Home > Szukaj wg kraju > Hiszpania
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Hiszpania

Stolica: Madryt
Waluta: euro

Język urzędowy: hiszpański

 ŚWIĘTA

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • Czerwiec – Boże Ciało
 • 15 sierpnia – Święto NMP
 • 12 października – Narodowy Dzień Hiszpanii
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 6 grudnia – Dzień Konstytucji
 • 24 grudnia – Wigila
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie
 • 28 grudnia – Noc Rzezi Niewiniątek
 • 31 grudnia – Sylwester

WALUTA

Od dnia 1 marca 2002 obowiązującą waluta w Hiszpanii stało się EURO, waluta Unii Europejskiej, zastępując poprzednią walutę Pesetę.

 

KościółPRZEPISY WIZOWE

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Królestwa Hiszpanii jest paszport bądź dowód osobisty.

PRZEPISY CELNE

Zgodne z normą unijną. Wyjątek stanowią Ceuta, Melilla i Wyspy Kanaryjskie. Ceuta i Melilla, dwa miasta stowarzyszone z Hiszpanią i mające status wspólnot autonomicznych, leżą na marokańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Choć stanowią część terytorium hiszpańskiego, zostały wyłączone ze strefy Schengen. Oznacza to, że o ile wjazd do nich z Półwyspu Iberyjskiego nie stanowi żadnego problemu, to powrót na Półwysep zawsze jest związany ze szczegółową kontrolą dokumentów i bagaży. Ceuta i Melilla nie należą do Unii Celnej i mają odrębne, korzystne dla turysty, przepisy celne: przy zakupie towarów nie płaci się podatku VAT.
Wyspy Kanaryjskie, choć należą do Unii Celnej, nie podlegają unijnemu ustawodawstwu o ujednoliceniu podatków, toteż tam również nie ma zastosowania podatek VAT. Inne przepisy, np. dotyczące pobytu czy opieki zdrowotnej, są takie same jak na pozostałym obszarze Hiszpanii.

PODRÓŻOWANIE

Oficjalne hiszpańskie strony internetowe poświęcone turystyce polecają podróżowanie po kraju autobusami – jako wygodne, tanie i stosunkowo szybkie. I rzeczywiście, wybór niedrogich i stosunkowo szybkich linii autobusowych jest w Hiszpanii bardzo duży. Osobom ceniącym przede wszystkim swobodę, nie trudno będzie wynająć samochód w renomowanych sieciach, z filiami przy każdym lotnisku. Hiszpania ma największą sieć autostrad w Europie.

Mimo iż kraj jest górzysty, ma także bardzo dobrze rozwinięty system połączeń kolejowych – łącznie z szybkimi i długodystansowymi kolejami AVE. Przykładowo podróż szybkim pociągiem z Madrytu do Sewilli trwa dwie i pół godziny. I jest w miarę tania i bardzo przyjemna.

Najszybszy sposób podróży po Hiszpanii to oczywiście tanie linie lotnicze – AirEurope, Iberia czy Spanair mają bardzo dobrą ofertę tanich lotów dla turystów, którym zależy na czasie.

zatoka skalistaBEZPIECZEŃSTWO

Hiszpania jest krajem dość bezpiecznym. W ostatnich latach wzrosło jednak zagrożenie związane z działalnością ETA. Dodatkowe z powodu zagrożenia ze strony terroryzmu międzynarodowego kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Najbardziej realnym zagrożeniem dla turystów jest przestępczość pospolita, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Należy uważać na rabusiów na motocyklach lub motorowerach, którzy wyrywają torebki przechodniom, a także na celowe przebijanie opon samochodowych i kradzieże pod pretekstem pomocy.

ZAKUPY

Sklepy są otwarte zwykle od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20.00. Większe sklepy i domy towarowe są czynne bez przerwy od 10.00 do 21.00 a czasem nawet do 22.00. W niektóre niedziele w roku wielkie domy handlowe również otwierają swoje drzwi dla klientów. W rejonach nadmorskich w szczycie sezonu sklepy bywają otwarte nawet po godz.22.00.

TELEFONY

Z Polski:
00 34 + numer kierunkowy miasta + numer abonenta

Do Polski :
00 48 + prefiks + numer kierunkowy miasta (bez zera) + numer abonenta

Rozmowy z hotelu zawsze są droższe, niż z automatów. Automaty działają na monety i karty telefoniczne (tarjeta telefonica) za 6 – 12 EUR. Po godzinie 22.00 rozmowy są tańsze.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE

Przy wjeździe do Hiszpanii nie są wymagane żadne szczepienia. Do głównych zagrożeń pod względem zdrowotnym należą poparzenia i udar słoneczny, dlatego należy pić dużo wody oraz rozsądnie korzystać z kąpieli słonecznych. W Hiszpanii zarówno publiczna, jak i prywatna służba zdrowia jest ogólnie dostępna. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (dostępna w oddziałach NFZ), aby móc bez przeszkód korzystać z publicznej służby zdrowia na terenie Hiszpanii. W prywatnych klinikach i szpitalach wszystkie usługi są płatne. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach od 40 do 60 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 EUR. Leki: dla emerytów i rencistów bezpłatne, reszta 40% odpłatności na leki podstawowe, pozostałe 100%.

UBEZPIECZENIE

Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ)

ELEKTRYCZNOŚć

Napięcie elektryczne takie samo jak w Polsce czyli 230V/50Hz.

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH 

Ambasada RP w Madrycie
Calle Guisando, 23-bis
28035 Madrid
telefon: (00-3491) 373 66 05 do 06
Wydział Konsularny
telefon: (00-3491) 373 54 41, 376 95 30, 373 60 49
faks: (00-3491) 373 66 24
e-mail: consmad@polonia.es
www: www.polonia.es

Ambasada Królestwa Hiszpanii
ul. Myśliwiecka 4
00-459 Warszawa
tel. (0-22) 622 42 50, 583 40 00, 583 40 01
fax (0-22) 622 54 08
e-mail: emb.esppl@mail.mae.es
embesp@medianet.pl

 

MINI-LEKCJE języka hiszpańskiego
Muchas gracias – Bardzo dziękuję!
Hola! – Cześć!
Nos vemos allí! - Do zobaczenia!
Buenas noches! – Dobranoc!
Buenas noches! – Dobry wieczór!
Buenos días! (rano) – Dzień dobry!
Gracias – Dziękuję
Cómo estás? – Jak się masz?
CZAS LOKALNY

czwartek
29 października 2020
Czas polski +0 godz.
Afrykański sen