Home > Karnawał na Świecie
> Planowanie
WAKACJE MARZEŃ
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Karnawał na Świecie

 

Parady z całego świata, czyli jak wygląda karnawał na świecie

Chociaż ten najbardziej znany odbywa się w Rio de Janerio, warto poznać jak w innych zakątkach świata bawią się tłumy. Wybory Drag Queen, rzucanie koralikami, wyścig z patelnią w ręce, czy wszechobecny zapach gerberów i mimoz to tylko niektóre z sekretów, jakie kryją się w karnawałowych obchodach.

 

Szalone Wyspy Kanaryjskie

Wesoła zabawa, beztroska, imprezy 24 godziny na dobę. Mnóstwo kolorów, parady uliczne,skąpo ubrani tancerze i tancerki, erotyzm, latynoamerykańskie rytmy połączone z techno, wybory Królowej Karnawału i śpiewy…Las Murgas (śpiewają swoje satyryczne pieśni o tematyce społecznej), Las Comparsas (miejscowe zespoły taneczne) i Las Rondallas (typowe dla Teneryfy męskie lub mieszane zespoły wokalne). W nocy pokazy sztucznych ogni. Karnawał na Wyspach Kanaryjskich trwa trzy tygodnie, a jego kulminacja przypada na tydzień przed Środą Popielcową. Hiszpanie cieszą się tym świętem legalnie dopiero od niedawna, bo jeszcze niecałe 40 lat temu celebrowanie było zakazane i podlegało karom!

 

Nie bez powodu Wyspy Kanaryjskie nazywane są Wyspami Szczęśliwymi. Ich mieszkańcy, Canarios, potrafią wspaniale się bawić, a rozrywka to jakby sens ich życia i recepta na bycie wiecznie szczęśliwym. Oficjalne świętowanie, pod nazwą Carnival, funkcjonuje od 1976r. po upadku reżimu gen. Franco. Karnawał był zakazany przez Kościół na wiele wieków ze względu na pruderyjność, ale mieszkańcy wysp i tak spotykali się potajemnie w domach i świętowali w kolorowych strojach, popijając kanaryjskie wino.

 

Na każdej z siedmiu głównych wysp archipelagu: Teneryfie, Fuerteventurze, Gran Canarii, Lanzarote, El Hierro, La Palmie i Gomerze karnawał różni się ze względu na miejscowy folklor. Wszędzie jednak oznacza radosną zabawę i jest świętem śpiewu, tańca i muzyki. Ci, których na to stać, wynajmują nawet specjalne pracownie krawieckie, które wraz z wybitnymi projektantami przygotowują oryginalne stroje specjalnie na tę okazję.

 

Spektakularnym wydarzeniem, pełnym emocji jest show, otwierające karnawał na Wyspach – Wielka Gala podczas której dokonuje się wyboru Królowej Karnawału. Telewizja transmituje imprezę na żywo, uczestniczy w niej co roku ponad 4000osób. Od 1998r. do gali włączono też  Drag Queen.

Karnawałowy cykl zamyka „pogrzeb sardynki” w Środę Popielcową. Impreza zwiastuje nadejście wiosny i koniec zimy, a zmianę symbolizuje palenie na plaży makiety ryby, symbolizującej odchodzącą porę roku.

 

Karnawał w Nicei

Tradycja karnawału we Francji sięga Średniowiecza, a pierwsza wzmianka pisana pochodziz roku 1294. Przed rozpoczęciem czterdziestodniowego postu, średniowieczni mieszkańcy Nicei korzystali z uciech stołu do granic możliwości. W okresie tym organizowano liczne zabawy, tańce i maskarady. Tradycją było bezkarne naśmiewanie się ze wszystkich i wszystkiego. Ochronę przed rozpoznaniem zapewniało przebranie i maska.

 

Dziś najważniejszym artystyczno-kulturalnym wydarzeniem na Lazurowym Wybrzeżu jest Carnaval de Nice. Karnawał trwa od 15 lutego do 6 marca. Ogromne, kolorowe, iluminowane parady, pełne gigantycznych dekoracji, z udziałem ponad tysiąca tancerzy i muzyków z całego świata trwają w dzień i w nocy na centralnym placu Andre Massena.

 

Istotnym elementem francuskiej imprezy są eleganckie „bitwy kwiatowe” w wyjątkowymotoczeniu – na Promenadzie Anglików. Na platformach ozdobionych zachwycającymi kompozycjami kwiatowymi, ekstrawagancko ubrane postaci rzucają mimozami, gerberami i liliami w publikę… Przez ponad 15 dni miasto hałasuje w rytmie tej niesamowitej bajki. Nie pozostaje nic innego, jak tylko kupić przepustkę do magicznej celebracji i zapomnieć o zimie, w słońcu na Riwierze Francuskiej! Tematem przewodnim w 2013 roku będzie „Król pięciu kontynentów”, czyli podróż w czasie i przestrzeni, otwierająca drzwi wyobraźni.

 

Ciekawostki z Anglii

Kilka wieków temu, w czasie karnawału, w Anglii organizowano bardzo nieformalne mecze piłki nożnej na ulicach, w których uczestniczyły nawet całe miasta!

W Wielkiej Brytanii obecnie nie świętuję się karnawału, ze względu na protestancki charakter kraju. Ciekawym angielskim świętem jest Shrove Tuesday (jak polskie ‘Ostatki’), które  powszechnie nazwane jest dniem naleśnikowym (Pancake Day). Bardzo stare  w języku angielskim słowo „Shrove” oznacza „czas pokuty/spowiedzi”. Natomiast ostatni i naleśnikowy dzień są traktowane bardzo rozrywkowo. W mieście Olney, na południu Anglii, organizowany jest co roku i cieszący się dużym zainteresowaniem, wyścig z naleśnikiem na patelni w ręce. Co ciekawe, kiedyś ostatki były w traktowane jako „pół-święto”, a więc obowiązek pracy tylko przez pół dnia.

Anglicy wolą świętować w lato, podczas Notting Hill Carnival, który odbywa się pod koniec sierpnia.

 

Źródła: onet podróże, nicecarnaval.com. Dziękujemy za informacje  Andy’emu Edwins’owi z British Council i Arturowi Poloczanskiemu z Instytutu Francuskiego w Warszawie.

GAGA