Home > Laponia – kraj pełen prezentów i reniferów
> Planowanie
WAKACJE MARZEŃ
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Laponia – kraj pełen prezentów i reniferów

Magiczne miejsce, poza kręgiem polarnym, w północnej części Finlandii, a jednocześnie słabo zaludniona kraina. Głównymi przyczynami są surowy klimat i siarczyste mrozy. Rosną tu tylko groźne, rzadko spotykane rośliny, a mieszkają najwytrwalsi – hodowcy reniferów. Podobno nawet kąpią się w przeręblach.

 

W lato słońce nie zachodzi tutaj przez dwa, trzy miesiące. W zimę natomiast świeci kilka godzin dziennie. Temperatura potrafi spaść nawet poniżej 30 stopni. Na szczęście suche powietrze łagodzi skutki mrozu, a w nocy można podziwiać wspaniałe zorze polarne. Księżyc i rozszczepione pasma czerwonego, zielonego oraz żółtego światła tworzą magiczne, śnieżne krajobrazy.

Stolicą Laponii jest Rovaniemi. W mieście znajduje się interesujące muzeum Laponii i Ośrodek Nauk Arktycznych, a w miejscowych restauracjach można skosztować lapońskich przysmaków. Likieru z arktycznych poziomek – „lakki”, lub potrawy z mięsa renifera – „posolihy”. To właśnie ok. 8 km od tego miasta znajduje się wioska  jedynego, prawdziwego Świętego Mikołaja, któremu Minister Spraw Zagranicznych Finlandii przekazał Laponię na własność.

Wioska Świętego Mikołaja

Odwiedza ją co roku ponad pół miliona osób. Dziewięć kilometrów na północ od Rovaniemi, na granicy kręgu polarnego, znajduje się kraina Świętego Mikołaja. Duża osada, zamieszkała jest przez skrzaty pomagające Świętemu, oraz renifery, które ciągną sanie. Co ważne, te wielkie zwierzęta można głaskać. Jest tu też Poczta Główna Świętego Mikołaja, restauracja Świętego Mikołaja, Oficjalny Port Lotniczy Świętego Mikołaja i Główne Biuro Świętego Mikołaja.

Fińska poczta zaczęła dostarczać tu listy zaadresowane do Świętego Mikołaja dopiero w latach 60. dwudziestego wieku. Wioska powstała, bowiem przez pomysł fińskiego dziennikarza Niilo Tarvarjrviego. I tak ten ulubieniec najmłodszych został mieszkańcem Laponii. W latach 90. ubiegłego wieku do Rovaniemi przychodziło rocznie blisko milion listów. Najwięcej z Japonii i Wielkiej Brytanii.

Santa Claus ma co roku ręce pełne roboty. Pomimo tego, że pomagają mu pomocne elfy, sam urzęduje w swoim biurze. Zgodnie z tabliczką, która wisi na jego drzwiach, Mikołaj pracuje w czasie świąt od godziny 9 do 19. Posiada też wyjątkowy zaprzęg, a każdy z jego reniferów ma swoje imię. Pierwszy renifer to Rudolf Czerwononosy, drugi – Comet (kometek), trzeci – Blitzen (błyskawiczny), czwarty – Dasher (fircyk), piąty – Cupid (amorek), szósty – Dancer (tancerz), siódmy – Prancer (pyszałek), ósmy – Vixen (złośnik) i dziewiąty Donner (profesorek). Święty Mikołaj posiada własną stronę internetową w języku angielskim i fińskim raz własny program radiowy i telewizyjny, który można odbierać również przez internet. Na stronie worldcam.pl można też znaleźć kamerki internetowe, które na żywo transmitują obraz sprzed chaty Świętego Mikołaja.

Mimo swojego klimatu Laponia stanowi dużą atrakcję turystyczną. Zimowe wyprawy psimi zaprzęgami, czy oglądanie wyścigów reniferów to wyjątkowe wspomnienia pozostające w pamięci przez długi czas.

Latający dywan