Home > Nowe trendy w narciarstwie i snowboardzie
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Nowe trendy w narciarstwie i snowboardzie

 

 

Wielkimi krokami nadchodzi czas śnieżnych zabaw i aktywnego wypoczynku. Zanim jednak pogrążymy się w zimowych marzeniach, należy zastanowić się nad profesjonalnym sprzętem. I tu warto pamiętać – to nie tylko ciekawy design, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Kupując piękną kurtkę w kwiatki, nie zapominajmy też o kwiecistym kasku.

 

Wybieramy buty

 

Chociaż pytanie o wagę należy do krępujących – szczególnie u kobiet – w tym przypadku nie należy kłamać. Wybierając buty, które stanowią klucz do komfortu i bezpieczeństwa, należy podać dokładnie, ile ważymy. Dobrze dobrana flex indeks, czyli twardość obuwia narciarskiego, jest kluczem do prawidłowej jazdy. Dzięki odpowiednim butom świetnie przeniesiemy wszelkie siły na nartę. Twardość mierzona jest od 30 – te najbardziej miękkie – do 140. Bardziej miękkie buty są lepsze dla tych, ceniących wygodę, natomiast twardsze buty umożliwią lepsze panowanie nad nartami, ale mogą krępować krążenie krwi.

 

Jak dobrać narty ?

 

Proces wyboru nart jest mniej skomplikowany. Tutaj istnieje podział na narty damskie i uniwersalne, ale też na te dostosowane do techniki jazdy, poziomu zaawansowania i warunków.

nartyW tym roku narciarze powinni szukać nart z Rockerem, czyli o zmienionej geometrii i konstrukcji. Jeżeli cenimy sobie wysoką precyzję i trzymanie krawędzi nawet na zmrożonym śniegu możemy sięgnąć po narty Blizzard, czy K2 posiadające speed rocker (modele Bolt, Charger, Velocity, Backup). Jeśli jeździmy po puchu lepszy będzie sprzęt z Powder Rockerem (Pon2oon, Hellbent, Petitor, Darkside, Sideseth). Zapewniają niezrównanązwinność w głębokim śniegu i dobre trzymanie krawędzi.

Jib rocker (modele Domain, Press) posiadają podwyższony czub i tył, który jest idealny do zabaw na śniegu i akrobacji powietrznych. Jeśli natomiast ważna jest dla nas  stabilna jazda przy małej prędkości trzeba sprawić sobie sprzęt z Catch Free Rockerem (modele Force, Stunger).

 

nartyKiedy nie jesteśmy w stanie przewidzieć warunków, w których będziemy się poruszać, najlepiej sięgnąć po narty z rockerem do wielu terenów (narty z grupy all-mountain, m.in. narty sygnowane wspólnie przez K2 i grupę Rolling Stones – Sidestash, Sideshow, czy Blizzard Narty All Mountain & Free Mountain ). Wbudowany element pod stopą daje narciarzowi dobre trzymanie krawędzi energię i moc.

Podstawową zasadą przy wyborze dobrego sprzętu są też informacje o wszelkich kontuzjach, waga i wzrost. Jeżeli do tego trafimy na duży wybór i dobrego sprzedawcę – sukces murowany

 

 

 

 

 

 

 

      

 

A może parapet ?

Snowboardowa kultura cechuje się dużą oryginalnością i ciekawym stylem życia. To nie tylko wielka subkultura i „twórcy muld”, ale też rekreacyjna forma spędzania czasu. Jazda na desce wcale nie jest trudniejsza, ani gorsza od nart. Co prawda na początku bywa bolesna, ale jak już swoje odcierpimy to staje się równie przyjemna.

 

Przy wyborze dobrej deski, należy również podawać prawdziwe informacje. Ważny jestzima , para dobry wybór butów, jak i samej deski. Można wybierać krótszą o 10cm – w technologii RADUCTION – dzięki temu jest lżejsza, łatwiejsza w manewrowaniu i dająca więcej frajdy z jazdy, nie tracąc przy tym właściwości jezdnych. Firmą-matką snowboardzistów jest Burton, który oferuję szeroką gamę specjalistycznego sprzętu. W tym roku firma oferuje deskę whammy bar, typowo freestyle’ową, która powstała w kolaboracji z Pink Floyd i charakteryzuje się oryginalnymi grafikami. Równie ciekawe graficznie są deski nug Burtona. Oprócz tego firma oferuje świetne akcesoria – gogle z szybkami mocowanymi na magnes, dzięki czemu można ją wymieniać (np. na ciemniejszą, jeśli wyjdzie słońce, albo podbijającą kontrast, czy jaśniejszą, w przypadku zachmurzenia, mgły, śniegu). Kurtki i spodnie burton AK (burton alaska) są najbardziej zaawansowane technicznie, mają najwyższe membrany (zawsze goretex), klejone szwy i impregnowane suwaki.

 

Dzięki młodej firmie switchback bindings możemy sami zaprojektować własną deskę. Jeśli natomiast chcemy skupić się na oryginalnych strojach, warto zapoznać się ze street’ową kolekcją Airblaster. Oferuje wąskie spodnie i świetne wzory kurtek. Ponadto firma produkuje profesjonalną bieliznę termoaktywną (ninjasuit) w wariantach od najcieplejszej do tej mniej. Jednoczęściową, z klapką z tyłu, dzięki czemu nie trzeba jej zdejmować. Podążając za zasadą dobre, bo Polskie można sięgnąć po rock’n’rollowe Stench snowboards. Co ciekawe nawet firma NIKE zaczęła produkować buty snowboardowe, które nawiązują do klasycznych, popularnych modeli sneakersów nike. Wybierając się do sklepu snowboardowego warto wybrać mniejszy, który oferuje zróżnicowany sprzęt. Tam też na pewno znajdziemy fachowego sprzedawcę, dobrze osadzonego w temacie. W Warszawie taki sklep to np. Boardroom.

 

Autor: Redakcja wakacjenaobcasach.pl

 

Latający dywan