Home > Szukaj wg kraju > Egipt > Egipt warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Egipt warto zobaczyć

 

HURGHADA

Niegdyś spokojna osada rybacka, od lat siedemdziesiątych wciąż rozbudowywana, jest dziś miastem liczącym 35 000 mieszkańców i turystów. Sławę swą osiągnęła dzięki wspaniałemu usytuowaniu nad lazurowym, kryształowo czystym Morzem Czerwonym obfitującym w bajecznie kolorowe podwodne łąki raf koralowych. Główna ulica, biegnąca równolegle do morza, oddziela pustynię od części, w której usytuowane są luksusowe hotele.
Hurghada znana jest z możliwości uprawiania sportów wodnych. Amatorzy tego typu wypoczynku mogą jeździć na nartach wodnych, skuterach, motorówkach, bądź mogą nurkować i podziwiać rafę koralową oraz życie podwodne.

Bliskość bezkresnej pustyni, malowniczy łańcuch górski, cicha i spokojna okolica, ciepłe morze, piękne baseny, czyste powietrze. To walory, które przyciągają jak magnes turystów z całego świata. Idealne miejsce wypoczynku dla miłośników słońca i sportów wodnych.

Barwne rafy koralowe, skaliste wąwozy pustyni, wysmukłe palmy oraz słońce przez cały rok. Orientalny urok Hurghady, to bazar z pamiątkami, palarnie sziszy i taniec brzucha.Egipt rafa koralowa

SHARM EL SHEIKH

Kurort Sharm El Sheikh to perła egipskich kurortów. To określenie najlepiej oddaje charakter tego miejsca.

Sharm El Shaikh składa się z trzech zatok: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay wraz z Hatabą. Sławę swą osiągneło dzięki znakomitemu usytuowaniu; kryształowo czystemu, mieniące się wszystkimi odcieniami błękitu Morza Czerwonego obfitującego w bajecznie kolorowe rafy koralowe. Podwodne ogródy koralowców, piękne, piaszczyste plaże Synaju ściągają co roku rzesze turystów spragnionych słonecznego wypoczynku.

Obecnie Sharm el Shaikh jest najważniejszą miejscowością wypoczynkową w basenie zatoki Aqabq, jest to też międzynarodowe centrum mediacyjne w sprawach bliskiego wschodu, dlatego niech Państwa nie zdziwi jeśli podczas pobytu część dróg w mieście będzie zamknięta ze względu na „spotkania na szczycie”. Sharm to również światowa mekka pasjonatów nurkowania, ze względu na podwodny park krajobrazowy Ras Muhamed. W Sharmie, a dokładniej w Naama Bay znajdziecie Państwo atrakcje, do jakich niewątpliwie należą; odwiedziny w „Hard Rock Cafe” czy „Planet Holywood”, a jeśli zabraknie wam gotówki zawsze możecie wybrać się do kasyna na black jacka czy ruletkę, aby podreperować budżet domowy. Dla odważnych proponujemy nurkowanie z rekinami w Shark’s Bay lub wieczorne przejażdżki na quadach jedynie przy blasku księżyca. Nie zapomnijmy jednak o górze Mojżesza, która znajduje się tuż obok hotelu w miejscowości St.Catrine. Szczególnie polecane dla amatorów nurkowania.

 ASUAN

Asuan leży na wschodnim brzegu Nilu, 90 km od Kairu i nazywany jest ostatnim bastionem arabskim – bramą do Czarnej Afryki. Jest znanym w świecie miastem, w którym ze swoim suchym, słonecznym klimatem tworzy idealne warunki do leczenia chorób takich jak reumatyzm, artretyzm oraz wszelkich przeziębień. Jest to również znane źródło budulca stąd pochodzi większość bloków granitowych, które wykorzystywano do robienia posągów i obelisków. Miasto kryje w sobie mnóstwo starożytnych zabytków, dlatego turystom odwiedzającym tę niezykłą miejscowość wydaje się, jakby czas zatrzymał się w miejscu.

Miasto w niczym też nie przypomina pustyni. Obecność srebrzystego Nilu sprawia, że mnóstwo tu zielonych wysokich palm i tropikalnej roślinności, które w otoczeniu złocistego piastku tworzą niezwykły klimat i krajobraz.

