Home > A B C nurkowania
> Planowanie
WAKACJE MARZEŃ
> Ze wszystkich stron
> Akademia

A B C nurkowania

Kochasz  wodę? Lubisz oglądać filmy o świecie podwodnym? Zachwycają Cię kolorowe ryby i rafy? Jeśli  chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałaś tak, to znaczy że musisz spróbować nurkowania.

 Nurkowanie? Przecież to sport ekstremalny i nie dla wszystkich!

Nurkować każdy może , trochę lepiej lub trochę gorzej ..-  Chciałoby się sparafrazować.

Ciekawe jest to , że  żeby nurkować niekoniecznie trzeba umieć pływać. Najważniejsze żeby tego chcieć,  nie bać się wody, wierzyć w siebie i zaufać instruktorowi. Ważne jest też żeby mieć zdrowe zatoki.

Jak zrobić pierwszy krok?

Chyba najłatwiej jest podczas wakacji np. w Egipcie lub w innym miejscu gdzie są centra nurkowe. Najczęściej w tych centrach są osoby mówiące po polsku. Dlatego nie powinno być problemów z porozumiewaniem się przed nurkowaniem. Pod wodą wystarczy znajomość kilku  podstawowych znaków .

Na początku warto wybrać się na tzw. intro, czyli nurkowanie z instruktorem za rękę, na głębokości kilku metrów. Po takim wstępie będzie wiadomo, czy nam się to podoba, czy nie. Jak się czujemy pod wodą, czy bolą nas uszy, zatoki.

Jeśli „ połknęliśmy bakcyla” lub „ zatrybilśmy” i chcemy zobaczyć więcej i głębiej, musimy zapisać się na kurs nurkowania .  Centra nurkowe w kraju  i zagranicą  mają w swojej ofercie takie kursy. Dla tych, którzy chcą nurkować rekreacyjnie i lubią ciepłe wody, rekomenduję od razu kurs nurkowy np. w Egipcie. Trwa on 3 dni,  podczas których odbywają się zajęcia teoretyczne, praktyczne w basenie i w morzu. Kurs kończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Koszt takiego kursu jest podobny jak w Polsce. Wynosi ok. 1400 zł. Zaletą takiego kursu jest to, że od razu mamy piękne widoki, kurs trwa tylko kilka dni i od razu  uzyskuje się certyfikat.  Dobrze jest zrobić taki kurs w rekomendowanym przez kogoś centrum nurkowym, gdzie sprzęt jest sprawny  a instruktorzy bardzo poważnie podchodzą do szkolenia. Chodzi  o to żeby było ciekawie, ale przede wszystkim bezpiecznie.

Można też zrobić kurs nurkowy w Polsce, który trwa dłużej, ale dzięki temu wiele tematów jest omawianych bardziej szczegółowo i dogłębniej.

 Co potem?

 Nurkujemy. Każdy „ nur” , to nabieranie doświadczenia, poznawanie nowych miejsc oraz ludzi , oglądanie raf, zwierząt. Jeżeli zależy nam na schodzeniu ze sprzętem głębiej, musimy zrobić następne kursy, które pozwolą nam na to. Jednak na  głębokościach  do 30 metrów  widoczność jest dobra, a rafy i ryby są kolorowe . Niektórym to wystarczy.

 Najlepszym  miejscem do nurkowania,  które jest w miarę blisko i tanio jest Morze Czerwone. Do Egiptu można lecieć o każdej porze roku, chociaż w  miesiącach zimowych  nie jest  tak ciepło i trzeba  zakładać grube pianki. Najbardziej popularne są takie kurorty jak Hurghada, Sharm El Sheikh, Safaga. Moim  ulubionym miejscem jest Marsa Alam, na południe od Hurghady. Jest to miejsce, gdzie nie ma tak wielu turystów, rafy są niezniszczone i można je podziwiać przy  brzegu. Zwierzęta nie kryją się jeszcze przed nurkami. A można tam zobaczyć takie cudo jak diugoń, czyli krowa morska. Wielki, łagodny ssak, który ze spokojem pasie się na podwodnych łąkach. Często w towarzystwie wielkich żółwi. Duże stada delfinów baraszkują przy łodziach a na jednej z najpiękniejszych raf świata Elphistone można zobaczyć rekiny młoty i inne duże zwierzęta.   Są tam też niesamowite ogrody koralowe, labirynty. Mnóstwo ciekawych miejsc.

 W Hurghadzie  niewiele jest miejsc gdzie można podziwiać rafę przy  brzegu, większość została zniszczona, ale  jeśli wybierzemy się łodzią, na pewno  będziemy zadowoleni z widoków.  W Sharm El Sheikh jest wiele ciekawych raf przy hotelach, ale jeśli wybierzemy się łodzią, będziemy mogli podziwiać rafy w parku narodowym.

Coraz więcej jest dostępnych ofert  na wyjazdy do Dahab  i Taby nad Zatoką Aqaba.  Dahab jest  miejscem gdzie jest  słynna Blue Hole, czyli dziura,   głęboka na ponad stu metrów, znajdująca się od razu przy brzegu. Robi naprawdę duże wrażenie. Nawet jeśli się pływa z fajka i rurką.

 Nurkowanie jest cudownym przeżyciem. Jeśli się raz spróbuje i się podoba, to potem  tęskni się do każdego wyjazdu. A poza tym jak można zaimponować!

 Życzę bezpiecznego i pełnego wrażeń nurkowania.

 Jola Gajewska

  Advance Open Water Diver PADI

 

Sekrety po zmierzchu