Stolica: Sofia
Waluta: lew (BGN), 1 BGN = 100 stotinek;
Język urzędowy: bułgarski (Inne języki: rosyjski, angielski)
ŚWIĘTA
-
1 stycznia - Nowy Rok
-
3 marca – Święto Narodowe (rocznica wyzwolenia Bułgarii spod niewoli tureckiej w 1878 r.)
-
1 maja -Święto Pracy
-
6 września – Dzień Jedności Narodowej
-
25 grudnia – Boże Narodzenie
PRZEPISY WIZOWE
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2007 r. Polacy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Przy wjeździe niezbędny jest jednak paszport ważny minimum pół roku dłużej niż deklarowany czas pobytu.
PRZEPISY CELNE
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej. Turyści podróżujący do Bułgarii mogą wwozić i przewozić towary w ilościach wskazujących na ich przeznaczenie do użytku osobistego, które nie podlegają odsprzedaży. Przy wwozie i wywozie waluty o równowartości do 10 tys. EUR oraz kosztowności w ilości zwyczajowo przyjętej nie ma obowiązku wypełniania deklaracji celnej. W każdym innym przypadku należy wypełnić deklarację celną.
PRZEPISY PRAWNE
W Bułgarii kary za handel narkotykami i środkami odurzającymi oraz składnikami do ich produkcji są wysokie. Za nielegalny wwóz bądź wywóz takich środków grozi kara pozbawienia wolności od 10 do 15 lat i grzywna od 100 do 200 tys. BGN. Nakłanianie do ich użycia podlega karze pozbawienia wolności od 10 do 30 lat oraz karze grzywny od 300 do 500 tys. BGN.
MELDUNEK
Należy zameldować się w miejscu pobytu w ciągu 5 dni od przekroczenia granicy. Turyści przejeżdżający tranzytem mogą przebywać w Bułgarii bez meldunku przez 5 dni. Osoby zatrzymujące się w domu prywatnym, hotelu pracowniczym lub studenckim powinny zameldować się same w lokalnym urzędzie paszportowym MSW. Hotele realizują obowiązek meldunkowy we własnym zakresie.
UBEZPIECZENIE
Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego Polakom wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Bułgarii obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Podobnie jak w większości krajów unijnych, rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest dopuszczalne, jeśli korzysta się z zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Honorowane jest polskie prawo jazdy wydane przez polskie władze. Podczas podróży samochodem należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Zielona karta nie jest obowiązkowa; służy jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania.
PODRÓŻOWANIE PO BUŁGARII
Należy unikać podróżowania nocą, zatrzymywania się na niestrzeżonych parkingach, koło przydrożnych barów itp. Podczas jazdy na drogach miejskich wskazane jest zablokowanie od wewnątrz drzwi samochodu. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż. Zaleca się nie pozostawianie bez nadzoru, nawet na krótko, pieniędzy, kosztowności i dokumentów.
TELEFONY
Zasięg telefonii komórkowej w Bułgarii obejmuje obecnie wszystkie większe miejscowości. Jeśli podczas pobytu w Bułgarii planuje się często korzystać z usług telefonicznych warto kupić bułgarską kartę pre-paid. W okolicznych kawiarenkach internetowych skorzystać można z dostępu do Internetu.
RELIGIA
Religią dominującą w Bułgarii jest prawosławie. Wyznaje ją 82% społeczeństwa. Na drugim miejscu jest islam. 12% mieszkańców w Bułgarii to muzułmanie. Katolicy i protestanci stanowią zaledwie 1% społeczeństwa.
ELEKTRYCZNOŚĆ
Elektryczność : 220V/50Hz
ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH
Ambasada Republiki Bułgarii
Al.Ujazdowskie33/35
00-540 Warszawa
Kontakt: +48 22 / 629 40 71, 629 40 75, 629 41 11, 621 25 35
Faks.: +48 22 / 628 22 71
Wydział Konsularny
Kontakt: +48 22/617 32 60
Konsulat Honorowy
Konsul Honorowy – Jan Chorostkowski
ul. ks. P.Skargi 7/1
50-082 Wrocław
Kontakt: +48 (71) 783-39-28, 346-01-36
Faks.: +48 (71) 367-77-47
Konsulat RP w Sofii
ul. Chan Krum 46
Kontakt: +359 2 981 85 45
e-mail: polconsul@vip.bg ; polconsul@internet-bg.net
Konsulat RP w Warnie
ul. Sławianska 18
Kontakt: +359 52 225 586
Faks.: +359 52 609 211
Kak ste? – Jak się masz?
Dobre, blagodarova – Dobrze, dziękuję
Molya – Proszę
Sbogom – Do widzenia
Kaks se kaswate? – Jak się nazywasz?
Isvinete – Przepraszam
sobota
21 kwietnia 2018
Czas polski +1 godz.