Atmosfera antyczności zaklęta jest w pradawnych budowlach i posągach. Dla turystów, którzy lubią aktywny wypoczynek dobrą rozrywką będzie wycieczka po Nilu. Najlepiej wybrać się promem turystycznym lub faluką, które zabiorą nas w niezapomnianą podróż po najbardziej urokliwych zakątkach, a przy okazji pozwolą zobaczyć liczne zabytki usytuowane nad samym brzegiem. Dla tych, którzy w czasie urlopu najbardziej cenią sobie dobrą zabawę i rozrywkę Asuan oferuje całą gamę restauracji i kafejek, w których serwowane są dania regionalne i europejskie. Na spacer w cieniu egzotycznych palm najlepiej wybrać się asuańską promenadą. To właśnie z kafejek przy promenadzie dobiega nubijska muzyka, tutaj też można zjeść dania ze świeżych ryb. W Asuanie nie będą się nudzić również miłośnicy sztuki starożytnej – dużo tu staroegipskich grobowców i świątyń. Atrakcją są też pobliskie kamieniołomy. Można w nich podziwiać obelisk przeznaczony dla królowej Hatshepsut, który ważyłby 1200 ton, jednak pojawienie się na nim pęknięć spowodowało, że nigdy nie został skończony.

 LUXOR

egipskie piramidyLuxor to centrum kulturalne starego Egiptu. Jest jeden z piękniejszych zakątków Egiptu – wizytówka arabskiej kultury i sztuki, skarbnica dziedzictwa przodków. Do zwiedzania zachęca rząd światowej klasy zabytków – najpiękniejsze i największe Świątynie i Grobowce Świata. Miejscowość oddalona jest od Kairu o 676 km jazdy samochodem, 671 km- pociągiem, a od Asuanu 223 km. Łączy w sobie archaiczność z nowoczesną architekturą i bardzo rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną. Właśnie tutaj można posmakować regionalnych smakołyków w licznie występujących tu barach i knajpkach i posłuchać typowej numbijskiej muzyki. ŚWIˇTYNIE Świątynia w Karnaku została zbudowana 20 stuleci przed Chrystusem. Była siedzibą boga Amon-Re, a jednocześnie stanowiła pewien rodzaj starożytnego Centrum Zarządznia. Świątynie innych bogów były stopniowo dołączane, aż do powstania całego kompleksu światyń. Na ich terenie można uczestniczyć w spektaklu Światło – Dźwięk. Jest on prowadzony po angielsku, niemiecku, francusku i po arabsku.

Świątynia Narodzin w Luksorze Wybudowana przez Amenhotepa III-go (1405 do 1367 przed Chrystusem) jako Dom Boga dla Amona, w miejscu gdzie wcześniej stała kapliczka. Świątynia Hatszepsut (po przeciwej stronie Nilu) zbudowana przez Królową Hatszepsut, znana teraz pod nazwa „Ad-DeirEl-Bahari”, ponieważ w 7 w n.e. był tu klasztor (po arabsku Deir). Świątynia Ramesseum zbudowana była dla uczczenia dwóch bogiń: Bogini Hator – pani Synaju, bogini miłości oraz Maat – bogini sprawiedliwości. GROBY W DOLINIE KRÓLÓW Grobowiec Tutenchamona to najbardziej znany wśród egipskich grobowców, przechowuje niesamowite, unikatowe starożyutne skarby, które stanowią również unikatowe znalezisko archeologiczne, dla potomnych – są bogatym źródłem informacji o pradawnej egipskiej kulturze, wierzeniach i sztuce. Grobowiec został odkryty w 1922 roku. Grobowiec Seti I jego fenomen to sufit, który przedstawia niebo z gwiazdami i konstelacjami. Ściany przedstawiają sceny nocnej wędrówki Słońca przez podziemny świat. Inne grobowce: do egipskich grobowców, które cieszą się wielką popularnością turystów oraz znawców sztuki i historii należą grobce Ramzesa IV, Merenptaha, Ramzesa III, Totmesa II, Ramzesa IX, Ramzesa VI, Horemheba. Inne grobowce do zwiedzania (także w Dolinie Królowych) to Nefer-Hopti, Kam-im-das Nesferati (małżonki Ramzesa II).

