Home > Szukaj wg kraju > Francja > Francja warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Francja warto zobaczyć

Francja naprawdę ma dużo do zaoferowania turystom, bajkowe miasta, piękne plaże, mnóstwo zabytków, wspaniałe krajobrazy, które swoje przełożenie znalazły też na płótnach malarzy.

PARYŻWieża Eiffel

Jest stolicą Francji i miastem zakochanych. Melodyjny język, romantyczne kawiarenki, tajemnicze uliczki przyciągają wszystkie zakochane pary.  Na spacery zapraszamy nad Sekwanę i na Champs Elysees. W muzeum Luwru znajdziemy takie arcydzieła jak portret Mona Lisy, czy Wenus z Milo.

Ważnym punktem wszystkim wypraw turystycznych jest Wieża Eiffla symbolizująca uczczenie stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Każdy element wieży został zaprojektowany osobno. 

Katedra Notre –Dame jest najbardziej rozpoznawalnym gotyckim zabytkiem na świecie. Miejsce znane również z różnych scen z filmów i bajek.

Kolejnym ważnym miejscem zwiedzających jest Łuk Triumfalny zamykający trakt Pól Eliizejskich, to jedno z największych i najbardziej znanych budowli Paryża, która powstała z inicjatywy Napoleona. Ze szczytu Łuku, tarasu widokowego można podziwiać wspaniałą panoramę Paryża. Jedną ze znanych dzielnic Paryża jest Montmartr, to miejsce łączy w sobie historię i nowoczesność. To intrygujące miejsce pełne kontrastów, kabaretów, tancereczek, winnic, wiatraków. Dla wszystkich rodzin z dziećmi ale i dla dorosłych polecamy Disneyland

LYON

Leży w środkowo-wschodniej części kraju nad rzeką Rodanem i Saoną . Zostało założone przez Rzymian w 43r. p.n.e.  Bracia Lumiere zbudowali tu pierwszy kinematograf i nakręcili swój pierwszy film. Obecnie Lyon jest ośrodkiem finansowo –handlowym, siedzibą giełdy i banków.

Poza instytucjami finansowymi, naukowymi znajdziemy tu również część kulturalną, teatry, opery, kina, kabarety, muzea. To właśnie w tym mieście narodził się Antoine de Saint Exupery, autor „ Małego Księcia”.

Lyon dzieli się część nowego i starego miasta. Odwiedzając to miasto warto zwiedzić obie części jednakże cześć historyczna zwana Vieux Lyon posiada liczne gotyckie i renesansowe zabytki, muzea, kościoły, choćby Bazylika Najświętszej Maryi Panny pochodzącej z XIX wieku.  Zwiedzając Lyon nie można pominąć ruin amfiteatru z czasów rzymskich, czy też nabrzeżne budowle, które zachwycają przybywających do tego miejsca turystów.

MARSYLIA

Jest drugim co do wielkości miastem tego kraju i znajduje się na południu Francji. To portowe miasteczko zostało założone przez Greków z Fokai okoł 600 l p. n. e.  jako Massalia.  Statki zawijały do portu w Marsylii od ponad 26 stuleci i mimo, że doki przeładunkowe zostały przeniesione na północ, stary port funkcjonuje nadal jako port rybacki i przystań dla promów kursujących do zamku Chateau d`If.  Budowla ta niegdyś pełniła role więzienia i znalazła swoje miejsce w powieści Dumasa „ Hrabia Monte Christo”.  Trzymano tu przede wszystkim więźniów politycznych i protestantów.  Na wejściu do portu wznoszą się dwa forty : św. Mikołaja i św. Jana. Obie te budowle zostały wzniesione w XIII wieku przez zakon szpitalików z Jerozolimy.  Marsylia jest barwnym miastem choćby i ze względu na mieszkańców  różnych narodowości.

TULUZA

 To przepiękne miasto nazywane też  „ Różowym Miastem” . Nazwa ta ma związek z kolorem cegły. Piękno miasta uwypukla się podczas zachodu

Lawenda

 słońca, gdy kolor miasta zmienia się od różu, poprzez pomarańcz i czerwień, aż po fiolet. Historycznie Tuluza była zamieszkiwana przez celtyckie plemię Wolasków. Miasto posiada dużo zabytkowych kościołów, bazylejek, Muzeum Augustynianów  w którym  można podziwiać  obrazy Rubensa, Delacroix, Toulouse-Lautreca.

BORDEAUX

Bordeaux leży nadz rzeką Garonna, ok. 98 kilometrów od Morza Atlantyckiego. Miasto słynie z produkcji wyśmienitego wina, cenionego na całym świecie. Historycznie w starożytności  Bordeaux było miastem rzymsko – celtyckim, znane jako Burdigalia. Stanowiło silny ośrodek kulturalny prowincji Galii. Później w IV wieku naszej ery miasto znane było ze znakomitych szkół.  Podczas I i II wojny światowej miasto to było tymczasową siedzibą francuskiego rządu.  Bordeaux może poszczycić się licznymi zabytkami, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

CANNES

Położone jest w regionie Prowansja –Alpy –Lazurowe Wybrzeże. W czasach średniowiecznych, aż do początków XIX wieku Cannes było małą rolniczą i rybacką osadą. Odkryte zostało w latach 30 XIX wieku przez francuską ale i  zagraniczną arystokrację, która pobudowała tu swoje rezydencje. Karty historii donoszą, iż szczególne zasługi dla rozwoju tego miasta należą się politykowi brytyjskiemu Lordowi Henremu Peter Broughamowi.

Obecnie sławę miasto zawdzięcza znanemu na całym świecie festiwalowi filmów.  Pomiędzy Cannes a Niceą powstał park technologiczny Sophia-Antipolis. Bulwar La Croisette  jest główną promenadą miasta wzdłuż niej roztaczają się najdroższe hotele w mieście, odwiedzane przez gwiazdy filmowe.

Cannes to najbardziej prestiżowy kurort Lazurowego Wybrzeża. Turystów przyciągają  piękne plaże ale i kosmopolityczny charakter miejscowości. Miasto na pewno oczaruje nas urokiem starego miasta, malownicze domy, czy zamek pochodzący z X wieku oraz rozarium, czyli ogród różany.

Dodatkowy banner