Home > Szukaj wg kraju > Austria
Oferta
Kuchnia
Pogoda
Warto zobaczyć

Austria

Stolica: Wiedeń
Waluta: euro

Język urzędowy: niemiecki

Austria to kraj w Europie Środkowej bez dostępu do morza. Największym miastem oraz stolicą kraju jest Wiedeń, gdzie mieszka 1/5 ludności. Powierzchnia kraju to 83,9 tys km2 a liczba ludności wynosi ponad 8 mln. Krajobraz Austrii to przede wszystkim góry. 65% jego powierzchni zajmują Alpy z licznymi lodowcami przez co Austria jest mekką dla amatorów białego szaleństwa praktycznie przez cały rok. Najwyższym szczytem Austrii jest Grossglockner 3797 m n.p.m. Fauna i flora chroniona jest w licznych rezerwatach i parkach narodowych, z których największy to Karwendel (pow. 72 tys. ha). Głównym działem gospodarki Austrii jest turystyka obejmująca, prócz licznych zabytków architektonicznych i atrakcji kulturalnych, ponad 100 tys. obiektów sportowych (hoteli, pensjonatów, pokoi gościnnych, nartostrad, wyciągów), a także liczne uzdrowiska (m.in. Baden , Badgastain, Innsbruck). Corocznie do kraju przybywa ok. 20 mln turystów.

ŚWIĘTAzabytki, Austria

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Trzech Króli
 • kwiecień – Wielkanoc (święto ruchome)
 • 1 maja – Święto Pracy
 • maj – Wniebowstąpienie ( święto ruchome)
 • maj – Święto Zesłania Ducha Świętego ( święto ruchome)
 • czerwiec – Boże Ciało ( święto ruchome)
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • 26 października – święto narodowe Austrii
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych
 • 8 grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
 • 25-26 grudnia – Boże Narodzenie

WALUTA

Od pierwszego stycznia 2002 roku do obiegu weszły banknoty i monety euro. Szyling, dawna waluta narodowa tego kraju, funkcjonował do 28 lutego 2002.

zamek, zabytek, styl barokowyPRZEPISY WIZOWE

Obecnie obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej . Dokument jaki powinniśmy z sobą zabrać do bezwizowego wjazdu i pobytu jest paszport lub dowód osobisty. Podobnie jak w pozostałych krajach przed wyjazdem należy sprawdzić ważność dokumentów  i ich stan techniczny.

PRZEPISY CELNE

Turyści niezależnie od kraju podlegają ograniczeniom dotyczącym wywozu ilości zakupionych i przewożonych towarów z przeznaczeniem do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Rzeczy przewożone nie mogą przekroczyć określonych ilość, na przykład papierosy  do 200szt.; spirytus 10L, wino z większą ilością alkoholu, typu porto, sherry do 20L, zwykłe wino do 90L., piwo do 110L. Oczywiście osoby niepełnoletnie nie mogą przewozić ani wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

PODRÓŻOWANIE PO AUSTRII

Do podróżowania po Austrii nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Należy pamiętać, że na Terenie Austrii osoby które nie ukończyły 18 roku życia, a posiadające prawo jazdy nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych.

Poruszając się po autostradach i drogach szybkiego ruchu bezwzględnie wymagana jest WINIETA, czyli nalepka potwierdzająca dokonanie opłat zaspacer, rodzina korzystanie z płatnych dróg. Brak naklejonej WINIETY grozi grzywną w wysokości do 4000euro. WINIETY, można nabyć w oddziałach PZMOT w Polsce, w urzędach pocztowych oraz w niektórych stacjach benzynowych. Niestety na niektórych autostradach oraz dróg szybkiego ruchu mogą pojawić się dodatkowe opłaty za przejazd.

Austriacy bardzo dbają o bezpieczeństwo na drogach i na pewno podczas kontroli nie o minie nas sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, sprawdzenie ogumienia, hamulców, apteczki, trójkąta itd. W przypadku złego stanu technicznego pojazdu grożą wysokie mandaty. Tak samo jest w przypadku braku podstawowego wyposażenia.

Warto pamiętać, za nim naciśniemy mocniej na pedał gazu, że w tym kraju bardzo rygorystycznie przestrzegane jest dozwolona prędkość , jej przekroczenie, może nas dużo kosztować.  Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym wynosi  50km/godz, poza obszarem zabudowanym – 100km/godz., na autostradach 130km/godz.

Nakaz zapinani pasów dotyczy nie tylko kierowcę i pasażera na przednim siedzeniu ale wszystkich podróżujących autem, łącznie z pasażerami siedzącymi na tylnych siedzeniach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promili. Niezależnie od pory dnia i roku w całej Austrii obowiązuje używanie świateł mijania.

