Home > Szukaj wg kraju > Indie > Indie warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Indie warto zobaczyć

Indie oferują swoim turystom niezliczoną ilość atrakcji: wspaniałe plaże, ciepły  Ocean Indyjski, wysokie góry oraz  zachwycające zabytki, które w większości znaleźć można na liście UNESCO.

DELIH to bardzo ważne kulturalne i przemysłowe centrum Indii. Znajdują się tu  okazałe twierdze, bajeczne pałace, przepiękne świątynie, muzea i galerie. Koniecznie trzeba zobaczyć:  Kutb Minar – zbudowany z czerwonego piaskowca minaret, który ma wysokość 73m; Grobowiec Humajuna, który łączy w sobie styl indyjski i sztukę muzułmańską; największą w Indiach świątynię muzułmańską: Meczet Piątkowy (Dżami Masdżid); Świątynię Lotosu, w której modlić mogą się wyznawcy wszystkich religii, swoim  wyglądem przypomina kwiat lotosu;  Bramę Indii oraz  Czerwony Fort – okazały kompleks obronny pochodzący z XVII wieku.

meczetTADŻ-MAHAL –  najsłynniejsza budowla Indii, narodowe dzieło sztuki uznane za jeden z siedmiu cudów świata. Znajduje się w Agrze, w zachodniej części Niziny Gangesu. Budynek ma cebulasty kształt, z wieżyczkami na skrzydłach, środkowa kopuła ma 17,7 m średnicy i 24,5 m wysokości. Tadż Mahal został wybudowany przez Szahdżahana, indyjskiego cesarza z dynastii Mogołów, dla uczczenia pamięci ukochanej żony, która zmarła po urodzeniu czternastego dziecka. Cesarz do pracy przy mauzoleum sprowadził architektów i  rzeźbiarzy z Persji, Turcji i Samarkandy, natomiast z Wenecji pochodził dekorator wnętrz. Przy pracach brało udział 20 tysięcy robotników, a jej budowa trwała około 20 lat. Tadż Mahal na całym świecie uważany jest obecnie za  symbol małżeńskiej miłości.

BOMBAJ jest największym miastem w Indiach i jednym z największych na świecie. To ośrodek finansowy i przemysłowy Indii oraz prawdziwy tygiel kulturowy. Najsłynniejszym produktem Bombaju jest słynne Bollywood – centrum indyjskiej kinematografii, gdzie powtaje ponad 400 filmów rocznie. Najpiękniejsze zabytki, których w Bombaju znaleźć można bardzo wiele, to: Brama Indii, wpisany na listę UNESCO Dworzec Wiktorii (Chhatrapati Shivaji Terminus); światynie Mahalaxmi i Mumba Devi Mandir, rzymskokatolicki kościół Mount Mary i muzułmański meczet Haji Ali Dargah; najstarsza w Azjii Giełda Papierów Wartościowych, Fort Williams oraz Victoria Memorial – muzeum przedstawiające historię rządów brytyjskich w Indiach.

ZŁOTA ŚWIĄTYNIA W AMRITSARZE jest najważniejszym miejscem kultu Sikhów, grupy religijnej, która przeciwna jest wszelkich wojnom religijnym.Nie chce dzielić ludzi na muzułmanów, hinduistów, chrześcijan. Uważa, że Boga można kochać nazywając go  Allahem, Jahwe, Kryszną itp.Sikhizm jest rodzajem kompilacji islamu i hinduizmu. Z islamu pochodzi nie posiadający żadnego wizerunku ani wcieleń Bóg, który jednak posiada „miliony imion”. Z hinduizmu pochodzą praktyki medytacyjne, wiara w możliwość uzyskania bezpośredniej łączności z Bogiem poprzez medytację prowadzącą do oświecenia i wiara w reinkarnację. W Złotej Świątyni  przechowywany jest oryginał świętej księgi Sikhów zwanej Sri Guru Granth Sahib.

świątynia, zamekDŹAJPUR –  nazywane także Różowym Miastem ze względu na kolor jego budynków, położone w północno-zachodnich Indiach, stolica stanu Radżastan, na półpustynnym płaskowyżu Malwa. Największą atrakcją miasta  jest Pałac Wiatrów (Hawa Mahal) – pochodzący z 1799, wzniesiony przez  maharadżę Sawai Pratap Singha. Budowla, która składa się głównie z fasady, została wzniesiona przy jednej z głównych ulic Jaipuru, aby umożliwić damom dworu obserwowanie życia codziennego miasta – w fasadzie budowli znajduje się 953 małych okien. Warto także zobaczyć Pałac Miejski z kompleksem ogrodów i pałacowych budowli oraz robiące wrażenie obserwatorium astronomiczne Jantar – Mantar.

 turkus, palmy, brzegIndie to także  kraj rajskich plaż. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, znaleźć zarówno   pięciogwiazdkowe hotele, jak i bambusowe chatki. Najpopularniejszym wśród plażowiczów regionem Indii jest Goa. Sezon trwa tu od września do Maja. Największa ilość turystów odwiedza Goa w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Ogromną atrakcję  dla turystów jest kąpiel z delfinami. Także amatorzy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele pokus:  szkoły nurkowania, narty i skutery wodne, surfing i windsurfing. To także doskonałe miejsce  dla turystów lubiących życie  towarzyskie.  

GAGA