Home > Szukaj wg kraju > Grecja
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Grecja

Stolica: Ateny
Waluta: euro
Język urzędowy: grecki

ŚWIĘTA

  • 1 styczeń Now Rok
  • 6 styczeń Epifania (Błogosławieństwo Morza i Krzyża)
  • 25 marzec Święto Niepodległości święto ruchome
  • 1 maj Święto Pracy
  • 25 października Święto „Ochi” („Nie” – odrzucenia włoskiego ultimatum w 1940 roku)
  • 25 i 26 grudzień Boże Narodzenie

Grecja ze swymi ponad 160 zamieszkanymi wyspami rozciąga się od Morza Śródziemnego po Bałkany. Zarówno historia tego kraju, jak i jego lokalizacja sprawiają, że można tu znaleźć elementy kultury bliskowschodniej, śródziemnomorskiej oraz bałkańskiej. Ich różnorodne wpływy widać na każdym kroku. Zabytki historii starożytnej dają świadectwo ponad czterem tysiącom cywilizacji. Współcześnie łączą w sobie legendę z historią takich znanych miejscach jak Delfy, Mykeny czy Akropol oraz zupełnie nieznanych, w których pobyt wydaje się prawie tym pierwszym od starożytności. Plaże rozciągają się wzdłuż krętej linii brzegowej, a wybór piaszczystych wybrzeży mamy tutaj wielki- od najbardziej odludnych wysepek po luksusowe kurorty wczasowe.

Znajdują się tu również szlaki turystyczne, które są usytuowane w górach w głębi kraju, są to jedne z najlepszych i niewiadomo, czemu najmniej odwiedzanych w Europie. Pewnie słabo są rozreklamowane, ale to tylko prywatne newanse przewodników z biur turystycznych.

WALUTA

Pod koniec lutego 2002 roku drachma grecka, narodowa waluta tego kraju, straciła status prawnego środka płatniczego. Obecnie walutą obowiązującą w całym kraju jest euro.

PRZEPISY WIZOWE

Obywatele Polscy chcący udać się do Grecji  mogą posługiwać się dowodem lub paszportem. Jednakże ważne jest sprawdzenie dokumentu, czy jego stan techniczny jest wystarczająco dobry aby ustalić tożsamość.

PRZEPISY CELNE

W Grecji przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.  Posiadanie, przewożenie środków odurzających uważanych za narkotyki jest zagrożone sankcjami karnymi.

PODRÓŻOWANIE PO GRECJI

W Grecji poza samochodem podróżuje się autobusem, którym można dojechać niemalże wszędzie, pomiędzy większymi miastami kursują samoloty, jednakże taki przelot jest dość kosztowny. Pomiędzy greckimi wyspami, grecy i turyści przemieszczają się promami.  Po samej dzielnicy można się przemieszczać skuterem.

Podróżując po kraju samochodem, obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa, dotyczy to wszystkich pasażerów, również tych na tylnych siedzeniach.  Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy  – 0,6 promili. Polskie prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w Grecji .

Karty płatnicze są akceptowane w hotelach, sklepach, restauracjach. Bankomaty są ogólnie dostępne. Czeki podróżne i Euroczeki są realizowane w większości banków.

 

 

Urzędy pocztowe są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.00 (w niektórych miastach także wieczorem oraz w sobotę rano). Listyskuter wysłane na stałym EURadzie poczta lotnicza docierają do adresatów w Europie po około siedmiu dniach. W przypadku wysp trzeba przyjąć zasadę, ze im większa wyspa, tym krócej trwa doręczenie listu. Za pocztówkę lub list do kraju europejskiego placi sie 0,60 EUR, za ekspres ( katepígonda ), docierający do adresata o dzień lub dwa szybciej, około 3 EUR. Paczki najlepiej wysyłać w urzędach w większych miejscowościach. Tylko wtedy bowiem można spodziewać sie, ze w ciągu jednego dnia dotrą do Aten i na samolot. Znaczki ( grammatósima ) na zwykle listy czy widokówki sprzedawane są także w kioskach ( períptero ). Ich właściciele mają jednak prawo do 10-procentowej prowizji, ale i tak nigdy nie wiedza, ile aktualnie wynosi oplata za znaczki za granice. Skrzynki pocztowe sa jaskrawo żółte, skrzynki ekspresowe – ciemnoczerwone; w otwór oznaczony esoterikó wrzuca sie listy krajowe, w eksoterikó – zagraniczne. Najlepiej wrzucać przesyłki do skrzynek znajdujących sie przy poczcie, gdyż położone dalej nie są opróżniane zbyt często. Z odbieraniem przesyłek na poste restante, zwłaszcza w większych miastach, nie ma problemu. Przesyłki winny być wyraźnie oznaczone jako poste restante, z podkreślonym nazwiskiem adresata, i kierowane na adres wybranego urzędu pocztowego. Należy je odebrać w ciągu miesiąca, legitymując sie paszportem.

