Home > Krzywy kościół w Karwinie
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Krzywy kościół w Karwinie

Kościół św. Piotra z Alkantary w Karwinie to wyjątkowa atrakcja turystyczna regionu Moraw Północnych. Został zbudowany w roku 1736 w stylu barokowym, na miejscu drewnianego kościoła świętego Marcina, o którym wzmianki pochodzą już z roku 1447. W wyniku działalności kopalni od roku 1854 budynek zapadł się i odchylił o 6,8 stopnia na południe.

Jeszcze na początku lat 90-tych minionego wieku kościołowi groziło zawalenie się,Karwina, zamek, kościół, domy. Fot. Štefan Špic przeznaczono go więc do rozbiórki. Nie został jednak zburzony, w latach 1994-1995 przeprowadzono generalny remont przywracający budowli dawne piękno. Krzywy kościół, nazywany „czeską Pizą“, chętnie odwiedzają turyści z całego świata.  Został wpisany do Czeskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

Kościół znajdziemy na peryferiach miasta, w dzielnicy Karwina Kopalnie. W przeszłości była ona samodzielnym miastem zwanym Karwinna.  Dopiero w roku 1949 doszło do połączenia okolicznych miejscowości i powstało miasto o nazwie Karwina.

Msze święte odbywają się tu regularnie w każdą niedzielę i święto o godzinie 9:30. WKrzywy kościół w Karwinie (2). Fot. Štefan Špic miesiącach letnich obiekt bywa otwarty dla zwiedzających w weekendy. Można zarezerwować także zwiedzanie z przewodnikiem. Kontakt: Parafia Rzymskokatolicka Karviná-Doly Pivovarská 2, 733 01 Karviná-Fryštát, tel.: +420 596 314 455.

Będąc w Karwinie warto również zwiedzić pałac Fryštát, zbudowany w stylu empire, otoczony pięknym parkiem o powierzchni 36 hektarów. Znajdziemy tu rzadkie odmiany roślin drzewiastych. Pałac jest połączony korytarzem z kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, pochodzącym z przełomu XIII i XIV wieku. Trasa turystyczna obejmuje zwiedzanie obu obiektów, także w języku polskim.

W dniach od 6.11 do 14.12.2014 w pałacu będzie można zobaczyć jedyną kopięKrzywy kościół w Karwinie. Fot. Štefan Špic  średniowiecznej księgi Codex Gigas, nazywanej ze względu na wizerunek diabła „Biblią Diabła”,  największego istniejącego średniowiecznego manuskryptu na świecie. Rękopis powstał prawdopodobnie na początku XIII wieku w klasztorze benedyktynów w Podlažicach, obecnie dzielnicy miasta Chrast (25 km od Pardubic). Oryginał jest przechowywany w Szwedzkiej Bibliotece Narodowej w Sztokholmie.

Źródło: materiał prasowy

Namiętność po zmierzchu