Home > Szukaj wg kraju > Francja
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Francja

Stolica: Paryż
Waluta: euro

Język urzędowy: francuski

ŚWIĘTA

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
  • 14 lipca – Święto Narodowe Francji. Rocznica zdobycia Bastylii
  • 15 sierpnia – Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych (Toussaint)
  • 11 listopada  – Dzień Zawieszenia Broni
  • 25 grudnia – Boże Narodzenie

Podczas większości świąt państwowych instytucje urzędowe i większość  sklepów jest zamknięta. Jeśli  jakieś święto przypada w poniedziałek lub w czwartek, Francuzi przedłużają sobie wolne o poniedziałek lub piątek.

BramaWALUTA

Walutą obowiązującą we Francji jest euro. Uważa sie powszechnie, że Francja nie należy do krajów tanich. Jednak ceny podstawowych produktów nie różnią się zbytnio od cen w Polsce. Będąc we Francji warto zagladać na miejscowe targowiska , gdzie znaleźć można  duży wybór artykułów spożywczych w korzystnych cenach – sery, ryby, a przede wszystkim owoce i warzywa

ZAKUPY

Będąc we Francji, która uchodzi za eksperta w dziedzinie  mody, perfum i innych różnego rodzaju luksusowych towarów i dodatków,  nie sposób wprost nie oddać sie zakupowemu szaleństwu.
Należy pamiętać o tym, że w centrum stolicy obowiązują oczywiście najwyższe ceny.  Natomiast robiąc zakupy w czasie weekendu na pchlim targu, na przykład w Porte de Clignancourt, możemy już zaoszczędzić znaczną sumkę. Największe paryskie domy handlowe – Galeries Lafayette i Printemps na bulwarze Haussmanna, oferują  szeroki asortyment towarów. Przy Rue de Rennes czy Parvis de la Défense znajdują się filie znanej na świecie sieci domów handlowych ENAC.
Będąc we Francji trudno także  oprzeć się pokusie zakupu  obrazków przedstawiających Paryż o różnych porach dnia i roku, które  licznie oferowane są  na bulwarach sekwańskich. Możemy także zakupić miniatury przedstawiające charakterystyczne budynki Francji, takie jak: Wieża Eiffla czy katedrę Notre – Dame. Panie  natomiast z pewnością skuszą się na któryś z szykownych szalów, sprzedawanych na paryskich ulicach.
Dla osób zamierzających przebywać we Francji dłuższy czas doskonałym rozwiązaniem jest korzystanie z tzw. kart rabatowych (les cartes de la fidelite) uprawniających do upustów przy zakupach.

ŻaglówkaPRZEPISY WIZOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Francuskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.
Te same zasady obowiązują przy podróżach do francuskich departamentów zamorskich, tj. Gwadelupy, Martyniki, Gujany Francuskiej i Reunion. Natomiast przy wyjazdach na obszar francuskich zamorskich wspólnot terytorialnych (poza metropolią i wymienionymi wyżej departamentami zamorskimi) na okres przekraczający 90 dni niezbędna jest wiza – z wyłączeniem przypadków prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub posiadania zezwolenia na pracę na tych terytoriach.
W przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu.

PRZEPISY CELNE

Zgodne z normą unijną. Funkcjonariusze francuskich służb celnych mogą przeprowadzać kontrole na całym obszarze Republiki Francuskiej, także w mieszkaniach prywatnych. Za przemyt narkotyków i handel nimi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wwóz podrobionych artykułów znanych firm francuskich jest karany.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE I UBEZPIECZENIE

Francuski system opieki zdrowotnej jest uznawany za jeden najlepszych na świecie. Francja nie jest zaliczana do krajów o podwyższonym stopniu ryzyka epidemiologiczno–zakażeniowego. Zatem przed wyjazdem do tego kraju nie ma specjalnej potrzeby szczepień ochronnych.
Koszty leczenia we Francji są raczej wysokie.  . Wizyta u lekarzy kosztować nas może w granicach 30 – 70 euro, jedna doba pobytu w szpitalu 600 – 1500 euro. Apteki (Pharmacies) we Francji oznaczone są za pomocą zielonych, neonowych krzyży.

