Home > Odwołany lub opóźniony lot ? Sprawdź swoje prawa
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Odwołany lub opóźniony lot ? Sprawdź swoje prawa

Nadszedł czas urlopów i coraz więcej osób wybiera się na wakacyjne wyprawy. Coraz częściej korzystamy też z najbardziej wygodnego środka transportu jakim są samoloty. Przypominamy więc pasażerom o prawach podróżnych w sytuacji odwołania lub opóźnienia lotu. Nawet w sytuacji siły wyższej prawa pasażera muszą być respektowane. A linie lotnicze mają obowiązek zapewnienia opieki swoim klientom, czyli m.in. bezpłatnych posiłków, napojów a w niektórych przypadkach – zakwaterowania w hotelu.

 Podróżny ma prawo poskarżyć się na linie lotnicze w trzech przypadkach: odwołania, opóźnienia lotów oraz odmowy przyjęcia na pokład samolotu.

Gdy odwołano lot

 Jeżeli twój lot został odwołany, masz prawo do zwrotu kosztu zakupu biletu w terminie siedmiu dni. Masz też prawo do odszkodowania w zależności od długości trasy od 250 do 600 euro, o ile przewoźnik nie powiadomił cię do 14 dni przed odlotem o odwołaniu rejsu. Odszkodowanie nie przysługuje jednak, jeżeli lot odwołano z przyczyn niezależnych od przewoźnika, np. ze względu na złe warunki atmosferyczne.

 Gdy lot został opóźniony

W przypadku opóźnienia lotu przewoźnik musi się tobą zaopiekować. Powinien zapewnić ci posiłki i napoje w zależności od czasu oczekiwania, umożliwić wykonanie dwóch rozmów telefonicznych, przesłania dwóch wiadomości faksem lub e-mailem, a także zapewnić ci nocleg w hotelu, jeżeli wylot przewidziano na dzień następny. Jeżeli przez opóźnienie przybędziesz do miejsca docelowej podróży co najmniej trzy godziny po przewidzianej godzinie przylotu , możesz domagać się odszkodowania.

Gdy odmówiono ci wejścia na pokład samolotu

W takim wypadku przysługuje ci odszkodowanie (od 250 do 600 EUR – w zależności od długości trasy) oraz zwrot (w terminie 7 dni) pełnego kosztu biletu lub zmiana planu podróży. Przewoźnik ma także obowiązek zaopiekować się tobą, czyli zapewnić ci m.in. posiłki i napoje adekwatne do czasu oczekiwania.

 WAŻNE:

Zachowaj koniecznie wszelkie rachunki za posiłki, przejazdy z hotelu do lotniska itp. Mogą okazać się niezbędne do udowodnienia kosztów poniesionych w związku z zakłóceniami lotów i uzyskania ich zwrotu.

Jak urządzić mieszkanie