Home > Szukaj wg kraju > Indie
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Indie

Stolica: Delhi
Waluta: 1 rupia indyjska (Rp) = 100 paisa

Język urzędowy: hindii, angielski oraz 21 języków konstytucyjnych

ŚWIĘTA

  • 26 stycznia – Święto republiki
  • 15 sierpnia – Dzień Niepodległości
  • 2 października – urodziny Mahatmy Gandhiego

WALUTA

W Indiach obowiązuje rupia indyjska (INR), która dzieli się na 100 pajs (paisa). W dużych miastach nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem banków i kantorów, w których można wymienić pieniądze. Warto jednak sprawdzić kursy w kilku miejscach i zdecydować się na najlepszy. Pamiętać należy o przeliczeniu waluty i sprawdzeniu stanu banknotów.  W  dużych miastach nie powinno być problemu ze zapłatą przy pomocy kart kredytowych (Visa, MasterCard). Nie ma też problemu z wymianą czeków podróżnych, dobrze funkcjonuje również Western Union.  Jednak  poza największymi miastami raczej trudno jest  znaleźć  bankomaty, a karty zagraniczne nie zawsze są honorowane.

pałac Buddy, świątyniePRZEPISY WIZOWE

Wizy turystyczne ważne są przez 6 miesięcy od daty ich wystawienia. O wizę najlepiej starać się w Ambasadzie Republiki Indii w Polsce. Pewne obszary mimo wizy są niedostępne dla turystów, a do innych należy mieć specjalne przepustki. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy miejsce do którego się wybieramy, nie jest objęte specjalnymi przepisami wjazdowymi. Wyjeżdżając z Indii po ponad 180 dniach, należy posiadać rozliczenie podatkowe.

PRZEPISY CELNE

Deklarację  celną wypełnia się w samolocie. I  w zależności od tego czy posiada się coś do oclenia czy też  nie, przechodzi się do zielonego lub czerwonego korytarza. Wypełniony formularz wraz z paszportem okazuje się po wylądowaniu. Na lotnisku  w Delhi  panują specjalne środki ostrożności a wszystkie  bagaże są tam prześwietlane. Na terytorium Indii nie wolno wwozić sztabek złota i srebra, monet, które wyszły z obiegu, a także  niektórych roślin i lekarstw.

W Indiach nie ma ograniczeń co do przywożonych kwot pieniędzy, ale należy zgłosić kwoty przewyższające 10 000 USD.

Bez cła można wwieźć 200 sztuk papierosów i litr mocnego alkoholu, rzeczy osobiste i upominki o wartości do 100 USD. Wwożenie sprzętu elektronicznego jest odnotowywane w paszporcie. Ale jest to niezwykle czasochłonna procedura, więc jeśli nie jest to niezbędne lepiej jest takich rzeczy nie wwozić do Indii.

słonie, parasolePODRÓŻOWANIE

Między indyjskimi miastami najlepiej przemieszczać się pociągami.  Dłuższą podróż najlepiej pokonać podróżując kuszetką lub sypialnym. Trzeba jednak wcześniej zarezerwować bilety i miejsca w kuszetkach,  ponieważ bardzo często ich brakuje. Niestety indyjska klasa business jest jeszcze wciąż za droga dla zwykłego turysty z Polski. Niezapomnianym przeżyciem może okazać się podróż lokalnym autobusem. Na przykład bagaże trzeba sobie  samemu umieścić  na dachu autobusu. Zabytki  często znajdują się w znacznym rozproszeniu , a często nie dociera do nich żaden z publicznych środków lokomocji . Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem  wynajęcie  samochodu  z kierowcą, zwłaszcza gdy podróżuje się w grupie (koszty można wówczas podzielić  między uczestnikami wycieczki). Wynajmem samochodów zajmują się w Indiach lokalne biura podróży i agencje wynajmu samochodów. Pamiętajmy jednak o tym aby z góry ustalić markę samochodu, który wynajmiemy i ustalić co jest wliczone w cenę wynajmu (opłaty parkingowe, opłaty przy przekraczaniu stanów itp.). Przejazd tylko w jedną stronę jest droższy, ze względu na konieczność opłacenia drogi powrotnej kierowcy pustym samochodem. Warto zadbać także o dobrego kierowcę, który  może okazać się nieocenionym skarbem podczas podróży po Indiach. Ochroni nas przed naciągaczami,  poleci dobrych przewodników oraz  zawiezie do dobrych i  niedrogich restauracji. Po zakończeniu podroży nie zapomnijmy o jego wynagrodzeniu (tips).