GIZA

Piramidy w Gizie są najbardziej znanymi zabytkami starożytnego Egiptu. Kompleks piramid oraz pozostałości miasta były atrakcją turystyczną już w starożytności. Zespół największych i najokazalszych piramid w Gizie obejmuje trzy piramidy zbudowane w Egipcie piramidę Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Wszystkie z nich mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Te masywne kamienne budowle powstały ponad 4500 lat temu na kamienistym, pustynnym płaskowyżu blisko Nilu. Te intrygujące budowle wydają się być czymś więcej niż tylko grobowcami władców Egiptu. Rozmieszczenie tych budowli jest uznawane za nośnik informacji pomiędzy ich budowniczymi, a współczesnymi badaczami. Pomimo poziomu współczesnej wiedzy, wiele tajemnic, które piramidy skrywają chyba nigdy nie zostanie rozwiązanych.

Wielka piramida Cheopsa jest największą piramidą egipską i uznana została przez starożytnych Greków za jeden z „siedmiu cudów świata” Cheops rządził Egiptem w latach 2589-2566 p.n.e – szczytowy okres rozwoju kultury i gospodarki państwa. Po swojej śmierci został on pochowany w piramidzie, która zadziwia zarówno wielkością jak również matematyczna precyzją. Wśród egipskich przewodników krąży opinia, iż Wielka Piramida zbudowana została z 2,3 miliona kamiennych bloków. Boki piramidy skierowane są dokładnie w stronę czterech kierunków świata. Mają one 230 metrów długości i różnica między nimi nie jest większa niż kilka centymetrów. Oryginalnie piramida liczyła 146 m wysokości. Niezależnie od ilości zdjęć, przewodników, opisów na temat sfinksa przejrzymy nie jest to w stanie przygotować nas na wrażenia jakich dostarczy oglądanie go na własne oczy. Czytając wspomnienia z Gizy najczęściej pojawiająca się opinia mówi, że warto to miejsce odwiedzić właśnie dla Sfinksa, gdyż piramidy są tylko dodatkiem do niego. Wyrzeźbiony w skałach płaskowyżu Giza jest tajemniczym fenomenem starożytnego Egiptu.
Z ciałem lwa i głową ludzką Sfinks stał się egipskim symbolem siły i mądrości. Tym, co oprócz Sfinksa bezsprzecznie kojarzy się z Egiptem są monumentalne budowle – piramidy – świątynie, miejsce kultu, grobowce. Tajemnica wokół celów, jakie miały spełniać ciągle przyciąga nowych entuzjastów. Respekt i podziw nieustannie budzi ich wielkość – największa z nich Cheopsa, ma podstawę o boku 227,0 m i wysokość 147,0 m, piramida Chefrena (tzw. Wielki Kefren), jest wysoka na 137,0 m, piramida Mykerinosa ma tylko 62,0 m wysokości. W sąsiedztwie tych monumentalnych budowli wybudowano mniejsze – stanowiące miejsce pochówku ważnych egipskich dostojników i kapłanów. państwowych.Egipt piekne egipcjanki papirus

KAIR

Kair był sercem Egiptu przez ponad 1000 lat i jest ilustracją głębokich podziałów istniejących w kraju. To w Kairze świat średniowieczny splata się ze współczesnym światem zachodnim w nieładzie glinianych lepianek i niebosiężnych nowoczesnych biurowców, błyszczących samochodów i wozów ciągniętych przez osły. Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych kopuł islamskich świątyń, minaretów i wielkich kolorowych bazarów, na których prezentowana jest niesamowita różnorodność towarów. Przez słynnego historyka Herodota stolica Egiptu została nazwana „darem Nilu”. Zdumiewające zabytki przypominają, że starożytna cywilizacja rozwinęła się na tym terenie ponad 3500 tysiąca lat temu i kształtowała kultury wielu ludów i plemion.