Wyjeżdżając  do Francji należy zaopatrzyć się  w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą można uzyskać w każdym z oddziałów polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadanie tej karty uprawnia do otrzymania podstawowych świadczeń zdrowotnych na terenie Francji, których koszty po powrocie do Polski zwracane są przez NFZ. Warto jednak  wykupić przed wizytą we Francji  także dodatkowe, prywatne ubezpieczenie lub pakiety, które gwarantować będą pokrycie wydatków na pomoc medyczną w szerszym zakresie, jak i wizytę w prywatnych szpitalach i klinikach. Dodatkowymi ubezpieczeniami, nad zakupem których warto się także zastanowić, są: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków oraz assistance.

BEZPIECZEŃSTWO

Należy  zachować szczególne środki ostrożności w Paryżu oraz  w innych dużych francuskich  miastach, a także na Lazurowym Wybrzeżu.  W miejscach użyteczności publicznej: metrze,  kolejce podmiejskiej, muzeach, sklepach, plażach na południu kraju, często zdarzają się bowiem kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Nie należy także pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i w samochodach. Problemem w dużych miastach stały się kradzieże dokonywane przez młodych przestępców na skuterach i motocyklach. Obserwują oni jadące samochody, w których na siedzeniach znajdują się cenne przedmioty. Kiedy auto zatrzymuje się, np. na czerwonym świetle, otwierają drzwi samochodu lub wybijają szybę, zdarza się również, że  rozpylają wewnątrz gaz łzawiący.  Ofiarami tego rodzaju napadów padają najczęściej samotnie prowadzące samochód kobiety.

Kobiety w podróży
We Francji ludzie są bardzo przyjaźni i chętni do pomocy.  Nawet jeśli nie znamy języka  możemy liczyć na ich pomoc. Francuzi są w większości mili i uśmiechnięci.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Ambasada Republiki Francuskiej
ul. Piękna 1, 00-477 Warszawa
tel. 529 30 00; fax 529 30 01
e-mail: press@ambafrance-pl.org
Internet: http://www.ambafrance-pl.org

Wydział Konsularny
tel. 529 30 00; 529 30 51
fax 529 30 04

Ambasada RP 1 rue de Talleyrand, 75007 Paris, France
tel. (0-033) 14 31 73 405
fax. (0-033) 14 31 73 407
e-mail: info@ambassade.pologne-org.net
strona www: www.ambassade.pologne.net

Konsulat Generalny RP w Paryżu
5 rue de Talleyrand, 75007 Paris
tel. (0-033) 14 31 73 422, 14 31 73 474
fax. 14 31 73 434
e-mail: info@consulat-pologne-paris.com.fr
www.consulat-pologne-paris.com.fr

Konsulat Generalny RP w Lyonie
79 rue Crillon, 69006 LYON, Cédex 06, France
tel. (0-033) 04 78-93-14-85
fax. (0-033) 4 37 51 12 36
e-mail: konsulat.rp.lyon@wanadoo.fr
strona www: www.lyon.consulat.pologne.net
Konsulat Generalny RP w Strasburgu
2 rue Geiler, 67000 Strasbourg, France
tel. (0033) 388 37 23 20
fax.(0033) 388 37 23 30
strona www: www.consulat-pologne-strasbourg.org
e-mail: kgrps@consulat-pologne-strasbourg.org

Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy
2 rue Geiler, 67000 Strasbourg, France
tel. (0-033) 388 37 23 00
fax. 388 37 23 10
Dyżurny tel. kom. (0033680418764)
e-mail: rep.perm@coe-poland.org
www.coe-poland.org

Konsulat RP w Nicei
Konsul Honorowy: Eugene Horoux-Horszowski (francuski, polski)
57, boulevard Victor-Hugo, 06200 Nice
tel. (0-033) 4 938 23 972
fax. 4 938 24 549
consulhonoraire@aol.com

MINI-LEKCJE języka francuskiego
Bonjour - dzień dobry
Salut - cześć
Bonsoir - dobranoc
Comment êtes-vous? - jak się masz?
Comment t’appelles -tu? - jak się nazywasz?
Au revoir - do widzenia 
Merci – dziękuję
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
czas względem Polski +0 godz.
konkurs zimowy