BEZPIECZEŃSTWO

W Indiach podobnie jak wszędzie działają szajki złodziei i kieszonkowców. Wszelkie wartościowe przedmioty, pieniądze, karty kredytowe, dokumenty  należy nosić ze sobą bezpiecznie ukryte. Warto zachować  wzmożoną ostrożność w miejscach szczególnie zatłoczonych oraz na plażach. Najlepiej  mieć  swoje rzeczy zawsze na oku. Należy także bardzo uważnie obserwować wszelkie transakcje wykonywane przy pomocy karty kredytowej. Kradzieże należy bezzwłocznie zgłosić policji.  Problemem  w Indiach są też nieuczciwi sprzedawcy, rikszarze i taksówkarze.  Terenami zagrożonymi atakami terrorystycznymi są Dżammu i Kaszmir, Asam oraz pozostałe stany północno-wschodnie. Ze względu na rozruchy na tle religijnym zaleca się unikanie  skupisk mniejszości wyznaniowych.

kobiety, suknie, koloryZAKUPY

Doskonałą pamiątką z Indii są rzemieślnicze wyroby z drewna, metalu i skóry. Na przykład przepiękne misy, biżuteria, obrazy z jedwabiu. Warto zakupić także doskonałą indyjską herbatę, aromatyczne przyprawy, perfumy i kadzidełka. Popularne wśród turystów są również figurki hinduskich bóstw i słonie, które są  wyrabiane z najróżniejszych  surowców. Różnorodność barw, wzorów, krojów i materiałów to także wizytówka Indii. Polecamy  zatem  pomyśleć o zakupie ubrań, które bywają tu  bardzo dobrej jakości i w doskonałej cenie.

Ceny należy zawsze  dokładnie sprawdzać. W Indiach należy stale być czujnym i uważać na tamtejszych oszustów i naciągaczy, których spotkać możemy na każdym kroku.  Koniecznie  trzeba się też targować, bo Hindusi  wielokrotnie zawyżają ceny dla turystów. Sprawdzajmy także wydawane pieniądze i banknoty.

ZDROWIE

Podróżnych z Polski nie obowiązują obowiązkowe szczepienia. Warto jednak przed wyjazdem zasięgnąć opinii lekarskiej i uzgodnić z nim wykaz zalecanych szczepień np. na:  na błonicę, tężec, palio, dur brzuszny i żółtaczkę A+B. Pamiętać należy o tym, ze szczepionka nie działa natychmiast, więc warto zgłosić się do lekarza znacznie wcześniej. Jednym z największych zagrożeń w Indiach jest malaria, szczególnie niebezpieczna w porze monsunów. Chorobę tą roznoszoną komary, dlatego spać  pod moskitierą spryskaną środkami owadobójczymi, a  wieczorami ubierać się w  długą odzież. Dla odstraszania owadów Hindusi stosują dym z różnego rodzaju kadzideł Objawy  choroby  to przede wszystkim  dreszcze, wysoka gorączka, wymioty, biegunka, nudności, bóle głowy. Malaria może być śmiertelna, dlatego po wystąpieniu pierwszych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Inne dolegliwości, które zdarzają się turystom w Indiach są m.in.: biegunka, oparzenia słoneczne, udar czy choroba wysokościowa, która pojawia się powyżej 2500 m. n.p.m.

Bezwzględnie należy unikać spożywania wody niewiadomego pochodzenia i  stołowania się w tanich, podejrzanych miejscach. Należy zawsze myć owoce i warzywa w przegotowanej wodzie i obierać je ze skórki. Aby uniknąć kłopotów żołądkowych bardzo powoli przygotowujmy  nasz europejski żołądek do nowej kuchni i innych kultur bakterii.

Koszt wizyty lekarskiej waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu dolarów, a doba w szpitalu od kilkudziesięciu do ponad stu dolarów (nie obejmuje to badań i specjalistycznych zabiegów). W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem lekarza mówiącego po angielsku (szczególnie w hotelach o wyższym standardzie). Apteki są tu także  dobrze wyposażone.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
 UBEZPIECZENIE

Przed wyjazdem do Indii należy się ubezpieczyć, aby w razie wypadku, bądź choroby nie ponosić kosztów leczenia, które nie jest tak drogie, jak w Europie Zachodniej, ale i tak może poważnie nas obciążyć. W razie potrzeby natychmiast należy  powiadomić naszego ubezpieczyciela – w przeciwnym wypadku możemy mieć problemy z odzyskaniem pieniędzy, które wydamy na leczenie.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Elektryczność: 230V / 50 Hz

 ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

 Ambasada Republiki Indii
ul. Rejtana 15 m. 2-7
02-516 Warszawa
tel. 849 58 00, 849 62 57, 849 68 50
fax 849 67 05, 849 85 05
e-mail: goi@indem.it.pl
hoc.warsaw@mea.gov.in
Internet: www.indianembassy.pl

Ambasada RP
50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
tel. (0-09111) 514-96-900, 514-96-901
fax. (0-09111) 687-19-14
e-mail: polemb@touchtelindia.net
www.polandembassy.net

Wydział Ekonomiczno-Handlowy
tel. : (0-09111) 514-96-921, 514-96-922
fax. (0-09111) 6872-033
e-mail: ambpol@del3.vsnl.net.in

Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2 nd Floor,
36, B.G. Kher Marg,
Malabar Hill, Mumbai-400 006, Indie
tel. (00-9122) 2363-3863, 2363-3864, 2363-4678
fax. (00-9122) 2363-3376, 2363-4601
e-mail: poland@vsnl.com , trade@polishconsulate.com
strona www: www.polishconsulate.com

MINI-LEKCJE języka hindi
namaste- witam! 
Śubha dina! - dzień dobry
Guḍa nā’iṭa- dobranoc
Āpa kaisē haiṁ? - jak się masz?
mera nām… hai - Nazywam się .. 
Āpakā nāma kyā hai? Jak masz na imię?
dhan`yavād- dziękuję
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski +4,5 godz.
Dodatkowy banner