Home > Szukaj wg kraju > Egipt
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Egipt

Stolica: Kair
Waluta: funt egipski (EGP), 1 EGP = 100 piastrów;

Język urzędowy: arabski

Egipt to państwo usytuowane w północno-wschodniej części Afryki i na półwyspie Synaj w Azji. Stolicą jest Kair. Powierzchnia kraju to ponad 1 mln km2 a ludność to 81,7 mln. Egipt to raj dla turystów o każdej porze roku. Temperatura rzadko spada tu poniżej 30 st. a piękne plaże, rafy koralowe, krystalicznie czysta i ciepła woda przyciągają turystów ze wszystkich stron świata. Kolejną atrakcja turystyczna są słynne piramidy oraz inne starożytne budowle.   Rozległe obszary Egiptu zajmują pustynne równiny wzniesione średnio kilkaset metrów nad poziomem morza. Napotkać można także Przez Egipt przepływa najdłuższa rzeka świata –Nil, która ma długość ponad 6 tys metrów. W dolinie rzeki zamieszkuje większość ludności Egiptu. Egipt to jedno z najlepiej rozwiniętych państw afrykańskich. Turystyka jest głównym źródłem dochodu kraju. Turyści chętnie odwiedzają nie tylko Kair ale także Luksor czy Aleksandrię. Oczywiście nie można zapomnieć o egipskich kurortach takich jak Hurghada czy Sharm El- Sheik.

Egipt ma niezwykle bogatą, burzliwą i długą historię, dlatego budowle, świątynie i monumentalne posągi tu występujące, są nie tylko światowej klasy zabytkami, ale także świadectwem panowania na tym terenie różnych ludów tworzących wspólną, wspaniałą cywilizację.Sfinks piramidy Egipt

ŚWIĘTA

Dni wolne
W Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek!!! Dlatego nie zdziwmy się, jeśli tego dnia tygodnia zastaniemy zamknięte sklepy, banki i instytucje publiczne.

OBYCZAJE W HOTELACH
Obyczaje w hotelach nie różnią się w zasadzie od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone w zwykłych sytuacjach nie stanowią żadnego problemu. Koniecznie jednak należy pamiętać o tym, aby nie opalać się topless. Na terenie hotelu alkohol jest dostępny bez ograniczeń. Przed zamówieniem warto zapytać się o cenę, aby uniknąć późniejszej, niezbyt miłej niespodzianki. W wielu hotelach wnoszenie jakichkolwiek napojów do pokoju jest zabronione. W większości hoteli panów obowiązuje noszenie długich spodni do wieczornego posiłku. Personel hotelowy z pewnością postara się pomóc Państwu i okaże wiele serdeczności. Prosimy o wyrozumiałość, jeśli nie wszystkie Państwa życzenia zostaną od razu spełnione. Ponieważ Egipcjanie bardzo interesują się obcokrajowcami, nie powinno dziwić Państwa, jeśli ktoś będzie dokładnie wypytywał o rodzinę, zawód czy miejsce zamieszkania. Egipcjanie robią to z grzeczności. Jeśli jednak pytania wydadzą się Państwu zbyt natrętne, radzimy grzecznie pożegnać się z rozmówcą. Personel sprzątający to w egipskich hotelach prawie wyłącznie mężczyźni. W Egipcie nie jest dobrze widziane, aby kobiety funkcjonowały w społeczeństwie poza rodziną, rzadziej widuje się je w życiu publicznym. Gdy ktoś zostanie zaproszony do czyjegoś domu, musi pamiętać, że przyjęte jest, aby pojawić się z małym prezentem, np. ciastkami.

BAKSZYSZ
Każdy turysta usłyszy od Egipcjanina „bakszysz”, co oznacza dosłownie podziel się majątkiem. Bakszysz należy się również kelnerom i barmanom. Można zaokrąglić rachunek lub dołożyć banknot jednofuntowy, jeśli zamówienie jest wliczane do rachunku za pokój. W zasadzie każda usługa w Egipcie związana jest z bakszyszem. Jednak generalnie należy go dawać tylko wtedy, gdy jest się zadowolonym z usługi. Bakszysz można wręczyć personelowi hotelowemu również na początku pobytu. Turysta w rozumieniu Egipcjan ma pieniądze, a oni nie i dlatego, ich zdaniem, powinien podzielić się nimi. Jest to zwyczaj związany z religią islamu, który nakazuje wiernym oddawanie części swych dochodów dla biednych. Dawanie „bakszyszu” (napiwków) jest mile widziane.

