Home > Szukaj wg kraju > Cypr
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Cypr

Stolica: Nikozja
Waluta: Strefa grecka: euro; Strefa turecka: 1 lira turecka (TL) = 100 kurus

Język urzędowy: grecki i turecki

ŚWIĘTA

  • 1 stycznia – Nowy Rok
  • 6 stycznia  – Święto Trzech Króli
  • 25 marca – Święto Narodowe Grecji
  • 1 kwietnia – Święto Narodowe Cypru Wielkanoc
  • 1 maja – Święto Pracy
  • Maj/ czerwiec – Zielone Świątki ( Święto Potopu)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcia Matki Panny
  • 1 października  – Dzień Niepodległości
  • 28 października – święto Narodowe Grecji OCHI
  • 24-26 grudnia -Boże Narodzenie

WALUTA

Oficjalną walutą Republiki Cypru jest euro. W północnej części Cypru używa się tureckiej liry. Waluty można bez problemu wymieniać w kantorach na Cyprze, a także w tamtejszych hotelach. Akceptowane są także wszystkie formy płatności (karty kredytowe, czeki, etc.).

ruinyPRZEPISY WIZOWE

Obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy do republiki Cypryjskiej i mogą pozostawać tu do 3 miesięcy. Przyjezdni nie zostaną jednak wpuszczeni, jeśli w ich paszporcie widnieje ślad, ze przyjechali przez północną część Cypru.

PRZEPISY CELNE

Surowo zabronione jest wwożenie produktów mlecznych i mięsa. Wwóz i wywóz waluty bez ograniczeń, jednak pamiętać należy o konieczności jej zadeklarowania na przejściu granicznym. Przyjezdni mogą wwieść do 200 papierosów, litr mocnego alkoholu, 2 litry wina i 60 ml perfum.

PODRÓŻOWANIE

Najprostszym sposobem podróżowania po południowym Cyprze jest jazda samochodem. Drogi są dobre, a autostrady łączą Nikozję z Larnaką, Limassolem, Pafos i Agia Napa. Odległości na wyspie są raczej niewielkie. Pafos dzieli od Nikozji mniej niż 160 km. Firmy wynajmujące samochody mają swoje punkty we wszystkich większych miastach południowego Cypru. Potrzebne jest krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy. Wynajętym samochodem nie wolno przejeżdżać do północnej części Cypru. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Tablice i znaki drogowe są w języku angielskim i greckim. Prowadzenie po wypiciu alkoholu jest karalne, podobnie jak używanie telefonu komórkowego podczas jazdy.

port CYPRBEZPIECZEŃSTWO

Cypr jest stosunkowo bezpiecznym miejscem. Należy jednak przestrzegać wszelkich reguł dotyczących przekraczania  granicy. Nie wolno także wchodzić na teren obiektów wojskowych. Wszelkie przestępstwa trzeba koniecznie niezwłocznie zgłaszać policji.

RELIGIA

Religią dominującą na Cyprze jest prawosławie. Głównym kościołem Cypru jest kościół ortodoksyjny. Wśród mieszkańców północnej części wyspy, którzy są pochodzenia tureckiego, dominuje religia muzułmańska.

ZAKUPY

KOBIETY W PODRÓŻY

Kobiety podróżujące samotnie lub w małych grupach powinny zachować środki ostrożności.  Trzeba także przygotować się na zaczepki na ulicy. Cypryjczycy pod tym względem nie różnią się niczym od innych narodów śródziemnomorskich. Widząc ładną, samotną kobietę nie odmówią sobie przyjemności wyrażenia podziwu zarówno w gestach, jak i słowach. Polki nie przyzwyczajone do takich zachowań, mogą czuć się nie swojo. Jednak na Cyprze takie zachowanie uważane jest za całkowicie normalne, aprobowane i wręcz nagradzane.  Należy jednak szczególnie  unikać samotnego podróżowania po zmroku, mimo że ogólnie kobiety są bezpieczne na cypryjskich ulicach.

UBEZPIECZENIE
Zaleca się wykupienie w Polsce polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Ubezpieczenie to w razie konieczności pokryje koszty leczenia, koszty assistance. Pakiet ubezpieczeniowy zawsze można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb, np. rozszerzyć go o ubezpieczenie bagażu podróżnego, odpowiedzialności cywilnej, rezygnacji z imprezy turystycznej, pomocy ochrony prawnej, następstw nieszcześliwych wypadków.
ZDROWIE I UBEZPIECZENIE

Osoby opłacające składki NFZ mogą na Cyprze  korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy oka­zać doku­ment potwierdzający fakt ubezpieczenia – Europej­ską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby ją otrzy­mać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego Polakom wyjeż­dżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Doraźna pomoc w szpitalu na Cyprze jest bezpłatna, jednak dłuższe leczenie jest już drogie.   Przed wyjazdem na Cypr nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych szczepień.
W cypryjskich aptekach można za okazaniem recepty, zakupić większość leków, które dostępne są w Polsce. Apteki cypryjskie oznaczone są symbolem zielonego krzyża.

ELEKTRYCZNOŚĆ

 Napięcie: 230 V
Gniazdka tzw. angielskie. W każdym sklepie można kupić przejściówkę (ang. adapter) z wtyczki angielskiej na wtyczkę europejską (cena około 2€).

TELEFONY

Ze wszystkich publicznych telefonów na południu można korzystać z połączeń międzynarodowych. Karty telefoniczne sa sprzedawane w bankach, sklepach, kioskach i  na pocztach. Publiczny Internet jest dostępny we wszystkich miastach południowej części Cypru.

ADRESY PLACOWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Polski na Cyprze:
12-14 Kennedy Avenue, office 302,
10-87 Nikozja,
tel: 00357 22753784, 00357 22753517
wydział konsularny:
00357 22668415, 00357 22668417,
sekretariat@polamb.org.cy
e-mail: sekretariat@polamb.org.cy
Wydział ekonomiczno-handlowy: 00357 22 427077

Ambasada RP w Nikozji
11 Acharnon Str. 2027 Strovolos
1511 Nicosia
P.O. BOX 21648
Cyprus
tel. (0-0357) 242-70-77; fax (0-0357) 251-06-11
e-mail: poland@spidernet.com.cv

MINI-LEKCJE języka greckiego
Kalimera – dzień dobry
Yassu- cześć
Kalispera – dobry wieczór
Poso kostizi?- ile to kosztuje?
Signomi – przepraszam
Ti kanis ? - jak się masz?
Efcharisto – dziękuję
Den milo elenika – Nie mówię po grecku
CZAS LOKALNY

czwartek
3 grudnia 2020
Czas polski +1 godz.
Sekrety po zmierzchu