Home > Co zrobić, gdy stracisz paszport?
> Planowanie
WAKACJE MARZEŃ
> Ze wszystkich stron
> Akademia

Co zrobić, gdy stracisz paszport?

Taka nieoczekiwana sytuacja może zdarzyć się niestety każdemu. Mamy nadzieję, że Wasze wakacje będą bezpieczne i obejdzie się bez przykrych niespodzianek, ale na wszelki wypadek warto wiedzieć jak należy postępować w takim przypadku. Oto kilka podstawowych rad:

1. Przede wszystkim nie wpadaj w panikę !

2. Zacznij od wizyty na miejscowym posterunku policji. Nie jest to co prawda niezbędne, jednak po otrzymaniu raportu policyjnego, możesz ubiegać się o zwolnienie z opłaty „karnej” za wystawienie nowego paszportu ( a to aż 300 proc. normalnej stawki!). Warto więc o tym pamiętać. Jeśli w paszporcie znajdowała się wieloletnia wiza do USA raport policyjny pomoże ci ją odzyskać.

3. Jeśli paszport zaginął nam w trakcie podróży na terenie Unii Europejskiej lub też w innym kraju, do którego możemy jeździć bez paszportów (np. Norwegia, Chorwacja, Szwajcaria), możemy posługiwać się dowodem osobistym , lub tez w wielu przypadkach prawem jazdy.

4. Jeśli jednak jesteś gdzieś w dalszej podróży koniecznie udaj się do polskiej ambasady lub konsulatu ( ambasady są w stolicach, konsulaty często znajdują się również w innych miastach). Informacje na temat ambasady, często otrzymujesz wraz z powitalnym sms-em przy wjeździe do danego kraju. Zachowaj go koniecznie i nie kasuj. Adresy polskich placówek na świecie można także znaleźć na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych www.bazaadresowa.poland.gov.pl

5. Aby wyrobić paszport za granicą potrzebne będzie wypełnienie otrzymanego w ambasadzie formularza oraz złożenie odpowiednio zrobionego zdjęcia w dwóch egzemplarzach. Konieczne będzie także udowodnienie swojej tożsamości i polskiego obywatelstwa. Najprościej można to zrobić okazując inny dokument ze zdjęciem (dowód osobisty, prawo jazdy).

6. Wyjeżdżając w podróż (szczególnie daleką) warto jest mieć przy sobie ksero paszportu (stronę ze zdjęciem i danymi). Radzimy trzymać takie kopie w innym miejscu niż pozostałe dokumenty. Polecamy także zrobienie skanu paszportu i przesłanie go na swój adres e-mail. Można wówczas bez problemu ściągnąc taki skan chociażby z komputera w ambasadzie.

7. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie będziesz mieć przy sobie żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość, poręczenia za ciebie może dokonać towarzysząca ci osoba. Pod warunkiem że ma polskie obywatelstwo i dokumenty. Sprawa się komplikuje jeśli straciłeś dokumenty, podróżujesz sam i nie możesz potwierdzić swojej tożsamości. Wydłuża się wówczas cała procedura, ponieważ konsulat zmuszony jest do kontaktu z urzędami w Polsce.

8. Pamiętaj o tym, że koszty dojazdów, noclegi i opłaty za nowy dokument pokrywasz sam.

9. Jeśli zamierzasz wrócić od razu do Polski możesz wyrobić paszport tymczasowy, który jest przede wszystkim tańszy i zazwyczaj otrzymać można go praktycznie od razu. Pamiętać jednak należy o tym, aby po powrocie do kraju złożyć wniosek o normalny paszport, gdyż dokument tymczasowy nie upoważnia do kolejnych wyjazdów.

10. Jeśli paszport utraciliśmy w kraju, w którym nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, możemy udać się do konsulatu państwa należącego do Unii Europejskiej i poprosić o wydanie dokumentu umożliwiającego powrót do Polski, tzw. ETD ( Emergency Travel Document) – czyli dosłownie Europejskiego Dokumentu Awaryjnego.

Jak urządzić mieszkanie