ZACHOWANIE TAKTU
W Egipcie nie występują szczególne normy prawne. Należy jednak zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza miejscami turystycznymi krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych jest uznawane za niestosowne. Przebywając poza hotelem, należy zwracać szczególną uwagę na odpowiedni ubiór. Pary powinny unikać wymiany czułości w miejscach publicznych. Publiczne okazywanie uczuć drugiej osobie nie idzie w parze z moralnością Egipcjan. Istotne jest również zachowanie taktu podczas fotografowania. Jeśli mają Państwo ochotę kogoś sfotografować, najlepiej zapytać wcześniej o zgodę. Po zrobieniu zdjęcia fotografowanym osobom należy się naturalnie bakszysz. Na bazarach trzeba się targować. Oznacza to, że Państwa „zadaniem” jest obniżenie podanej przez sprzedawcę ceny o ok. 50%. Może to czasami trochę potrwać. Zwykle zostaną Państwo poczęstowani herbatą i wciągnięci w rozmowę np. o rodzinie, potem znów padnie cena towaru itd. Jeżeli po długich pertraktacjach cena nadal wydawać się będzie Państwu za wysoka, można grzecznie pożegnać się z właścicielem i wrócić po kilku dniach. Cena powinna być wtedy nieco niższa. Panie powinny zrezygnować ze zbyt wiele odsłaniających strojów. Nie tylko dlatego, że mogłoby to je narazić na niedwuznaczne propozycje, ale dlatego, że występują tym samym przeciwko przyjętym w Egipcie obyczajom. Mężczyznom z kolei nie wypada pokazywać się publicznie w krótkich spodenkach. Baczną uwagę na strój należy zwrócić, wybierając się do meczetu. Panie muszą mieć całkowicie zakryte ramiona i nogi, a panowie nogi. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty. Jeśli więc nie lubią Państwo chodzić boso, radzimy zabrać skarpetki. W godzinach modłów meczety nie są dostępne dla turystów. Panie powinny zrezygnować z palenia papierosów w miejscach publicznych, ponieważ nie jest to dobrze widziane. Jadając w miejscowych restauracjach, nie należy po posiłku prosić o alkohol. Napoje alegipski bazarkoholowe można dostać tylko w międzynarodowych barach i restauracjach. Również na zakupy należy zabrać ze sobą drobne banknoty, żeby uniknąć kłopotów z wydaniem reszty. Sprzedawcy często uznają resztę za bakszysz i celowo nie chcą jej wydać.

TARGOWANIE
Targowanie się jest zwyczajem typowym dla wszystkich krajów arabskich. Dopuszczalne jest prawie wszędzie – szczególnie na bazarach oraz w sklepach z pamiątkami. Dobrze jest pamiętać, że cena wywoławcza jest mocno przesadzona.Ceny dla turystów są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależą również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze, a kończąc na pamiątkach.

ZRYWANIE I WYWOŻENIE KORALOWCÓW
Zrywanie i wywożenie koralowców jest zakazane. Kara w przypadku znalezienia w bagażu koralowca wynosi około 2000 USD!!

CENA
Ceny dla turystów są w 99% przypadków wyższe niż dla Egipcjan, zależą również od narodowości kupującego, targowanie się podczas robienia zakupów jest czymś normalnym, a nawet wskazanym. Obniżyć można cenę niemal wszystkiego począwszy od noclegu przez obiad w barze, a kończąc na pamiątkach. Na oszczędne życie powinno starczyć ok 20 USD dziennie. Zawsze trzeba mieć przy sobie trochę drobnych na napiwki czyli bakszysz. Oczekują ich pracownicy hoteli, kierowcy taksówek i miejscowi, których sfotografujemy.

APTEKI
Apteki znajdują się przy prawie każdej większej ulicy. Większość aptekarzy mówi po angielsku. Lekarstwa można w większości przypadków otrzymać bez recepty. Ponadto w aptekach można nabyć środki higieny i mleczko do opalania.

BANKI
Bank i wymiana pieniędzy. W większości hoteli znajdują się filie banków, gdzie można wymienić gotówkę i czeki podróżne. W niektórych hotelach można też otrzymać gotówkę za okazaniem karty kredytowej. Aktualny kurs dnia wywieszony jest obok.

SALONY FRYZJERSKIE
W części w Sharm el Sheik są salony fryzjerskie. Dobry zakład fryzjerski znajduje się w Hurghadzie, przed hotelem Helnan Regina (fryzjerstwo męskie). Po przeciwnej stronie (obok McDonald’sa) jest fryzjer damski.

KARTY KREDYTOWE
Wszystkie hotele honorują przy rozliczeniu końcowym powszechnie używane, międzynarodowe karty kredytowe. Jeżeli bank w Państwa hotelu nie akceptuje kart kredytowych, w Downtown jest kilka bankomatów, w których przy użyciu kodu PIN można dokonać wypłaty gotówki.

