Home > Ciekawostki o najpiękniejszym święcie w całym roku!
> Planowanie
> Wakacje marzeń
ZE WSZYSTKICH STRON
> Akademia

Ciekawostki o najpiękniejszym święcie w całym roku!

Ciekawostki o najpiękniejszym święcie w całym roku!

Boże Narodzenie to piękne, ciepłe, rodzinne święto. Święto pełne zapachu, cynamonu, wanilii, świerku. W tradycji chrześcijańskiej to święto narodzenia Jezusa Chrystusa. Jest to stałe święto przypadające na 25 grudnia. Okresem poprzedzającym Boże Narodzenie jest adwent składający się z czterech niedziel, jest to czas oczekiwania, refleksji zadumy ale i oczekiwanej radości.

Wigilia Bożego Narodzenia zaczyna się od dnia poprzedzającego rocznice narodzin Jezusa i przypada na 24 grudnia. Wigilia zwana jest również GWIAZDKĄ lub GODAMI. Dzień 24 grudnia to dzień postu i uroczystej rodzinnej kolacji bezmięsnej. Do wigilijnej kolacji zgodnie z tradycją zasiada się po pojawieniu na niebie pierwszej gwiazdki, która poprowadziła Trzech Króli do stajenki.

Obowiązek postu w Wigilie w Kościele katolickim został zniesiony w 1983 roku, jednakże w wielu domach polskich jest on bardzo przestrzegany i traktowany jako tradycja.

Dawniej liczba wigilijnych potraw na świątecznym stole była uzależniona od stanu majątkowego. Dwanaście potraw pojawiało się na stołach dworskich i magnackich, zaś w dworkach szlacheckich było ich siedem lub dziewięć. Niezależnie od stanu zamożności, liczba potraw nie była przypadkowa i miała swoją symbolikę – 7 to siedem dni tygodnia, 9 – dziewięć anielskich chórów, zaś liczba dwanaście odnosiła się do 12 apostołów. Potrawy jakie pojawiały się na stołach to między innymi ryby, przy czym wszystkie rodzaje dań z ryb liczone były jako jedno danie. Na wigilijnym stole ważne były też potrawy z maku, które miały zapewnić dostatek, zaś orzechy symbolizowały miłość i urodzaj. Obecnie w wielu domach polskich na wigilijnym stole jest dwanaście postnych różnych potraw, takich jak karp smażony w galarecie, śledzie z buraczkami, kutia, barszcz czerwony z pierogami, makaron z makiem miodem, rodzynkami i orzechami. Oczywiście, ważne jest skosztowanie każdej potrawy.

Przy stole poza biesiadnikami nie może zabraknąć dodatkowego nakrycia. Dawniej liczba osób przy wigilijnym stole była bardzo przestrzegana. Liczba 13 traktowana była jako feralna i wróżąca nieszczęście, dlatego przy wigilijnym stole zasiadała parzysta liczba osób. Liczba trzynaście miała związek z Ostatnią Wieczerzą, gdzie trzynastym biesiadnikiem był Judasz Iskariota. Obecnie nie ma już to już większego znaczenia, jedyna rzecz jaka jest przestrzegana i dzisiaj, to wolne miejsce i puste nakrycie przy wigilijnym stole. Dawniej miejsce to było przeznaczone dla dusz bliskich, którzy odeszli, a w tą jedną noc wolno im było przyjść w odwiedziny, dlatego też nie sprzątano po Świątecznej kolacji, zostawiając do rana zastawiony stół. A teraz wolne miejsce i puste nakrycie czeka na wędrowca, samotną osobę, która w ten wieczór będzie traktowana jak członek rodziny.

O północy całymi rodzinami po wieczornej kolacji wszyscy wybierają się  do kościoła na msze zwaną pasterką. Święta trwają trzy dni : Wigilia 24 grudnia , Boże Narodzenie 25 grudnia oraz 26 grudnia to drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską.

Życzymy zdrowych i rodzinnych Świąt.

Afrykański sen