Home > Szukaj wg kraju > Cypr > Cypr warto zobaczyć
Informacje
Oferta
Kuchnia
Pogoda

Cypr warto zobaczyć

Cypr to wyspa pełna turystycznych atrakcji. O każdej porze roku czeka na turystów wiele atrakcji. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kilka razy w miesiącu odbywają się tu najróżniejsze kulturalne festiwale. Znane są szczególnie święta wina, kwiatów, obchody Wielkanocy i karnawału. Można wówczas skosztować smakołyków kuchni cypryjskiej oraz wyśmienitych win i trunków produkowanych na wyspie oraz oczywiście zakupić gustowne pamiątki. Wielbiciele sportów wodnych, górskich wycieczek, zwiedzania zabytków i muzeów z całą pewnością znajdą na Cyprze wiele rozrywek.

Na Cyprze możemy podziwiać zabytki zarówno rzymskie, jak i bizantyjskie. Znajdziemy tam między innymi niezwykłe ruiny greckich świątyń, pozostałości dawnych miast, budowli i portów. Romantyczne plaże z krystalicznie czystą wodą oraz górskie urwiska porośnięte sosnowymi lasami, zniewalają swoim pięknem. To także prawdziwy raj dla miłośników ornitologii, którzy na Cyprze odnajdą niezwykłe gatunki ptaków, niespotykane w żadnym innym miejscu. Wśród atrakcji są także liczne Aquaparki, pola golfowe, rejsy do Izraela, Syrii, Libanu i Egiptu.

morze palmyCYPRYJSKIE PLAŻE
Plaże Cypru słyną z piękna i czystości, ciepłego, złocistego piasku i krystalicznej wody. Cypr to także raj dla miłośników słońca, wielbicieli nurkowania, surfingu, wędkarstwa i żeglowania. Plaże na wschodzie słyną z malowniczych zatok i skalistych formacji wyrastających z wody. Tam morze ma turkusowy kolor, a piasek jest złocisty. Szczególną urodą wyróżniają się plaże Larnaki- Phinikoudes, Plaże w Agia Napa należą do najpiękniejszych i najbardziej zatłoczonych na południowym Cyprze. Governor’s Beach (Plaża Gubernatora) jest jednym z ulubionych miejsc Cypryjczyków. Z czarnym piaskiem kontrastują tu jasne klify. Jest tu także  mnóstwo barów i tawern.  Można również wypożyczyć leżak i uprawiać sporty wodne. Kolpos ton Koralion ( powszechnie nazywana Zatoką Koralową) to plaża, którą upodobali sobie mlodzi mieszkańcy Larnaki i Limassoulu. W letnie wieczory odbywają się tu koncerty muzyki pop. Wspaniałe plaże położone są także po obu stronach przylądka Lara. Znajduje się tu niezwykła zatoczka, odwiedzana przez żółwie karetta, które co roku przybywają tu aby złożyć jaja. W okresie tym ekolodzy organizują często wieczorne wycieczki brzegiem morza i można wówczas podziwiać przemieszczające się po plaży żółwie.
Według starożytnych podań, u brzegów Cypru narodzić się miała z morskiej piany Afrodyta. Co roku setki turystów przyciąga skała nieopodal Pafos, zwana Skałą Afrodyty.

Nikozja to rozległe miasto z malowniczym centrum, otoczone pierścieniem murów obronnych. Uliczki ze sklepikami, barami i restauracjami urzekają lokalnym kolorytem. Warto też odwiedzić Pałac Arcybiskupi oraz Muzeum Cypru, gdzie znajdują się bezcenne znaleziska z początków cesarstwa epoki kamiennej i brązu, a także zabytki potężnego cesarstwa bizantyjskiego. Południowa część miasta jest oddzielona od zajętej przez Turków części północnej tzw. Zieloną linią, przebiegającą pomiędzy Bramą Pafijską a bastionem Flatro.

kolumnyStarożytne Amathous to starożytny port, upamiętniający nazwą legendarnego księcia Amathousa. Swój okres świetności przeżywał między X wiekiem p.n.e. a VII n.e. Potem wskutek najazdów saraceńskich korsarzy, podupadł, a ostatecznie przestał istnieć, gdy w 1191 r splądrowali go krzyżowcy angielskiego króla Ryszarda  Lwie Serce. Miasto zostało ponownie odkryte w XIX wieku i od tego czasu zachwyca swoimi ruinami

Kourion, to najefektowniej położone stanowisko archeologiczne na Cyprze. Z wysokiego klifu  można tu podziwiać cudowne widoki Morza Śródziemnego. Miasto założone zostało przez Mykeńczyków, a jego szczyt rozwoju przypadł na okres panowania Rzymian. Świadczą o tym zachowane z tamtego okresu stadion, teatr i łaźnie. Podobnie jak w innych miastach Cypru także i w Kourionie rozwijał się kult Afrodyty i Apolina, którym to pobudowano piękne świątynie. Miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 365 roku.

widok panoramaLimassol, to drugie co do wielkości miasto na Cyprze. Cumujące tu drewniane łodzie przypominają, ze Limassol było zwykłym portem rybackim. Dziś jego centrum to prawdziwa architektoniczna perełka. Warto odwiedzić Cypryjskie Muzeum Średniowiecza, gdzie podziwiać można kolekcję zbroi z okresu Lusignanów, piękne bizantyjskie srebra, ikony i biżuterię.

Kato Pafos, zostało wspomniane już w Iliadzie i było najważniejszym miastem na Cyprze za panowania egipskich Ptolemeuszy. Pozostało bogatym i kosmopolitycznym miastem aż do zniszczenia przez trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 365 roku. Ożywił je ponownie ruch turystyczny w latach 70. XX wieku. Park archeologiczny Kato Pafos wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Wyprawa wzdłuż Amazonki