Home > Tajemnicze Douro
> Planowanie
WAKACJE MARZEŃ
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Tajemnicze Douro

Zapewne nazwa ta nie jest obca tym którzy odwiedzili Portugalię i pozostawili w niej swoje serce. Douro to rzeka w północno- wschodniej Portugali, dała nazwę regionowi uprawy winorośli Alto Douro . Do produkcji wina Porto stosuje się wyłącznie winogrona z regionu Alto Douro

Dawniej wino Porto spływano w dół rzeki Rio Douro w beczkach na specjalnych barkach do miejscowości Vila Nova de Gaia, położonej naprzeciw miasta Porto, a tam w dużych beczkach w piwnicach z romantycznym oświetleniem wino dojrzewało. Produkuje się tu wina białe, czerwone, musujące, deserowe. W przypadku tego ostatniego produkowane jest ze szczepu Moscatel Galego Branco i otrzymują nazwę Moscatel Douro.

Około 50% upraw winorośli przeznaczone jest do produkcji win Porto, z pozostałych powstają inne wina doskonałej jakości, które otrzymują nazwę Douro lub VINHO DO DOURO

Region Doc Douro dzieli się na trzy okręgi Baixo Corgo, Cima Corgo i Douro Superior. Każdy z nich wytwarza wina o niepowtarzalnej nucie.

Do Alta Douro najlepiej wybrać się we wrześniu, kiedy to właśnie dojrzewają winogrona. A to co jest najpiękniejsze to, że winobranie odbywa się tu w tradycyjny sposób.

Warto przypomnieć, że w 2001 roku to przepiękne zaciszne miejsce  zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tradycja produkcji wiana w regionie Alto Douro liczy sobie blisko 2000 lat.

Namiętność po zmierzchu