Home > Historia Jajka Wielkanocnego
> Planowanie
> Wakacje marzeń
ZE WSZYSTKICH STRON
> Akademia

Historia Jajka Wielkanocnego

Jajko to nie tylko produkt dzięki któremu może zaspokoić swój głód . Pomimo, że jajko jest tak małe, kruche i wygląda niepozornie to można go przygotować na różne sposoby.

Ugotować na miękko, na twardo, mamy jajka sadzone w różnych kształtach. Jajko w codziennym życiu jest nam obecne przez cały czas. Jest przecież jednym z ważnych składników wypieków domowy, naleśników, panierek,  dekoracji czy też składnikiem do dań postnych.

Poza kulinarną stroną jajka , ma ono też swoją drugą  stronę w kulturze. Używane są w obrzędach i symbolice różnych kultur. Jajko jest początkiem nowego życia, które stało się symbolem odradzającego się życia w wielu kulturach.

W chrześcijaństwie związane jest z motywem zmartwychwstania Chrystusa, symbolizuje nadzieję na życie wieczne. Chrześcijanie do koszyczka wkładają 5 jaj które są symbolem ran Chrystusa.

Przed świętami  Wielkiej Nocy jajka są malowane i zdobione -takie jajka nazywane są pisankami, a zwyczaj ich dekorowania znany był już w starożytności.  Podczas Świąt Wielkanocnych dzielenie się jajkiem  przy uroczystym świątecznym śniadaniu to odniesienie do opłatka  wigilijnego. Trudno powiedzieć kiedy i skąd  do Europy przybył zwyczaj malowania jaj. Niektórzy twierdzą, że ten zwyczaj do Europy przynieśli Persowie.

Jajko zakradło się również pod pióra pisarzy , między innymi Michała Bułhakowa „Fatalne Jaja” , Marii Terlikowskiej „  O czym mówią pisanki ”, czy Tima Krabbe „ Złote jajko” ; malarzy – Monet : Martwa natura z jajkami, Diego Velazquez : Stara kobieta smażąca jajka.

Twoje wakacyjne książki