMOATYCZNYCH   

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej   

Calle G no.452 esq. 19, Vedado, Ciudad de la Habana apartado 6650,
La Habana Cuba, Zona Postal:6,
tel. (0-0537) 66-24-39/40, fax. 66-24-42,
email: ambhawpl@ceniai.inf.cu,
http://www.embajadapolonia.cu  

Ambasada Republiki Kuby
ul. Rejtana 15 m. 8,
02-516 Warszawa,
tel.: 848 17 15, 646 11 78, fax: 848 22 31,
email: embacuba@medianet.pl
Wydział Konsularny: email: consulcu@medianet.pl  

MINI-LEKCJE języka hiszpańskiego
Muchas gracias - Bardzo dziękuję!
Hola! - Cześć!
Nos vemos alli! - Do zobaczenia!
Buenas noches! - Dobranoc!
Buenas noches! - Dobry wieczór!
Buenos dias! (rano) - Dzień dobry! 
Cómo estas? - Jak się masz ?
Gracias – Dziękuję
CZAS LOKALNY

sobota
28 listopada 2020
Czas polski -6 godz.
Afrykański sen