Grecja lezy we wschodnioeuropejskiej strefie czasowej, czas jest wiec przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do Polski (np. gdy w Polsce jest 7.00, w Grecji jest juz 8.00). Czas letni rozpoczyna sie tutaj o 4.00 rano w ostatnia niedziele marca, kiedy zegarki przesuwa sie o godzinę do przodu, a kończy o 4.00 rano w ostatnia niedziele września. Cała operacja nie jest szczególnie nagłaśniana w mass mediach, w związku z czym każdego roku wielu obcokrajowców spóźnia sie na pociągi, promy i samoloty. Aktualny czas podaje po grecku zegarynka (tel. 141).

O godzinach pracy w Grecji można powiedzieć właściwie tylko jedno: bez przerwy sie zmieniają. Tradycyjnie juz sklepy otwierane są miedzy 8.30 a 9.30; około południa, kiedy robi sie bardzo gorąco, rozpoczyna sie długa przerwa, trwająca do popołudnia lub późnego popołudnia. Większość sklepów (ale juz nie banki i urzędy) otwiera wówczas ponownie swoje podwoje. W rejonach częściej odwiedzanych przez turystów urzędy i sklepy pracują na ogól w systemie nieco bardziej przypominającym zwyczaje północnoeuropejskie, tj. bez przerwy w środku dnia. Dotyczy to także najważniejszych zabytków archeologicznych i muzeów. Większość instytucji rządowych jest czynna od 8.00 do 14.00, niemniej jednak trzeba być wyjątkowym optymista, żeby przyjść po 13.00 i oczekiwać załatwienia czegokolwiek w tym samym dniu. Firmy prywatne średniej i dużej wielkości oraz punkty usługowe zazwyczaj pracują w godzinach 9.00-18.00. Przerwy w ciągu dnia urządzają sobie na ogól firmy i przedsiębiorstwa zajmujące sie handlem. W najgorętszej porze roku sklepy czynne są teoretycznie w poniedziałki, środy i soboty w godzinach 9.00-14.30 oraz we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8.30-14.00 i 18.00-21.00. W chłodniejszych miesiącach przerwa w ciągu dnia rozpoczyna się nieco później, a kończy o 30-60 min wcześniej. W Atenach wiele firm zaczęło ostatnio pracować zimą bez przerw ( synéchies óres ), ale nie wszyscy stosują sie do tej zasady. Istnieje jednak tak wiele wyjątków od tych reguł, ze jedynie od poniedziałku do piątku miedzy 9.30 a 13.00 można cokolwiek załatwić.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Grecja raczej jest bezpiecznym krajem, jednak należy być ostrożnym w pozostawianiu rzeczy na plaży w restauracji, podczas przepływu promem.