TAKSWÓWKI WIELOOSOBOWE
Najbardziej popularnym środkiem lokomocji w Egipcie są taksówki wieloosobowe. Są to najczęściej mikrobusy, kursujące pomiędzy różnymi dzielnicami miasta. Nie mają one stałego rozkładu jazdy. Podróż taką taksówką to prawdziwe przeżycie. Wystarczy stanąć na skraju ulicy i poczekać, aż zatrzyma się taksówka. Przy wsiadaniu podaje się kierowcy cel podróży, trzymając w pogotowiu odliczone pieniądze za przejazd (ok. 1-2 EGP). Jak zdradza sama nazwa: taksówka wieloosobowa, czasem zdarza się, że przejazd odbywa się okrężną drogą, co może zabrać sporo czasu. W końcu jednak taksówka dowiezie Państwa do celu. Jeżeli jednak zależy Państwu na czasie, powinni Państwo wziąć zwykłą taksówkę (samochód osobowy). Cena przejazdu będzie w takim wypadku wyższa. Ważne jest, aby wynegocjować cenę przejazdu jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Ceny z większości hoteli na starówkę kształtują się w granicach 15-20 EGP. Opłatę należy uiścić po dojechaniu na miejsce. Postoje taksówek można znaleźć przed większością hoteli oraz w strefach typowo turystycznych, np. w okolicy bazaru.

AUTOBUSY LINIOWE
Autobusy liniowe kursują tylko jako autobusy tranzytowe do Kairu, Luksoru i Assuanu. Bliższe informacje uzyskają Państwo u rezydenta. W sezonie turystycznym większość hoteli utrzymuje autobusy wahadłowe, częściowo nawet bezpłatne. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać w recepcji lub u rezydenta.Egipt restauracja na plazy

WYNAJEM SAMOCHODÓW
Ze względu na wyjątkowo trudne dla Europejczyków warunki drogowe w Egipcie stanowczo odradzamy wynajem samochodu. W Egipcie nie tylko drogi są w fatalnym stanie, ale również i same pojazdy! Nocą jeździ się tu bez świateł, dając tylko sygnał świetlny na widok nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu. Drogi czteropasmowe traktowane bywają jak ośmiopasmowe, a samochody wyprzedzają się nawzajem mimo ogromnego natężenia ruchu. Aby wyjechać z miasta, należy zbierać się w punktach kontrolnych. W określonych porach można się tutaj przyłączyć do konwoju. Samodzielnie, tj. bez konwoju, nie wolno poruszać się po drogach. Punkty kontrolne usytuowane są niedaleko El Gouny na północy i ok. 10 minut na południe od Hurghady, w kierunku Safagi.

NABOŻEŃSTWA
Nabożeństwa: w Hurghadzie i Luksorze w każdą niedzielę, w kościele koptyjskim (Downtown), o godz. 7.00 i o 9.00.

POCZTA
Poczta: Urząd pocztowy znajduje się w Downtown. Oprócz zwykłych listów i kart pocztowych można tu również nadać przesyłki ekspresowe. Znaczki pocztowe są do kupienia w większości hoteli.

POMOC LEKARSKA
W większości kurortów w prawie każdym hotelu jest lekarz (najczęściej posługuje się on językiem angielskim), którego można wezwać o każdej porze dnia i nocy. Koszty konsultacji muszą Państwo opłacić od razu. Jeżeli posiadają Państwo prywatną polisę ubezpieczeniową, można poprosić lekarza o wystawienie szczegółowego rachunku, który po powrocie będzie można przedstawić ubezpieczycielowi w celu refundacji kosztów. Również posiadając obowiązkowe ubezpieczenie, powinni Państwo uzyskać od lekarza szczegółowy rachunek.

NAPIĘCIE W SIECI
Napięcie w sieci wynosi 220 V.

TELEFONY
W większości hoteli istnieje możliwość telefonowania bezpośrednio z pokoju. Prosimy zwrócić uwagę na ewentualne wskazówki znajdujące się w pokoju. Numer kierunkowy do Polski: 0-048.

WODA PITNA
Prawie wszystkie hotele mają własne urządzenia do odsalania wody morskiej. Woda z kranu nadaje się do mycia zębów, ale nie poleca się jej do picia. W barze hotelowym można kupić wodę pitną w dużych butelkach.

MINI-LEKCJE języka arabskiego
salam aleikom – witaj!
sabah al hir – dzień dobry
tasbah ala hir – dobranoc
izajek? – jak się masz?
ismak e? – jak się nazywasz?
Sznu smitek? – Jak masz na imię?
mafhemtsz – nie rozumiem
szu kran – dziękuję
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski +1 godz.
Sekrety po zmierzchu