Nikt tak naprawdę nie wie, ilu ludzi mieszka w Kairze. Szacunkowe obliczenia sugerują liczbę rzędu 12-16 mln, a same liczne tu slumsy i nielegalne obozowiska dają schronienie około 5 milionom ludzi. Potomkowie starożytnych Egipcjan stanowią 98% ogółu ludności, w tym Koptowie około 7%. Egipt zamieszkują również Nubijczycy i plemiona berberskie. Religią ogółu jest tu islam, tylko niewielki procent ludności to chrześcijanie (plemiona koptyjskie). Życie skupia się tu w delcie Nilu. Deficyt budownictwa mieszkaniowego jest okropny, a ruch uliczny praktycznie uniemożliwia normalne życie. Rząd egipski rozpoczął kampanię mającą rozwiązać te bolączki, budując sieć metra i zakładając satelickie przedmieścia. Kair islamski (nie bardziej islamski niż reszta miasta) jest starą średniowieczną dzielnicą. Wkraczając na jej obszar niemalże cofasz się w czasie sześć czy siedem wieków. Jest to najgęściej zaludniona część Egiptu i pewnie całego Bliskiego Wschodu. Dzielnice jak Darb al-Akmar są pełne małych uliczek, chałup z suszonej cegły, wędrownych sprzedawców jedzenia, kóz, wielbłądów i osłów. Na każdym kroku są tam meczety i świątynie, a powietrze wypełnia ostry zapach kurkumy i kminku, zwierząt i brudu.
Kilka interesujących obiektów w dzielnicy islamskiej to meczet Ibn Tuluna z IXw. – jeden z największych meczetów na świecie, Mauzoleum Imama asz-Szafi – największy islamski grobowiec w Egipcie, w którym pochowano jednego z największych świętych islamu, i cytadela – budząca grozę; średniowieczna forteca, która przez 700 lat była siedzibą egipskich władców. W obrębie cytadeli znajdują się trzy główne meczety i kilka muzeów. Kair koptyjski został pierwotnie zbudowany jako rzymskie miasteczko forteca. Powstał o kilkaset lat wcześniej niż Kair islamski i był ostoją jednej z pierwszych na świecie wspólnot chrześcijańskich. Jest to jednak święte miejsce nie tylko dla zamieszkujących go koptyjskich chrześcijan, ale również dla żydów i muzułmanów

TABA

Malownicze miasteczko położone na pograniczu Egiptu, Izraela, Jordanii i Arabii Saudyjskiej w najdalej na północ wysuniętej części zatoki Aqaba. Charakteryzuje się przede wszystkim niespotykanymi nigdzie na świecie cudownymi widokami. Piaszczysta plaża w Tabie, liczne bary, kafejki, restauracje, niewielkie zatoczki, laguny, wysepki, a nawet fiordy, kontrastują z majestatyczną surowością masywów górskich otaczających zatokę. Tylko stąd, z wybrzeża wypływają małe stateczki, którymi można dostać się na słynną skalistą Wyspę Faraonów wraz z jej nie mniej sławną Fortecą Salah El – Din, wybudowaną w XII wieku przez Krzyżowców jako schronienie dla pielgrzymów podążających z Jerozolimy w Kierunku Góry Synaj.

Również z Taby można wybrać się na wyprawę do Klasztoru Świętej Katarzyny (pieszo, lub na wielbłądach), powstałego z inicjatywy rzymskiego imperatora Justyniana, położonego na wysokości 2285 m n.p.m., na wspomnianej już świętej Górze Synaj, w miejscu, gdzie przed wiekami Bóg przemówił do Mojżesza pod postacią płonącego krzewu. Przed milionami lat Synaj znajdował się pod powierzchnią oceanu, a powolna erozja skał wapiennych przyczyniła się do powstania intrygujących swą kolorystyką formacji skalnych Kolorowego Kanionu, będącego kolejną atrakcją regionu, idealną jako cel pieszej górskiej wycieczki. Taba to bliskość różnorodnych kultur, dziewicze jeszcze pejzaże, ponad 20 znanych na całym świecie centrów nurkowania ( w tym jedno z najbardziej spektakularnych – Ras Mohammed ) i zabarwione mistycyzmem zachody słońca nad zatoką Aqaba. Wakacyjna idylla bez granic

Dodatkowy banner