Home > MIŁOŚĆ – magia, czy związek chemiczny ?
> Planowanie
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
AKADEMIA

MIŁOŚĆ – magia, czy związek chemiczny ?

Czym jest miłość? Stanem umysłu? Uczuciem? A może zwykłym przeznaczeniem, albo kombinacją hormonów? Jedno jest pewne. Skłonność do dobierania się w pary, pochodzi od dużo starszych gatunków niż człowiek, więc biologia nieprzypadkowo stworzyła taki mechanizm.

 

Miłość jak narkotyk

 

Nie jest tajemnicą, że miłość wiąże się z silnymi reakcjami psychicznymi, a takżeNamiętność fizycznymi. Przeżywając to wyjątkowe uczucie, w naszym mózgu zwiększa się poziom neuroprzekaźników przyjemności – dopaminy i euforii – fenyloetyloaminy.

Ponadto w mózgu powstają nowe pętle neuronowe, a fizjologiczne reakcje towarzyszące zakochaniu są podobne do tych w stresie i strachu. Należą do nich pocenie się i przyspieszone bicie serca.

 Poziom hormonów, który podnosi się w momencie zakochania, wraca do normy po 3-8 latach. W innych przypadkach może być regulowany przez inne hormony – oksytocynę (u kobiet odpowiada za bliskość), serotoninę (hormon szczęścia) i wazopresynę (bliskość), które tworzą stan równowagi – przywiązanie.

 Mówiąc o hormonach, trzeba też wspomnieć o feromonach, które są produktami przemiany hormonów – testosteronu mężczyzn i progesteronu u kobiet. Substancje te wydzielają się z potem, łojem i śliną. Dziwne związki odgrywają znaczną rolę w określaniu atrakcyjności. Pod wpływem ich wdychania (nieświadomego gdyż są bezwonne) dochodzi do aktywacji pewnych części podwzgórza, a w efekcie odczuwamy przyjemność. – mówi dr Wiesław Czernikiewicz, seksuolog i ginekolog oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

 

Kochaj siebie!

 

Często marzymy o wiecznej, dozgonnej miłości. Wychowane na filmach i książkach śnimy oRomantycznie księciu z bajki na całe życie. W naszych rozmyślaniach zapominamy jednak, że to my same będziemy musiały o tą miłość zadbać.

W pierwszej fazie związku wszystko się układa cudownie. Mniej więcej przez rok trwa taka „cudowna miłość”. Wtedy dostosowujemy się na poziomie biologicznym i emocjonalnym do siebie. Kobietom wzrasta libido, a mężczyźni stają się bardziej emocjonalni i łatwiej odczytują pragnienia partnerek. Dopiero po roku sielanki zaczynamy dostrzegać pewne wady u swojego partnera i przypisujemy winę drugiej osobie – za coś, co nam się nie podoba. Zrzucamy odpowiedzialność za nasze uczucia na drugą osobę.

Uniwersalnym lekarstwem na tego typu problemy jest zaprzyjaźnienie się i poznanie samego siebie. Warto zadać sobie pytania (odgrodzić siebie od partnera): Czego chcę ja od życia? Kim jestem? Na czym mi zależy? Wypisać sobie to wszystko, nawet na kartce i uzupełniać listę co jakiś czas. Spoglądać, co udało nam się zrealizować, co było tylko chwilowym pragnieniem. Im lepiej będziemy poznawały swoje potrzeby, tym bardziej będziemy otwarte na drugą osobę. Często pozostajemy w związkach, mimo wypalonej miłości, myśląc że bez tej drugiej osoby nie damy sobie rady. Jest to dużą pułapką, jeśli myślimy że bez kogoś nasze życie nie ma sensu. Trzeba szukać tego sensu – radzi Beata Kosiacka trenerka rozwoju osobistego, inicjatorka i założycielka portalu www.babska.dzungla.pl.

