Home > Pomysł na sierpniowy weekend
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Pomysł na sierpniowy weekend

Jak ciekawie spędzić długi sierpniowy weekend? Wystarczy przyjechać do Gierłoży k. Kętrzyna na letni piknik historyczny. Już w niedzielę 17. sierpnia do Mazurskiego Parku Atrakcji zawitają Wikingowie. Wszyscy, którzy odwiedzą Mazurolandię będą mogli przenieść się do czasów średniowiecza i poznać życie, kulturę i sztukę wojenną tego walecznego plemienia.

 

W trzecią niedzielę sierpnia Mazurolandia położona 900 m za Wilczym Szańcem, zamieni się w prawdziwe obozowisko Wikingów. Towarzyszyć im będą plemiona słowiańskie, które stawały się najlepszymi ziomkami i kamratami, ale w razie nieporozumień – najgorszymi wrogami.

wiking_01W kręgach honoru i zdrady

Oprócz wielu atrakcji Mazurolandii, w ramach pikniku historycznego przygotowano szereg dodatkowych niespodzianek. Przez cały dzień będą się toczyły walki między wojami m.in.: ataki na wioskę, bezpośrednie starcia Wikingów ze Słowianami, zmagania zapaśnicze, potyczki łuczników z wojami zbrojnymi. Po południu odbędzie się bardzo widowiskowa rywalizacja w kręgach: honoru i zdrady. Sędzia wybierze pierwszego zawodnika, który wyznaczy sobie rywala. Kolejni zwycięzcy wybiorą następnych zawodników, aż do wyłonienia triumfatora zawodów. Prawdziwą gratką dla widzów będzie to, że krąg honoru odbywać się będzie z przestrzeganiem wszystkich zasad dotyczących cięć, uderzeń, kanonów rycerskiej sztuki walki. W przeciwieństwie krąg zdrady będzie znosił te wszelkie reguły. Wojowie będą walczyli do momentu, kiedy jeden z nich się podda.

Zabawa z historią

Dodatkowo uczestnicy pikniku będą mogli wcielić się w rolę wojownika i przejść pełny cykl szkoleniowy, jaki musieli odbyć mężczyźni, aby dostać się do drużyny wojów. Przeprowadzona będzie także seria gier plebejskich: przeciąganie liny, walka na tarczach, walka w kręgu na jednej nodze, równoważnia i inne zabawy, które zajmowały czas najmłodszym w średniowieczu.

Pomiędzy pokazami będzie można podpatrywać średniowieczne życie codzienne w odtworzonym obozowisku. Chętni przymierzą stroje, czy uzbrojenie, obejrzą pokaz średniowiecznej mody, wybiją monety pamiątkowe u mincerza, wezmą udział w warsztatach garncarskich (lepienie z gliny), snycerskich (rzeźba w drewnie) i kowalskich (kucie  żelaza) oraz spróbują tradycyjnego podpłomyka. Piknik historyczny to znakomita, żywa lekcja historii, a wszystko odbędzie się w przyjemnej, interaktywnej formie okraszonej szczyptą dobrego humoru.

Szczegółowy plan pikwiking_02niku historycznego Wikingowie

17 sierpnia, Mazurolandia, Gierłoż k. Kętrzyna

10:00 – rozpoczęcie pokazów: przedstawienie kontekstu historycznego – pokaz strojów i wyposażenia obozowego

10:30 – pokaz rynsztunku i uzbrojenia

11:00 – gry plebejskie dla dzieci

11:30 – atak na obóz: walka zbiorowa 5×5 wojów

12:00 – starcie łuczników z wojami zbrojnymi

12:30 – opowieść o wyposażeniu obozowym i życiu codziennym

13:00 – pokaz rynsztunku

13:30 – zmagania zapaśnicze: 3×3 wojów walka 1×1 wojów

14:00 – gry plebejskie

14:30 – historia drużyn (saga o Eryku Rudym i saga o Grenlandczykach)

14:45 – starcie łuczników z wojami zbrojnymi

15:00 – pokazy fechtunku

15:30 – bitwa: walka zbiorowa 5×5 wojów

16:00 – droga wojownika: turniej, w którym uczestnicy wykazują się umiejętnością posługiwania różnymi rodzajami broni

16:30 – walka w kręgach: krąg honoru oraz krąg zdrady

17.30 – zakończenie

 

Do udziału w pikniku historycznym uprawnia zakup standardowego biletu wstępu do Mazurolandii.

 

Źródło : materiał prasowy

Afrykański sen