Home > Jazda Królów?
PLANOWANIE
> Wakacje marzeń
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Jazda Królów?

Tradycyjnie pod koniec maja Czesi zapraszają na jedną z najstarszych i najpiękniejszych uroczystości ludowych, tzw. Jazdę Królów, wpisaną w  2011 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Vlcnov_Jazda Królów 6. Fot. Lukáš Žentel

Impreza odbywa się corocznie w wielu miejscowościach w regionie Slovacko na południu Moraw. Najpopularniejszą jest Jazda Królów w miasteczku Vlčnov.

 

Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów. W czasie odbywających się na Slovacku uroczystości, chłopcy jeżdżą na odświętnie przystrojonych koniach i zbierają dary dla swojego króla.  Zostaje nim  zwykle kilkunastoletni chłopiec. Jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez  członków straży przybocznej. Trzymana w jego ustach róża symbolizuje milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany. Imprezie towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino.Vlcnov_Jazda Królów 3. Fot. Lukáš Žentel

 

W tym roku impreza odbędzie się od 29 do 31 maja 2015.

 

Źródło: materiał prasowy

Sycilijskie wesele