TELEFONY

Grecka telekomunikacja OTE (Organismós Tiliepikinoníon tis Elládos) do niedawna należała do najgorszych w Unii Europejskiej, ale zagrożony prywatyzacja i rozwojem telefonii komórkowej monopolista znacznie poprawił ostatnio poziom swoich usług i obniżył taryfy. Budki telefoniczne z aparatami tylko na karty magnetyczne usytuowane sa zwykle na rogach najruchliwszych ulic. Karty maja 100, 500 lub 1000 jednostek i można je kupić w kioskach, biurach OTE i u właścicieli kiosków z czasopismami. Planując krótki pobyt, nie warto kupować dość drogich kart (najtańsza kosztuje ok. 3 EUR); lepiej dzwonić z períptero , czyli ulicznego kiosku, gdzie w telefonach zainstalowano liczniki (napis móno topikó oznacza, ze nie ma licznika i telefon przeznaczony jest do rozmów lokalnych). Oplate uiszcza sie po skończeniu rozmowy. Inna możliwością jest korzystanie z umieszczonych w barach i hotelach automatów na monety 5-, 10-, 20- lub 50-centowe. Rozmowy lokalne są dosyć tanie (0,15 EUR za 3 min), ale międzymiastowe należą do najdroższych w Europie. Stawka za polaczenia krajowe wynosi 0,16 EUR za minutę z telefonu prywatnego, nieco więcej z automatu. Taniej (10-50%, w zależności od odległości) za rozmowy w obrębie Grecji płaci sie w godzinach 22.00-8.00 oraz przez cala niedziele. Za granice najbardziej opłaca sie dzwonić miedzy 22.00 a 6.00. Rozmowy międzynarodowe ( eksoterikó ) najlepiej przeprowadzać z automatów na karty. Rozmowy z krajami europejskimi kosztują około 0,40 EUR za minutę (z telefonu prywatnego 0,28 EUR). Numer dostępowy Poland Direct – 008004811. Telefony komórkowe cieszą sie ogromna popularnością. W kraju działa trzech operatorów: Panafon-Vodafon, Telestet i Cosmote. Podobnie jak w Polsce, bardzo promowane sa telefony na kartę (przodują w tym zwłaszcza Telestet B-Free i Panafon-Vodafon Á La Carte). Planując paromiesięczny pobyt w Grecji, warto zainwestować okolo 90 EUR, by nabyć przyzwoity telefon i kartę ważną pól roku. Karty (6, 15, 18 EUR) sprzedają wszystkie períptera.

ZAKUPY

Karty płatnicze są akceptowane w hotelach, sklepach, restauracjach. Bankomaty są ogólnie dostępne. Czeki podróżne i Euroczeki są realizowane w większości banków.

Na upominki polecamy, miody, wina, oliwki, sery feta. Poza tym wyroby ludowe, choć to już nie będzie takie tanie, ale na pewno będzie miłym upominkiem z podróży.  W miastach w okresie turystycznym można wiele ciekawych rzeczy kupić na straganach. Na pewno koszty będą niższe, aniżeli w sklepach, czy w supermarketach. Oczywiście targowanie jest jak najbardziej wskazane.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia . Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.

 

ZDROWIE

Aptek w Grecji jest bardzo dużo, otwarte są tak jak sklepy, ale są też i dyżury nocne i w dni świąteczne. Dużą ilość leków w tym też antybiotyki można kupić bez recepty, czego nie polecamy. W przypadku szczepień, które są obowiązkowe, nie ma innych nakazów.

UBEZPIECZNIE

Placówki służby zdrowia prywatne i publiczne są ogólnie dostępne. Przed podróżą warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczania Zdrowotnego – EKUZ, wówczas możesz korzystać z publicznej służby zdrowia. Jeżeli zamierzamy uprawiać sporty wodne, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

RELIGIA

Religią dominującą w Grecji jest prawosławie, to aż ok 87%, reszta dotyczy innych wyznań. Wśród imigrantów dominującą religią jest islam. Katolicyzm jest tu na poziomie ok 0,60%.

ELEKTRYCZNOŚĆ

W sieci płynie prąd zmienny 220 V; w niektórych odludnych rejonach niekiedy stały 110 V. Gniazdka typowe, jak w Polsce.

ADRSY  PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Republiki Greckiej
ul. Górnośląska 35,
00-432 Warszawa
tel. 622 94 60, 622 94 61
fax 622 94 64
e-mail: embassy@greece.pl
Internet: www.greece.pl

Wydział Konsularny
tel. 622 94 62; fax 622 94 63
e-mail: consul@greece.pl

Ambasada RP w Atenach
Chryssanthemon 22
154-52 Paleo Psychico
Ateny, Grecja
tel. centr. (0030 210) 679 7700 fax. (0030 210) 679 7711
e-mail: atenyamb@internet.gr info@poland-embassy.gr
www.poland-embassy.gr

MINI-LEKCJE języka greckiego
Kalimera – dzień dobry
Yassu- cześć
Kalispera – dobry wieczór
Poso kostizi?- ile to kosztuje?
Signomi – przepraszam
Ti kanis ? - jak się masz?
Efcharisto – dziękuję
Den milo elenika – Nie mówię po grecku
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski +1 godz.
Dodatkowy banner