Home > Szukaj wg kraju > Hiszpania > Hiszpania warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Hiszpania warto zobaczyć

Tych, którzy pierwszy raz goszczą w tym kraju, najbardziej zaskakują przede wszystkim różnice między regionami – w języku, kulturze, tradycjach artystycznych, krajobrazie i polityce. Największym powodzeniem cieszy się hiszpańskie wybrzeże z piaszczystymi, pełnymi słońca plażami, ciepłym, błękitnym morzem oraz bogatą ofertą rozrywki.

Miasteczko, palmy.Różnorodność i kontrasty jakie charakteryzują Hiszpanię, przejawiają się również w jej miastach. Celtowie, Iberowie, Fenicjanie, a później cywilizacja grecko – rzymska, położyły podwaliny pod pierwsze ośrodki miejskie, które do dziś  przechowują ślady ich obecności.  Kultura arabska, żydowska i chrześcijańska, same w sobie i poddane wzajemnym wpływom, doprowadziły w średniowieczu do powstania miast, które do dziś zachowały swe bogate dziedzictwo kulturowo-historyczne.

Madryt – jest otwarty, pełen życia. Jego stare centrum jest labiryntem o prostej harmonii. Znaleźć tam można piękne pałace, parki, alejki. Jest to ważny ośrodek sztuki, ze względu na liczne muzea. Cieszy się mianem miasta, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce i gościnę.

Barcelona – jest wielkim miastem śródziemnomorskim. Morski port i handel przysporzyły jej bogactwa na przestrzeni wieków, a uporządkowana i symetryczna zabudowa stworzyła takie piękne dzielnice jak gotycka, okolice las Ramblas i modernistyczny Paseo de Gracia. To bardzo eleganckie i harmonijne miasto, pełne wyszukanych atrakcji.

W Hiszpanii znajduje się także największa grupa miast wpisanych na listę UNESCO: Santiago de Compostela – odwiedzane masowo przez pielgrzymów; Kordoba – stolica Omajadów, skarb architektury światowej, która w swych dzielnicach żydowskiej i San Lorenzo, kryje wspaniałe zabytki; Salamanka – ze swoimi katedrami, pałacami i klasztorami ; Toledo – średniowieczna stolica Hiszpanii, położone nad rzeką Tag.

ztoka, lazur wodyMające 7000 kilometrów długości hiszpańskie wybrzeże oblewają wody Morza Śródziemnego, Morza Kantabryjskiego oraz Oceanu Atlantyckiego. A zalane słońcem plaże, co roku przyjmują miliony turystów z całego świata.  

 Costa Brava   charakteryzuje się wyrazistą, nieco poszarpana linią brzegową z uroczymi zatokami i przepięknymi plażami. Wybrzeże sprzyja wypoczynkowi, a turystów przyciągają takie kurorty jak: Blanes i Lloret del Mar. Tłumnie odwiedzane jest też starożytna Girona. A w Figures koniecznie trzeba wejść do muzeum Salvadora Dali.

Costa de la Luz – południe Hiszpanii między Gibraltarem a granicą z Portugalią. Na południu morze jest spokojne, obmywa plaże o złotym piasku. Tu słonce świeci niemal 310 dni w roku. To także gwarancja wypoczynku na prawie dziewiczych plażach.

Costa del Almeria – ten wakacyjny region Hiszpanii położony jest na wschód od Costa del Sol. Jego krajobraz tworzą skały, wydmy i charakterystyczna dla tego regionu roślinność.

W samym sercu Morza Śródziemnego znajduje się archipelag Wysp Balearskich.  Urwiste brzegi i malutkie zatoczki, obszary chronione i plaże, na których można cieszyć się słońcem. Najbardziej znana z tych wysp to oczywiście  Ibiza, która uchodzi za stolicę zabawy do białego rana.  Także na Majorce można bawić się w modnych klubach i dyskotekach, rozkoszować hiszpańską kuchnią i kupować perły wprost z lokalnych fabryk. Na południu koniecznie trzeba zobaczyć kadetre w Palma de Mallorca.

Wyspy Kanaryjskie położone naprzeciw zachodnich brzegów Afryki, przeszło 1000 kilometrów od Półwyspu Iberyjskiego. Dzięki swemu wulkanicznemu pochodzeniu, wyjątkowemu klimatowi przez cały rok i pięknym plażom, są doskonałym miejscem na wypoczynek. Na Gran Canarii wydmami przyciąga Maspalomas, Fuerteventura ma jasne i szerokie plaże, pokryte drobnym piaskiem, a Teneryfa to mieszanka czarnego piasku z jasnym.

flamenco

Taniec flamenco

Ten niezwykle ekspresyjny taniec wiąże się z tradycją andaluzyjskich cyganów. To nie tylko muzyka i śpiew, ale barwne stroje i mimika twarzy i gesty tańczących. Stroje zazwyczaj są niezwykle barwne – panie do tańca zakładają falbaniaste suknie i kolorowy gorset, a panowie obcisłe czarne lub granatowe spodnie, białą koszulę i apaszkę. Taniec flamenco można wykonywać solo, w duecie, grupowo lub etapowo – poprzez występowanie sobie kilku solówek różnych tancerzy. Najczęściej tańczącym towarzyszy muzyka dobywająca się z gitary, rzadziej muzycy korzystają z fletu, czy wiolonczeli. Zarówno muzycy, jak i tańczący używają różnego rodzaju rekwizytów, za pomocą których wybijają rytm lub czynią widowisko jeszcze bardziej kolorowym – są to zazwyczaj bębny, kastaniety, lub w przypadku kobiet – kwiaty i wachlarze

Sekrety po zmierzchu