 

Uczucie magiczne

 

Astrologowie uważają, że nie tylko to miłość jest zapisana w gwiazdach”, ale też różne wydarzenia życiowe, nawet takie jak ciężka choroba lub nawet śmierć. Znowu inne osoby, bardziej sceptyczne, wierzą w karmę, czyli przyczynę oraz skutek. To temat na bardzo długą polemikę. Wracając jednak do poglądów astrologów, to jak najbardziej, jest tak, że mamy zapisaną konkretną osobę, która ma być naszym partnerem życiowym, aczkolwiek bywa, że horoskop wskazuje jednak na życie w samotności, zatem, z tym jest bardzo różnie. To po prostu zależy od tego, o jakiej osobie mowa. To bardzo indywidualne. – mówi Magdalena Gryckiewicz (Wróżka Hanna) i dodaje: Miłość w astrologii jest ściśle uzależniona od działania planet na daną osobę. W horoskopie kobiety, to właśnie Słońce, Mars, odpowiadają za wizerunek mężczyzny. Brzmi to może trochę metafizycznie, aczkolwiek astrologowie uważają, że wpływ planet na nasze życie, a także pożycie uczuciowe, jest bardzo duże. Prawdą jest, że im większa harmonia, tym lepsze stosunki Zapisane w gwiazdach z płcią przeciwną. Księżyc jest odpowiedzialny za macierzyństwo, płodność, co ma również związek z kartami Tarota, gdzie Księżyc ma bardzo podobne znaczenie. Jeśli kobieta w swoim horoskopie ma „problem” z Księżycem, to jej związki również nie muszą należeć do udanych. W horoskopie mężczyzny, Księżyc oznacza kobietę, która chce założyć rodzinę, jest wrażliwa, często też intuicyjna.

Jak odczytać miłość w astrologii? Znaki zodiaku mają przypisane kolory, ściśle powiązane z czterema żywiołami: ziemią, wodą, powietrzem i ogniem. Jeśli mowa o uczuciu, to wiele zależy od tego, jakie dokładnie aspekty pojawią się w horoskopie konkretnej osoby. Dla mężczyzny ważna jest planeta Wenus jak i Księżyc. Dla kobiety Słońce i Mars. Często zastanawiamy się, dlaczego właśnie ta osoba nas zainteresowała, a jest to właśnie ściśle powiązane z wpływem planet na naszą osobę. Oczywiście, istnieje również teoria, że pewne znaki dobrze pasują do innych, a inne natomiast, w żaden sposób nigdy nie zrozumieją się z innym znakiem zodiaku, jednak uważam, że wpływ planet jest bardziej w tym temacie znaczący. – tłumaczy Magdalena Gryckiewicz ( Wróżka Hanna).

 

- Do uzyskania wielu, bardziej precyzyjnych informacji, niezbędne jest posiadanie dokładnych danych: daty, godziny, miejsca urodzenia. Brak, którychkolwiek z danych uniemożliwia lub bardzo spłyca informację. Astrologia daje szerokie możliwości jeśli chodzi o analizę doboru partnerów i kochanków.
Na przykład na podstawie horoskopu urodzeniowego możemy określić cechy psychofizyczne, mentalne, emocjonalne człowieka. Jego postawy względem ważnych obszarów życia choćby takich jak właśnie związki, relacje, ale też rodzina, dom i dzieci. Możemy zobaczyć jak osoba będzie funkcjonować w tych obszarach i możemy przewidzieć gdzie mogą wystąpić trudności i z czym.

Jeśli chodzi o miłość – tutaj idealnie sprawdzi się horoskop porównawczy. Pokaże on nam, czy dane osoby w ogóle mogą ze sobą funkcjonować i wskaże istnienie ewentualnych konfliktów. Dzięki horoskopowi porównawczemu możemy zobaczyć, czy ludzi „coś do siebie ciągnie” i jak zgodni erotycznie, emocjonalnie są przyszli partnerzy. Możliwości jest wiele. Czasami horoskop wskazuje na samotność i często ukazuje co jest jej przyczyną. Niestety rzadko ludzie przyjmują to do siebie.

Nie rozwodziłbym się jednak nad tym, czy ktoś mi w horoskopie jest pisany, czy też nie bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Często za problemami stoimy sami my, nasza przeszłość, rożnego typy koneksje, skostnienie, zamknięcie się na siebie i na świat. To nie przeznaczenie jest przyczyną samotności… – przestrzega wróż, tarocista i astrolog Tomasz Gocłowski.

 

W artykule wykorzystano materiały z wikipedia.org/milosc/ oraz wypowiedzi z wywiadów: Joanny Cieśli, „Ja My Oni” Poradnik Psychologiczny POLITYKI odcinek 10, str.9 i  Anny Witkowskiej z http://kobiecypunktwidzenia.com/

Latający dywan