W przypadku braku środków braku środków pieniężnych na opłacenie mandatu policja lub służby graniczne pobierają do depozytu na poczet kary, przedmiot o wartości równej lub zbliżonej do wysokości wymierzonej kary. Kierowca otrzymuje od funkcjonariusza pokwitowanie wraz z informacją o sposobie odzyskania depozytu. Służby graniczne posiadają takie same prawa co policja, czyli mogą nałożyć na kierowcę mandat, zatrzymać prawo jazdy lub zatrzymania danej osoby albo nawet doprowadzenia do aresztu.

BEZPIECZEŃSTWO

Austria jest bezpiecznym krajem, nie mniej jednak są przypadki kradzieży pieniędzy, cz y też dokumentów. Jest to bardziej zauważalne w większych miastach. Mimo wszystko warto pilnować swoich rzeczy.

ZAKUPY

Karty kredytowe oraz czeki podróżne są powszechnie honorowane. Należy też pamiętać, że w kantorach krajów przynależnych do Unii Europejskiej możemy wymienić nasze złotówki na EURO.

Będąc już w Austrii należy upewnić się co do godzin otwarcia banków, jeżeli poza bankomatem potrzebny nam będzie kontakt  z pracownikiem banku. Praktycznie banki powinny pracować od 8.00 do 17.30.

Urzędy pocztowe większych miastach  są otwarte i w nocy, w soboty i niedziele oraz w dni świąteczne. Skrzynki pocztowe są żółte. Skrzynka pocztowa, która posiada oznaczenie w postaci czerwonego paska jest opróżniana też i w niedzielę i inne dni świąteczne.

TELFONY

Kod telefoniczny to +43

Osoby które chcą skorzystać z miejskich automatów na monety lub karty mogą dzwonić o każdej porze dnia i godziny, obowiązuje jedna taryfa. Karty telefoniczne można zakupić na poczcie lub w trafikach.

ZDROWIE

Na terenie Austrii nie są wymagane od turystów specjalistyczne Szczepcia. Nie ma też zagrożenia sanitarno epidemiologicznego.

UBEZPIECZNIA

Wybierając się do Austrii z biura podróży warto sprawdzić pakiet ubezpieczeniowy aby w razie potrzeby dokupić niezbędne dla nas ubezpieczenie. Obecnie biura jak i ubezpieczycieli dbają o rozszerzanie pakietów ubezpieczeniowych. Wybierając się do Austrii samemu, należy pamiętać, że mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach ubezpieczania NFZ. Jednakże jest to podstawowy zakres, tak więc warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia i opieki medycznej, zwarzywszy, że koszty leczenia w Austrii są bardzo drogie, dlatego zalecamy zabezpieczyć się wcześniej na wypadek nie przewidzianych zdarzeń.  Przypominamy o zabraniu formularza E, który należy pobrać w Polsce  w oddziale NFZ.

RELIGIA

Do kościoła rzymskokatolickiego należy ok 68% , ok. 5% to protestanci, i inne wyznania.

ELEKTRYCZNOŚĆ

Elektryczność 230V/ 50Hz

RÓŻNE

ADRESY PLACÓWEK DYPLOMATYCZNYCH

Ambasada Republiki Austriiwyciągi, góry
ul. Gagarina 34, 00-748 Warszawa
tel. 841 00 81-84 ; fax 841 00 85
e-mail: warschau-ob@bmaa.gv.at
Internet: www.ambasadaaustrii.pl
www.bmaa.gv.at/warschau

Wydział Kulturalny
ul. Próżna 8, 00-107 Warszawa
tel. 620 96 20-21;fax 620 10 51
e-mail: warschau-kf@bmaa.gv.atśnieg, stok , narty
Internet: www.austria.org.pl

Ambasada Rzeczypospolitej w Austrii
A-1130 Wien
Hietzinger Hauptstraße 42c
tel. 0043 (1) 87 73 27 20 ;fax. 0043 (1) 87 77 44 40

 

MINI-LEKCJE języka niemieckiego
Guten Morgen! – Dzień dobry! (rano)
Guten Tag! – Dzień dobry! (po południu)
Guten Abend! – Dobry Wieczór!
Auf Wiedersehen! – Do widzenia!
Wie geht es lhnen ? – Jak się masz?
Wie ist lhr name ? – Jak się nazywasz?
Ich verstehe nicht – Nie rozumiem
Ich weiß nicht – Nie wiem
CZAS LOKALNY

czwartek
22 października 2020
Czas polski +0 godz.
 
Namiętność po zmierzchu